1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Łódź: Trasa Górna, nowy dojazd do autostrady A1, idzie zgodnie z planem

Łódź: Trasa Górna, nowy dojazd do autostrady A1, idzie zgodnie z planem

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-01-26
Łódź: Trasa Górna, nowy dojazd do autostrady A1, idzie zgodnie z planem
Budowa Trasy Górna idzie zgodnie z planem. Zdjęcia: UM Łódź
Budowa Trasy Górna w Łodzi to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Łodzi i regionie. Kiedy nowy odcinek trasy zostanie oddany do ruchu dojedziemy nim prosto do autostrady A1. Otwarcie planowane w jeszcze tym roku. Sprawdzamy jak postępują prace…

Trasa Górna to wspólna inwestycja miasta Łodzi i województwa łódzkiego. Dłuższy, 5-kilometrowy odcinek powstający na terenie Łodzi połączy istniejący fragment drogi na wysokości ul. Rzgowskiej z granicami miasta. Krótszy – o długości 2 km – połączy ulicę od granic miasta z węzłem na autostradzie A1 w Brójcach. To zadanie realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nowa trasa zapewni dojazd do autostrady A1.

Przypomnijmy, Trasa Górna powstała jako nowa droga w sieci dróg publicznych Łodzi , łącząca istniejącą Al. Jana Pawła II z ul. Rzgowską, tworząc nowy odcinek drogi krajowej Nr 1. Inwestycja ta znacząco skróciła przebieg drogi krajowej przez miasto, wyprowadzając dużą część ruchu ciężkich pojazdów z południowej części jego centrum. Inwestycja podzielona była na dwa etapy: etap pierwszy - objął 2 km odcinek od ul. Paradnej do ul. Rzgowskiej ( współfinasowany z Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013), a etap drugi 2,4 km odcinek od ul. Pabianickiej do ul. Paradnej ( współfinansowany z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013) , przy czy oba etapy były realizowane jednocześnie.


Do tej pory powstały dwa odcinki TRasy Górna w Łodzi. Teraz w budowie jest trzeci prowadzący do A1

Do tej pory powstały dwa odcinki TRasy Górna w Łodzi. Teraz w budowie jest trzeci prowadzący do A1. Zdjęcia: UM Łódź

Realizowany obecnie odcinek  będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę, na czterech skrzyżowaniach z drogami lokalnymi będą ronda – z ul. Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego. Powstaną chodniki i drogi dla rowerów. Trzeci odcinek trasy pozwoli na uruchomienie i sprawną obsługę komunikacyjną nowych obszarów inwestycyjnych o powierzchni ok. 44 ha.

Wartość łódzkiej części inwestycji to 128,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 62,4 mln zł, a z budżetu państwa – 12,5 mln zł.

– Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, a zaawansowanie prac wynosi ponad 65 procent. Każdego dnia na placu budowy jest kilkudziesięciu pracowników. W ostatnim miesiącu kontynuowano przede wszystkim roboty ziemne. Niektóre z nich dobiegają już nawet końca, choćby przy wykopach i nasypach czy podbudowie prace wykonano już w 97-99 proc. Bardzo zaawansowana jest również budowa sieci wodociągowej, odwodnieniowej i kanalizacyjnej, wykonywano warstwy mrozoodporne oraz humusowanie terenów zielonych – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.


Budowa III etapu Trasy Górna w Łodzi

Zaawansowanie prac na budowie drogi z Łodzi do A1. Zdjęcia: UM Łódź

Na połowie odcinka realizowanego przez Łódź jest już położona podbudowa z kruszywa, rozpoczęły się prace przy budowie oświetlenia. W najbliższym czasie ekipy przystąpią do układania krawężników i budowania przepustów. Kontynuowane będą też prace przy sieciach.

– Budowa przebiega bez problemów. Prace zasadnicze planujemy zakończyć do końca wakacji. Jesienią rozpoczniemy prace wykończeniowe, związane z nasadzeniami zieleni, oznakowaniem pionowym i poziomym oraz ostatnie prace brukarskie. Nową Trasę Górna planujemy oddać do użytkowania w listopadzie br. – zapewnia Maciej Tomaszewski, rzecznik prasowy firmy Strabag.


Budowa III etapu Trasy Górna w Łodzi

Budowa III etapu Trasy Górna w Łodzi. Zdjęcia: UM Łódź

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 1 Jak dojadę - Łódź