1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Lista utrudnień w związku z budową trasy S7 Kraków – Widoma

Lista utrudnień w związku z budową trasy S7 Kraków – Widoma

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-05-19
Lista utrudnień w związku z budową trasy S7 Kraków – Widoma
Budowa drogi ekspresowej S7 w Krakowie postępuje i powoduje coraz większe utrudnienia. Zdjęcia: maj 2023, GDDKIA
Budowa drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłami Kraków Nowa Huta i Widoma przebiega po mocno zurbanizowanych terenach Krakowa. W ciągu odcinka powstaną m.in. cztery węzły drogowe, w tym jeden tzw. zintegrowany, a także wiele innych obiektów inżynieryjnych. Budowa jest wymagająca i skomplikowana pod względem technicznym. Dla kierowców prowadzone prace oznaczają duże utrudnienia w ruchu w Krakowie i okolicach. Poniżej przedstawiamy listę aktualnych utrudnień związanych z budową trasy S7.

Realizacja S7 od Widomej do Nowej Huty obejmuje budowę czterech węzłów (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów). Na odcinku miejskim powstanie 21 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, estakad, przejść dla zwierząt i przejść podziemnych dla pieszych. Na węźle Kraków Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa.

Ważne elementy S7 to węzeł Kraków Grębałów i estakada, która będzie częścią węzła Kraków Mistrzejowice. Węzeł Kraków Grębałów połączy S7 z ul. Kocmyrzowską (DW776) i ul. Łowińskiego. W ramach budowy węzła powstaje również nowy fragment linii tramwajowej, biegnący od przystanku Darwina w dwóch kierunkach – wzdłuż ul. Kocmyrzowskiej do przystanku Wańkowicza i wzdłuż ul. Łowińskiego do Zajezdni Nowa Huta. Budowane są trzy wiadukty tramwajowe – jeden nad linią kolejową i dwa nad drogą ekspresową. Wraz z węzłem powstaną też drogi rowerowe i chodniki dla pieszych.

W ostatnich dniach zakończyło się układanie 56 belek na wiadukcie tramwajowym nad S7 koło węzła Kraków - Grębałów. Największe belki miały 29,5 m długości 30 ton. Wszystkie razem ważą ponad tysiąc ton.

Prace na wiadukcie tramwajowym nad S7 koło węzła Kraków Grębałów, maj 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Prace na wiadukcie tramwajowym nad  S7 koło węzła  Kraków Grębałów.

 

W związku z coraz bardziej zaaawansowanymi pracami, w maju br. wprowadzono szereg zmian w ruchu, głównie na terenie Krakowa. Poniżej przedstawiamy listę aktualnych utrudnień związanych z budową trasy S7.

Od piątku (19 maja) kierowcy muszą uważać na ograniczenia w poruszaniu się w rejonie Kraków Nowa Huta. W związku z przebudową wodociągu w ramach budowy drogi S7 został wprowadzony ruch wahadłowy na ul. Petofiego. Ruch jest sterowany sygnalizacją świetlną a w razie potrzeby ręcznie. Taka organizacja ruchu potrwa ok. 3 tygodnie.

Budowa trasy S7 w Krakowie Nowa Huta. Zdjęcia: maj 2023 r. GDDKIA

Budowa trasy S7 w Krakowie Nowa Huta


Na tym nie koniec utrudnień, bo od poniedziałku drogowcy zamkną też ul. Wspólną w Łuczycach. Objazd poprowadzony będzie przez Sieborowice (ul. Załucek, Nad Stawem, Grabowiec) i Łuczyce (ul. Prądnik, Sadowa). Taka organizacja potrwa 7 miesięcy. Utrudnienia wynikają z prac związanych z budową wiaduktu nad ul. Wspólną na S7 Widoma - Kraków Nowa Huta.

Objazdy w związku z budową trasy S7 w Łuczycach k. Krakowa. Mapa: GDDKIA

Objazdy w związku z budową trasy S7 w Łuczycach k. Krakowa


Również, od poniedziałku (22 maja) w Zastowie na ul. Kościuszki wykonawca wprowadzi ruch wahadłowy. Ruch będzie odbywał się po jednej stronie drogi z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Taka organizacja potrwa 10 miesięcy. Ograniczenia mają związek z budową węzła Raciborowice na odcinku drogi ekspresowej S7 Widoma - Kraków Nowa Huta i przebudową ul. Kościuszki.

Budowa węzła Raciborowice w ciągu trasy S7 Kraków - Widoma, okolice Zastowa, maj 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa trasy S7 Kraków - Widoma maj 2023 r.

 

Całe zadanie obejmuje budowę trasy S7 od węzła Widoma (bez węzła) do węzła Nowa Huta dawniej Igołomska (bez węzła) długości ok 18,3km (od km 640 + 600 do km 658 + 896,30). To część wschodniej i północnej obwodnicy Krakowa. Zadanie podzielone jest na dwa odcinki: odcinek nr 1 tzw. zamiejski od węzła Widoma do węzła Raciborowice oraz odcinek nr 2 tzw. miejski od węzła Raciborowice do węzła Nowa Huta. Za dokończenie budowy trasy S7 odpowiada konsorcjum Gulermak i Mosty Łódź, wybrane w nowym przetargu na wiosnę 2021 r. Wartość prac budowlanych wynosi ponad 1,8 mld zł, a łączny koszt realizacji przekracza 2,3 mld zł. Budowa tego odcinka otrzymała prawie 543 mln zł dofinansowania ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodatkowo GDDKiA w porozumieniu z władzami Miasta Krakowa wprowadziła do kontraktu możliwość zaprojektowania i wykonania przebudowy ul. Kocmyrzowskiej na odcinku od skrzyżowania ul. Darwina i Poległych w Krzesławicach do ul. Bukszpanowej. Zadanie opisano jako odcinek nr 3.

Termin realizacji prac na S7 Kraków – Widoma to listopad 2024 r.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Kraków