1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Mota Engil z umową na najdłuższy odcinek S74 Cedzyna – Łagów

Mota Engil z umową na najdłuższy odcinek S74 Cedzyna – Łagów

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-29
Mota Engil z umową na najdłuższy odcinek S74 Cedzyna – Łagów
S74 Cedzyna – Łagów z obwodnicą Łagowa o dł. 30 km w realizacji. Mapa: GDDKIA
Rusza realizacja rekordowej inwestycji w woj. świętokrzyskim. Droga ekspresowa S74 Cedzyna - Łagów to najdłuższy odcinek ekspresowej trasy (30 km) i najdroższa inwestycja drogowa w historii regionu. Wykonawca jest firma Mota Engil a wartość kontraktu opiewa na prawie 1,15 mld złotych.

Kolejny odcinek drogi ekspresowej S74 w realizacji. GDDKiA Kielce podpisała umowę z Mota-Engil Central Europe na zaprojektowanie i budowę odcinka S74 w województwie świętokrzyskim. 30 kilometrowy fragment trasy między Cedzyną a Łagowem to największa i najdroższa inwestycja drogowa w historii regionu. Wartość kontraktu opiewa na 1 149 762 210,00 zł. To najdłuższy z sześciu realizowanych obecnie odcinków drogi, która skomunikuje Łódzkie, Świętokrzyskie i Podkarpacie.

Budowa S74 w woj. świętokrzyskim - co, gdzie, kiedy?

Odcinek połaczy się z użytkowaną drogą S74 Kielce – Cedzyna i realizowaną Łagów – Opatów odcinek biec będzie głównie po nowym śladzie na północ od istniejącej DK74, tworząc obwodnicę Łagowa.

W tym roku decyzja środowiskowa dla S74 Opatów - Nisko

Istniejąca droga ekspresowa S74 Kielce - Cedzyna

Istniejąca droga ekspresowa S74 Kielce - Cedzyna

Zdjęcia: GDDKIA

Zadanie zakłada wykonanie prac projektowych, a następnie budowę dwóch jezdni po dwa pasy ruchu wraz z pasami awaryjnymi. W ciągu trasy powstaną cztery węzły drogowe - Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów. Powstaną też dwa miejsca obsługi podróżnych w Górnie oraz obwód utrzymania drogi w Woli Jachowej. Zaprojektowanych i wybudowanych zostanie 16 wiaduktów i 13 mostów. W ramach inwestycji przewidziano przejście dla zwierząt typu zielony most i ponad trzydzieści przepustów pełniących funkcje ekologiczne. Inwestycja przewiduje także przebudowę i budowę innych dróg obsługujących i dojazdowych, które zapewnią połączenie z istniejącym układem oraz dojazd do nieruchomości.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S74 Cedzyna - Łagów

Mapa drogi S74 Cedzyna - Łagów

Mapa: GDDKIA

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca, Mota-Engil Central Europe, na realizacje zadania ma 39 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Oznacza to, że nową drogą S74 pojedziemy w I kwartale 2028 roku.

Trasa S74 połączy drogi ekspresowe S12 oraz S19. Będzie mieć swój początek w województwie łódzkim (Sulejów), a koniec w podkarpackim (Nisko). Łączna długość trasy przekroczy 200 km.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Łagów