1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Most nad Wisłą połączył Śląsk z Małopolską. Obwodnica Oświęcimia w budowie

Most nad Wisłą połączył Śląsk z Małopolską. Obwodnica Oświęcimia w budowie

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-03-25
Most nad Wisłą połączył Śląsk z Małopolską. Obwodnica Oświęcimia w budowie
Obwodnica Oświęcimia. Konstrukcja mostu nad Wisłą połączyła oba brzegi rzeki. Zdjęcia: GDDKIA
Most nad Wisłą, budowany w ramach obwodnicy Oświęcimia, połączył oba brzegi rzeki i dwa województwa: śląskie i małopolskie. Obwodnica Oświęcimia będzie nową drogą krajową DK44 o długości nieco ponad 9 km, prowadzącą od węzła Oświęcim na powstającej drodze ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko Biała.

Most nad Wisłą, który jest częścią obwodnicy Oświęcimia ma 432 m (dla jezdni lewej) oraz 420 m (dla jezdni prawej) długości i leży na terenie gmin Bojszowy w województwie śląskim i Oświęcim w Małopolsce. Konstrukcja mostu połączyła oba brzegi rzeki.

Budowa obwodnicy Oświęcimia rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku. Wykonawca szacuje, że inwestycja zostanie zakończona w II połowie 2025 roku. To rok później niż pierwotnie zakładano. Obecnie zaawansowanie prac wynosi 54 proc.

Trasa S1 w woj. śląskim nabiera rozpędu

Prace na budowie obwodnicy Oświęcimia postępują - marzec 2024 r. 

Prace na budowie obwodnicy Oświęcimia postępują

Zdjęcia: GDDKIA

- W najbliższych tygodniach planujemy połączenie segmentów drugiego mostu powstającego nad Sołą – zapowiadaja wykonawca, firma Budimex.

Druga przeprawa jest budowana nad Sołą. Jest dłuższa, ma 463 m, i powstaje w dwóch technologiach. Część przebiegająca bezpośrednio nad ziemią, m.in. nad ul. Legionów oraz stawem Kamieniec.

W ciągu obwodnicy Oświecimia powstaną dwa mosty: przez Wisłę i Sołę. 

Mosty w ciągu obwodnicy Oświęcimia

 

Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Oświęcimia będzie nową drogą długości nieco ponad 9 km, prowadzącą od węzła Oświęcim na powstającej drodze ekspresowej S1 do okolic skrzyżowania ul. Zatorskiej i Grojeckiej. Trasa ominie od południa miasto, zapewniając szybkie i bezpieczne połączenie z drogą ekspresową Mysłowice – Bielsko-Biała, a dzięki temu również z autostradą A4. Sam węzeł Oświęcim znajduje się już na terenie województwa śląskiego, między miejscowościami Bojszowy i Jedlina.

Obwodnica Oświęcimia będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Nowa DK44 połączy się z innymi drogami w sześciu miejscach:

 • z S1 poprzez węzeł Oświęcim (początek obwodnicy);
 • z ul. Wolską w Jedlinie poprzez rondo turbinowe;
 • z ul. Wojewódzką w Pławach (rondo turbinowe);
 • z ul. Legionów (droga wojewódzka nr 933) (rondo turbinowe);
 • z ul. Jagiełły (droga wojewódzka nr 948) (rondo turbinowe);
 • z ul. Zatorską (obecna DK44; koniec obwodnicy) (rondo).

Obwodnica Oświęcimia biegnie w bliskim sąsiedztwie Muzeum Auschwitz. trasa została zaplanowana tak, aby nie zmienić krajobrazu terenu widzianego z muzeum. 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 44 Jak dojadę - Oświęcim