1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nagła przebudowa mostów na A2 - to pod transporty czołgów Abrams

Nagła przebudowa mostów na A2 - to pod transporty czołgów Abrams

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-06-28
Nagła przebudowa mostów na A2 - to pod transporty czołgów Abrams
Kolumna wojskowa na drogach krajowych. Zdjęcie poglądowe: GDDKIA
Z początkiem tego tygodnia ruszyła przebudowa dwóch obiektów mostowych w okolicy Wrześni i Słupcy w woj. wielkopolskim. Chodzi o podniesienie nośności i poprawę bezpieczeństwa obiektów, którymi mają przechodzić m.in. transporty z czołgami Abrams.

W poniedziałek, 26 czerwca br. rozpoczęła się przebudowa wiaduktu autostradowego w okolicy Wrześni (209 km A2) oraz mostu nad strugą Bawół w okolicy Słupcy (225 km A2).

Koncesjonariusz A2 prowadzi remont między Poznaniem a Nowym Tomyślem i w okolicy Świecka

Wiadukt Autostradowy, przebiegający nad DK 92, w okolicy 209 km autostrady składa się z dwóch niezależnych obiektów (po jednym dla każdej jezdni autostrady). W poszczególnych etapach prac zostanie on całkowicie rozebrany, a następnie wybudowany nowy. Dla kierowców oznacza to poprowadzenie ruchu odpowiednio na północnej lub południowej części obiektu (jezdni autostrady), w zależności od realizowanego etapu. Podobnie prace zaplanowano w przypadku mostu nad Strugą Bawół, zlokalizowanego w okolicy 225 km A2.

- Mając na uwadze minimalizację utrudnień dla kierowców, prace zostały podzielone na etapy. Pierwszy rozpoczął się 26 czerwca br. Spółka AWSA (koncesjonariusz) zobowiązała wykonawcę do terminowej realizacji prac. Prosimy jednak pamiętać, że niekorzystne warunki pogodowe (silny wiatr, opady deszczu, wydłużony okres zimowy itp.) mogą wpłynąć na czas realizacji robót – dodają przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Autostrady w Polsce: W wakacje remont A2 koło Łodzi

Pomimo budowy ruch pojazdów na autostradzie A2 będzie utrzymany. W pierwszym etapie prace będą realizowane na jezdniach południowych, w kierunku Warszawy, a ruch pojazdów zostanie przełożony na jezdnię północną. Z uwagi na prowadzone prace będzie również konieczne wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na DK 92, która przebiega pod wiaduktem WA39/WA39a (209 km A2).

- Przebudowa pozwoli na dostosowanie nośności i parametrów konstrukcyjno-geometrycznych obiektów mostowych do aktualnych wymogów przepisów techniczno-budowlanych m.in. w zakresie nośności: klasa I oraz obciążenie pojazdami specjalnymi według klasy MLC – poinformował koncesjonariusz autostrady A2. Oznacza to, że po przebudowie mostów będą mogły nimi przejechać najcięższe i najbardziej wymagające pojazdy np. transporty z czołgami Abrams, które będą serwisowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu.

W efekcie prowadzonych prac wzmocnione zostaną posadowienia obiektów, wzmocnione lub wybudowane nowe podpory, jak również powstaną zupełnie nowe konstrukcje przęseł.

Nowe drogi na mapie drogowej Polski – oddane i planowane do otwarcia

 

Autostrada A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Poznań jest pod zarządem koncesjonariusza AWSA

Autostrada A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Poznań jest pod zarządem koncesjonariusza AWSA. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Słupca Jak dojadę - Września