• Facebook - conadrogach
Lubelskie dostanie całą drogę S19, S17 i autostradę A2 do Białej Podlaskiej
Do 2025 roku powstanie cała droga ekspresowa S17, S19 w woj. lubelskim. Na mapie pojawi się też autostrada A2 do Białej Podlaskiej i obwodnica Chełma w ciągu S12. Zdjęcia: GDDKIA

Zgodnie z aktualizacją PBDK 2014-2023 i zwiększeniem do 135 mld zł limitu wydatków do listy inwestycji dodano realizację całej drogi ekspresowej S19 i zadania wspierające korytarz Via Carpatia znajdujące się na terenie województwa lubelskiego, takie jak autostrada A2 łącząca Białą Podlaską z Warszawą oraz droga ekspresowa S17 Piaski – Hrebenne (granica polsko-ukraińska). Na liście zadań znalazła się również obwodnica Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12.

- Zwiększony limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych pozwala na realizację nowych, nieujętych w dotychczasowym limicie odcinków dróg ekspresowych i autostrad, szczególnie w Polsce Wschodniej. Chodzi przede wszystkim o drogę ekspresową S19, stanowiącą istotny element międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia. Co szczególnie ważne, zaktualizowany PBDK zabezpiecza finansowanie - 27,4 mld zł - na cały ten ciąg - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W drugiej części załącznika nr 1 do Programu Budowy Dróg Krajowych, zawierającej zadania jakie mogą wejść w fazę realizacji w wyniku uzyskanych w przetargach oszczędności, znalazło się przedłużenie autostrady A2 do granicy państwa, a na drodze ekspresowej S12 dobudowa drugiej jezdni na obwodnicy Puław oraz budowa S12-ki od Piask do granicy w Dorohusku.

 Mapa budowy dróg eskpresowych S19, S17, S12 i autostrady A2 w woj. lubelskim

Odcinki dróg ekspresoweych w budowie i planach

Mapa budowy dróg eskpresowych S19, S17, S12 i autostrady A2 w woj. lubelskim. Mapa: GDDKIA

 

Przypomnijmy, że trwa już budowa S17 od węzła Kurów Zachód w stronę Warszawy oraz łącznika do mostu na Wiśle w Puławach. Drogowcy weryfikują też oferty złożone na budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17.

W przetargu na wyłonienie wykonawcy w trybie projektuj i buduj jest odcinek drogi ekspresowej S19 od Lublina do granicy z woj. podkarpackim. Ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla S19 od granicy z woj. mazowieckim do Lubartowa, a na przełomie sierpnia i września ogłoszony zostanie przetarg na koncepcję programową dla odcinka Lubartów – Lublin.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: