1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kujawsko-pomorskie: Rok 2015 przyniósł umowy na 130 km drogi S5 oraz obwodnice Brodnicy i Inowrocławia

Kujawsko-pomorskie: Rok 2015 przyniósł umowy na 130 km drogi S5 oraz obwodnice Brodnicy i Inowrocławia

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl, GDDKiA
  3. 2016-01-05
Kujawsko-pomorskie: Rok 2015 przyniósł umowy na 130 km drogi S5 oraz obwodnice Brodnicy i Inowrocławia
Budowa obwodnicy Brodnicy. Zdjęcia: GDDKiA
W 2015 roku w bydgoskim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę prawie 130 km drogi ekspresowej S5 na terenie województwa. Trwały intensywne prace przy budowie obwodnic Brodnicy i Inowrocławia. Wyremontowano ponad 30 km dróg krajowych.

Droga ekspresowa S5 - umowy na wszystkie odcinki od autostrady A1 do woj. wielkopolskiego

Droga ekspresowa S5 to jedna z największych inwestycji realizowanych w kraju. Trasa biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju. W województwie kujawsko-pomorskim droga S5 przebiegać będzie od autostrady A1 w Nowych Marzach koło Grudziądza do Mielna na granicy z Wielkopolską.

Mapy przebiegu drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim

Po podpisaniu umów na poszczególne odcinki o łącznej długości 130 km, rozpoczęły się prace projektowe. Wykonawcy opracują projekt budowlany, który uszczegółowi dotychczasowe rozwiązania techniczne i pozwoli dokładnie wyznaczyć działki i tereny przewidziane do wykupu. Prace te zakończą się wydaniem przez wojewodę zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Obwodnica Brodnicy i Inowrocławia w budowie

Nadal trwają też intensywne prace przy budowie obwodnicy Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15 oraz prawie 19 km odcinka obwodnicy Inowrocławia.

Przypomnijmy, pierwszy etap budowy obwodnicy Brodnicy został już zrealizowany w 2011 roku. Polegał on na budowie ronda, które połączyło ulicę Podgórną za pośrednictwem trasy przemysłowej z ulicą Sądową. Nowa inwestycja pozwoli teraz połączyć istniejące już rondo z drogą krajową nr 15 i wyprowadzić ruch z centrum miasta. Prawie 1,5 km trasa ominie ścisłe centrum od północy i znacznie skróci czas przejazdu kierowcom jadącym z Torunia w kierunku Olsztyna. Inwestycja zakłada budowę nowej jezdni drogi nr 15, budowę estakady nad ul. Wiejską, torami PKP i terenami zalewowymi rzeki Łacha. W ramach inwestycji w okolicach skrzyżowań wybudowane lub dokończone zostaną chodniki i ścieżki rowerowe a także drogi dojazdowe, lokalne i zbiorcze w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania drogi krajowej nr 15. Przewidywany termin zakończenia prac przy budowie obwodnicy Brodnicy, planowany jest w połowie 2016 roku.

Z kolei prawie 19-sto kilometrowa obwodnica Inowrocławia będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Obwodnica w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25 ominie Inowrocław od wschodu i skróci czas przejazdu kierowcom jadącym na trasie Toruń – Poznań. Wpłynie również na ograniczenie natężenia ruchu pojazdów w mieście. W ramach inwestycji powstaną trzy węzły drogowe (Latkowo, Jacewo i Tupadły), kilkanaście obiektów inżynierskich oraz przebudowana zostanie istniejąca sieć drogowa. Prace powinny zakończyć się na początku sierpnia 2017 r.


W roku 2015 bydgoski Oddział GDDKiA przeprowadził również remonty na prawie 30 km dróg krajowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S5 Utrudnienia na drodze 15 Jak dojadę - Brodnica Jak dojadę - Inowrocław