1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Na wiosnę ruszy budowa ostatniego odcinka S3 do Świnoujścia

Na wiosnę ruszy budowa ostatniego odcinka S3 do Świnoujścia

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2021-11-14
Na wiosnę ruszy budowa ostatniego odcinka S3 do Świnoujścia
Na wiosnę ruszy budowa najbardziej wysuniętego na północ fragmentu drogi S3. To dwa odcinki Świnoujście - Dargobądz i Dargobądz - Troszyn. Zdjęcia: GDDKIA
W ostatnich dniach przybył nowy odcinek drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku, fragment Polkowice – Lubin. W woj. zachodniopomorskim w przyszłym roku planowany jest start robót na ostatnim brakującym fragmencie pomiędzy Świnoujściem a Troszynem. Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa z 7 węzłami i drugim mostem na obwodnicy Wolina.

Województwo zachodniopomorskie jest od kilku lat miejscem realizacji wielu inwestycji drogowych. W ciągu ostatnich trzech lat zostały zakończone inwestycje o łącznej długości około 215 km. Była to przede wszystkim droga S6 Koszalin - Słupsk, S3 na odcinkach od Miękowa do Brzozowa, obwodnica Szczecinka w ciągu S11 i obwodnica Wałcza w ciągu S10. Dla kolejnych inwestycji były ogłaszane przetargi i podpisywane umowy na realizację, przede wszystkim S11 Koszalin – Bobolice, o długości 48 km oraz S3 Świnoujście - Troszyn, o długości 33 km. Na S11 trwają już roboty budowlane, dla S3 prace powinny ruszyć na wiosnę przyszłego roku.

Drogi ekspresowej w woj. zachodniopomorskim. Ruszy budowa s3 Świnoujście - Troszyn

Drogi ekspresowej w woj. zachodniopomorskim. Ruszy budowa s3 Świnoujście - Troszyn. Mapa: GDDKIA


S3 do samego Świnoujścia

Droga ekspresowa S3 jest częścią korytarza transportowego łączącego Skandynawię z Adriatykiem. Jest to również główna magistrala drogowa wzdłuż zachodniej granicy Polski, łącząca ze sobą trzy autostrady - A6, A2 i A4. Trasa ta jest sukcesywnie budowana od 2007 r. W kwietniu tego roku zostały oddane do ruchu odcinki S3 Miękowo - Brzozowo i Miękowo – Rzęśnica, a w listopadzie Polkowice – Lubin na Dolnym Śląsku.

Jeździmy ekspresową S3 od Bolkowa do Szczecina. Otwarta S3 Lubin – Polkowice

W budowie są dwa fragmenty do granicy z Czechami w Lubawce tj. Bolków – Kamienna Góra i Kamienna Góra - Lubawka.

Jak powstaje droga ekspresowa S3 do Lubawki – nowe zdjęcia z budowy

W woj. zachodniopomorskim do realizacji pozostał ostatni fragment tej drogi, tj. Świnoujście - Troszyn.

Początkiem odcinka Świnoujście - Troszyn, o długości 33 km, będzie rondo na wyjeździe z tunelu w Świnoujściu, a końcem włączenie w obwodnicę Troszyna. Istniejąca droga na tym odcinku jest jednojezdniowa. Konieczna jest budowa dwujezdniowej S3, która będzie zapewniała odpowiednią przepustowość, biorąc pod uwagę rozwój portu w Świnoujściu i budowę tunelu pod cieśniną Świny.

W sierpniu 2020 roku zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę odcinka Świnoujście - Troszyn. Realizacja drogi została podzielona na dwa fragmenty: Świnoujście - Dargobądz i Dargobądz - Troszyn. Łączna wartość podpisanych umów to 1,36 mld zł.

Umowy na realizację S3 Świnoujście - Troszyn:

S3 Świnoujście - Dargobądz

 • długość 17 km
 • wykonawca: Polaqua
 • wartość umowy: 688,8 mln złotych
Mapa drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście - Dargobądz

Mapa drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście - Dargobądz. Mapa: GDDKIA

S3 Dargobądz-Troszyn

 • długość 16 km
 • wykonawca: konsorcjum Polbud Pomorze, INTOP Szczecin, PRD Nowogard
 • wartość umowy: 679,3 mln złotych.


Wykonawcy zakończyli prace nad projektami budowlanymi. Pod koniec czerwca tego roku dla obu odcinków zostały złożone wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizacji inwestycji drogowych (ZRID). Roboty powinny ruszyć wiosną 2022 r., a termin ich zakończenia wypada na II kwartał 2024 r.

Nowa trasa będzie w większości przebiegała w korytarzu istniejącej DK3 z korektami tam, gdzie wymagają tego parametry geometryczne drogi ekspresowej. Na odcinku prowadzącym przez teren Wolińskiego Parku Narodowego zostanie dobudowana druga jezdnia do tej istniejącej, co będzie skutkowało ciaśniejszymi łukami i ograniczeniem prędkości.

W ramach kontraktów powstanie siedem węzłów drogowych, z czego cztery na odcinku Świnoujście - Dargobądz i trzy na odcinku Dargobądz - Troszyn. Budowa dwujezdniowej drogi będzie się wiązała z przebudową istniejących i budową nowych obiektów mostowych. Na obwodnicy Wolina powstanie most dla drugiej jezdni S3, bliźniaczy dla obecnego mostu łukowego. Również na obwodnicy Międzyzdrojów powstanie druga estakada. Duże obiekty mostowe powstaną również na przecięciu S3 z linią kolejową między Świnoujściem i Międzyzdrojami. W ramach inwestycji przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych kategorii II na wschód od miejscowości Dargobądz i Obwodu Utrzymania w rejonie węzła Wolin Wschód.

S3 biegnie z północno-zachodniej Polski na samo południe kraju i łączy miasta wojewódzkie na trasie Szczecin - Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Wrocław - Katowice. S3 będzie mieć kontynuację na terenie Republiki Czeskiej w postaci autostrady D11.

- Droga ekspresowa S3 połączy Świnoujście z granicą polsko-czeską w Lubawce. Trwa realizacja ostatnich odcinków tej trasy. Na Dolnym Śląsku nowa, bezpieczna droga ekspresowa zostanie oddana do ruchu do 2023 r., zaś na Zachodnim Pomorzu - do 2024 r. - obiecał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Świnoujście