1. Strona główna
  2. obwodnica Inowrocławia

Obwodnica Inowrocławia

  1. M.Z.
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-10-05
Obwodnica Inowrocławia
Węzeł Tupadły na obwodnicy Inowrocławia, która powstała w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25.
Obwodnica Inowrocławia to jedna z kilkudziesięciu obwodnic przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. To jedna z ważniejszych obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim, bo nowa trasa w ciągu dróg krajowych nr 25 i 15 wyprowadza całkowicie tranzyt z Inowrocławia i skraca czas podróży. Obwodnica powstawała w dwóch etapach - pierwszy to 19 km odcinek trasy poprowadzony od wschodu, drugi to około 5 km odcinek spinający DK25 i DK15 na północy miasta.

Budowę obwodnicy Inowrocławia w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25 podzielono na dwa etapy: odcinek wschodni i północny.

Obwodnica Inowrocławia w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25Mapa obwodnicy Inowrocławia w ciagu DK15 i DK25, odcinek północny i wschodni. Mapa: GDDKIA

Wschodnia obwodnica Inowrocławia

Około 19 kilometrowa trasa  ma po dwa pasy w obu kierunkach i omija Inowrocław od wschodu. W ciągu wschodniej obwodnicy Inowrocławia powstały 3 węzły drogowe: Latkowo, Jacewo i Tupadły oraz kilkanaście obiektów inżynierskich. Największym obiektem jest liczący ponad 50 metrów długości wiadukt nad ul. Toruńską (dawna droga krajowa nr 15) w Inowrocławiu. W ramach inwestycji powstał również most nad rzeką Noteć o konstrukcji zespolonej stalowo-betonowej. Kolejnymi obiektami są: wiadukt płytowo-belkowy nad drogą wojewódzką nr 252 Inowrocław – Włocławek, okolice węzła Jacewo, wiadukt  nad linią kolejową Inowrocław Rąbinek – Mogilno oraz wiadukt nad torami kolejowymi (magistrala łączącą Śląsk z Trójmiastem). 

Odcinek wschodniej obwodnicy Inowrocławia został oddany do ruchu w lipcu 2017 r. Nowa 19 km trasa omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu na trasie Toruń – Poznań.

Wykonawcą wschodniej obwodnicy Inowrocławia było konsorcjum firm Mirbud i PBDiM ERBEDIM. Za budowę obiektów inżynieryjnych odpowiedzialna była firma Gotowski - podwykonawca.

Wschodnia obwodnica Inowrocławia w ciągu DK15 i DK25 - galeria zdjęć

Wschodnia obwodnica Inowrocławia - węzeł Latkowo

Wschodnia obwodnica Inowrocławia - węzeł Latkowo. Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy, że dodatkowo powstał nowy węzeł Markowice otwierający mieszkańcom Markowic trasę w kierunku Strzelna. Nie uwzględniała tego oddana do ruchu w lipcu obwodnica Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Obwodnica co prawda omija miasto od wschodu i skraca czas przejazdu na trasie Toruń – Poznań, ale zamknęła najprostszą drogę dojazdową do Strzelna. Sytuację poprawił nowy węzeł łączący Markowice z obwodnicą.

Węzeł Markowice na obwodnicy Inowrocławia

Węzeł Markowice na obwodnicy Inowrocławia. Zdjęcia: GDDKIA

Północna obwodnica Inowrocławia

Po oddaniu wschodniej obwodnicy Inowrocławia, w październiku 2017 r. ruszyły prace na jej północnym odcinku. Prawie 5 km trasa łączy się z wybudowanym odcinkiem wschodniej obwodnicy i ominija Inowrocław od północy. W jej ciągu powstał węzeł drogowy Sławęcinek i pięć obiektów inżynierskich w tym dwa nad liniami kolejowymi. Ponadto zrealizowano przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników i zatok autobusowych. Wykonane zostały również urządzenia ochrony środowiska.

Galeria zdjeć lotniczych - północna obwodnica Inowrocławia 

5 km fragment na północy to ostatni etap budowy obwodnicy Inowrocławia

Węzeł Sławęcinek w ciągu północnej obwodnicy Inowrocławia. Zdjecia: GDDKIA

Wykonawca północnej obwodnicy Inowrocławia to konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. i MIRBUD S.A. Północny odcinek obwodnicy Inowrocławia udostępniono kierowcom 30 października 2019 roku.

Kalendarium powstawania obwodnicy Inowrocławia

listopad 2014 r. - podpisanie umowy na budowę 19 km obwodnicy Inowrocławia Etap I

lipiec 2017 r. - otwarcie obwodnicy Inowrocławia Etap I (wschodnie obejście miasta)

sierpień 2017 r. - podpisano umowę na projekt i budowę 5 km odcinka obwodnicy Inowrocławia Etap II

listopad 2018 r. - otwarcie węzła Markowice na istniejącej obwodnicy Inowrocławia

30 października 2019 r. - otwarcie obwodnicy Inowrocławia Etap II (północne obejście miasta)

Podziel się:

Powiązane z "obwodnica Inowrocławia":

droga krajowa 15 25 Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie) kujawsko-pomorskie
obwodnica Brodnicy obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego A1 Gdańsk - Toruń Mapa autostrada A1 obwodnica Bydgoszczy obwodnica Torunia S10 Toruń - Bydgoszcz S5 Gniezno - Bydgoszcz - A1 Grudziądz S5 Grudziądz - Ostróda
POPULARNE W CONADROGACH.PL