1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kraków: Do 5 kwietnia prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej

Kraków: Do 5 kwietnia prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl, UM Kraków
  3. 2023-03-28
Kraków: Do 5 kwietnia prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej
Prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Zdjęcia: GDDKIA
Trwają prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej. Są one prowadzone nocami i wymagają zamknięcia tunelu objętego robotami. Prace rozpoczęły się od tunelu między ulicami Pszczelną a Zakopiańską. Całość działań, zgodnie z założeniami wykonawcy, firmy Budimex powinna zakończyć się do 5 kwietnia.

21 marca rozpoczęły się prace serwisowe w tunelach Trasy Łagiewnickiej. Prowadzone będą one nocami i wymagają zamknięcia tunelu objętego robotami.

- Od 29.03 (wtorek) do 31.03 (piątek) w godzinach od godz. 22:00 do 5:00 rano prace prowadzone będą w PÓŁNOCNEJ części tunelu TD-04 tzn. kierunek Kurdwanów – Ruczaj. Zamknięcie od ul. Zakopiańskiej do ul. 8 Pułku Ułanów. Podczas prac tunel będzie zamknięty dla ruchu w kierunku ul. 8 Pułku Ułanów - informuje spółka Trasa Łagiewnicka. 

W trakcie prac przewidziano m.in. wykonanie iniekcji, mających na celu uszczelnienie ścian szczelinowych. W obszarach o intensywnej zabudowie mieszkaniowej zastosowano technologię budowy tunelu metodą ścian szczelinowych — co pozwoliła na zacznie ograniczenie ingerencji w tą zabudowę.

Zastosowana technologia dopuszcza pojawienie się nieszczelności, szczególnie w pierwszej fazie eksploatacji. W normie jest, że ścian szczelinowych nie można uważać za całkowicie wodoszczelne, ponieważ mogą wystąpić przecieki na stykach, przy wnękach lub przez materiał ściany. Dlatego też zgodnie z procesem technologicznym wykonawca zaplanował wykonanie iniekcji w momencie pojawienia się przecieków. Co ważne, warunki pogodowe uniemożliwiły wykonanie prac w grudniu ubiegłego roku. Mogą być one podjęte dopiero obecnie, z uwagi na odpowiednie temperatury.

Trasa Łagiewnicka to inwestycja kluczowa dla komunikacji tramwajowej i drogowej południowych dzielnic Krakowa. Powstałe w jej ramach torowisko tramwajowe prowadzi od pętli tramwajowej Kurdwanów, która w ramach zadania została przebudowana, dalej wzdłuż rzeki Wilgi między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, aby włączyć się w także zmodernizowaną trasę łączącą Łagiewniki z Borkiem Fałęckim. Dzięki nowej trasie tramwajowej znacząco skraca się podróż komunikacją miejską, zwłaszcza dla podróżujących w rejon Kampusu UJ na Ruczaju, gdzie studiuje ponad 20 tys. studentów.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Jak dojadę - Kraków