1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa S74 w woj. świętokrzyskim - co, gdzie, kiedy?

Budowa S74 w woj. świętokrzyskim - co, gdzie, kiedy?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-29
Budowa S74 w woj. świętokrzyskim - co, gdzie, kiedy?
Budowa obwodnicy Opatowa w ciągu S74 i DK9 już trwa. Zdjęcia: GDDKIA
Aktualnie trwa realizacja w systemie projektuj i buduj sześciu odcinków drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 104 km. Ekspresowa trasa skomunikuje województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Będzie stanowić także połączenie pomiędzy węzłami autostrad A1, A2, a realizowaną trasą S19 Via Carpatia.  

Z końcem marca drogowcy zawarli umowę na budowę najdłuższego odcinka drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim – 30 km. Mowa o odcinku S74 Cedzyna - Łagów. To najdroższa inwestycja drogowa w historii regionu (kontrakt wynosi ok.1,15 mld zł). W sumie w realizacji jest już 6 odcinków trasy S74 o łącznej długości 104 kilometrów. Najbardziej zaawansowana jest obwodnica Opatowa, gdzie trwają roboty budowlane.

Roboty budowlane na obwodnicy Opatowa w ciągu DK9/S74 i łączniku północnym do obwodnicy rozpoczęły się w ubiegłym roku. Tymi odcinkami pojedziemy od 2025 roku.

Na obwodnicy Opatowa wyrastają cztery estakady

Budowa obwodnicy Opatowa w ciągu S74 i Dk9

Budowa obwodnicy Opatowa w ciągu S74 i DK9

W tym roku, po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, rozpoczną się roboty budowlane na odcinku S74 Mniów – Kielce (16,4 km), które potrwają do 2026 roku. Wykonawca złożył wniosek o wydanie decyzji w styczniu 2023 roku.

S74 Mniów - granica woj. świętokrzyskiego i łódzkiego - mapy drogi ekspresowej S74

S74 Mniów - granica woj. świętokrzyskiego i łódzkiego - mapy drogi ekspresowej S74

Mapy: GDDKIA

Dla dwóch odcinków S74: od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa (27,5 km) i od Łagowa do Opatowa (18,3 km), opracowywane są dokumentacje projektowe przed planowanym w tym roku złożeniem wniosków o wydanie decyzji ZRID. Umowy na realizację obu inwestycji GDDKIA zawarła w ub. roku, zakończenie robót planowane jest w 2027 roku.

Dobiegł końca etap prac nad dokumentacją projektową poprzedzający złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID dla odcinka S74 węzeł Kielce Zachód – Kielce (5 km).

Odcinek drogi S74 - przejście przez Kielce
Odcinek drogi S74 - przejście przez Kielce

Mapa: GDDKIA

Z kolei dla ok. 70-kilometrowego odcinka S74 Opatów – Nisko trwa rozpatrywanie wniosku o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W tym roku decyzja środowiskowa dla S74 Opatów - Nisko

Mapa drogi ekspresowej S74 Opatów - Nisko

Mapa drogi ekspresowej S74 Opatów - Nisko. Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Nisko