1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowe drogi na mapie drogowej Polski – oddane i planowane do otwarcia

Nowe drogi na mapie drogowej Polski – oddane i planowane do otwarcia

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-06-22
Nowe drogi na mapie drogowej Polski – oddane i planowane do otwarcia
W tym roku przybędzie najwięcej kilometrów dróg ekspresowych S11 i S61 oraz autostrady A18. Zdjęcia: GDDKIA
Co zmieniło się na mapie drogowej Polski od ostatnich wakacji? Gdzie przybyły nowe autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice miast? Jakie kolejne kilometry nowych dróg przyniosą nam wakacyjne miesiące? Kierowców ucieszy informacja, że na najbliższe tygodnie zaplanowano oddanie do użytku kilku ważnych tras szybkiego ruchu, dzięki którym szybciej i wygodniej dojedziemy do popularnych w sezonie wakacyjnym regionów kraju. Sprawdzamy gdzie łatwiej dojedziemy nad Bałtyk, w góry czy nad jeziora.

Dzięki nowym trasom szybkiego ruchu wygodniej dojedziemy na wakacje

W okresie wakacyjnym planowane są oddania do ruchu kolejne odcinki dróg. Będzie to na północy Polski obwodnica Sianowa k. Koszalina w ciągu drogi S6

Nowe drogi nad Bałtyk. W lipcu kierowcy ominą Sianów obwodnicą na S6

oraz podwodny tunel w Świnoujściu. Zrealizowane zadania już na początku wakacji ułatwią dotarcie nad Bałtyk.

Tunel w Świnoujściu krótko przed otwarciem

Tunel w świnoujściu ma być oddany w ostatnim tygodniu czerwca br.

Tunel w Świnoujściu ma być oddany w ostatnim tygodniu czerwca br. Zdjęcia: GDDKIA

W lipcu przybędzie wyczekiwany, blisko 23 km odcinek drogi ekspresowej S61 pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo. Dzięki temu fragmnetowi trasy kierowcy ominą wreszcie Ełk.

- Ukończenie trasy S61 wraz z obwodnicą Ełku to inwestycja szczególnie istotna w kontekście letnich wyjazdów. Dzięki temu, już w tym roku z centralnej Polski na Mazury dostaniemy się alternatywną trasą, dla obecnie mocno obciążonej S8, z kolei w 2025 r. trasa powinna oferować już wygodny przejazd na całej jej długości – mówi Przemysław Panek z Multiconsult Polska, specjalizującej się w projektowaniu inwestycji drogowych.

GDDKIA: W lipcu oddamy drogę S61 do użytku

Droga ekspresowa S61 Ełk - Wysokie

Zdjęcia: GDDKIA

Z kolei bardziej na południu oddana zostanie druga jezdnia na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 (5,4 km), blisko 25-kilometrowa obwodnica Olesna w ciągu S11.

Finał prac na budowie drogi S11 - obwodnicy Olesna

W centrum kraju kierowców ucieszy oddanie ostatniego fragmentu obwodnicy Łodzi w ciągu S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do DK91 (14,5 km). W najbliższych latach planowana jest jednak rozbudowa węzła łaczącego S14 z autostradą A2.

Obwodnica Łodzi pozostanie w budowie. Jest decyzja o rozbudowie węzła Emilia na połączeniu S14 i A2

Jesienią kierowcy pojadą nowymi odcinkami trasy S11 na północy Polski tj. Koszalin – Bobolice i przygranicznym fragmentem trasy S3 do Lubawki.

Nowe 50 km drogi S11 z Koszalina już we wrześniu

GDDKIA: W lipcu oddamy drogę S61 do użytku

Droga ekspresowa S11 Koszalin - Bobolice. Zdjęcia: GDDKIA


W tym roku zostanie oddana też cała autostrada A18 na trasie Wrocław – Berlin.

Budowa autostrady A18 na ostatniej prostej. Kiedy koniec budowy A18 Olszyna - Golnice?

O tym jakie drogi planowane są do otwarcia w 2023 roku pisaliśmy tutaj:

Nowe drogi ekspresowe i autostrady w 2023 r.

Mapa z nowymi drogami planowanymi do otwarcia w 2023 r. Mapa z nowymi drogami planowanymi do otwarcia w 2023 r. Mapa: GDDKIA

 

Co się zmieniło na mapie samochodowej Polski od wakacji 2022? Terminy otwarcia nowych odcinków dróg

S61 - obwodnica Łomży

Od 2 czerwca 2023 r. można już korzystać z węzła Łomża Zachód na skrzyżowaniu budowanej drogi ekspresowej S61 z obecną DK61. Oddanie węzła pozwoliło na puszczenie ruchu po oddanym wcześniej ponad 7-kilometrowym odcinku ekspresówki Łomża Południe - Łomża Zachód. Kierunek na północ (Stawiski - Ełk – Budzisko) pozostaje zamknięty, do czasu uzyskania przejezdności całej obwodnicy Łomży.

Autostrada A1

Znaczącym usprawnieniem dla tegorocznych wyjazdów będzie też z pewnością ukończenie jednej z
najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce - autostrady A1.Od 28 kwietnia 2023 r. pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem można już poruszać się z prędkością 140 km/h po pełnoprawnej autostradzie A1. Zakończono nie tylko wszystkie prace na tym ponad 24-kilometrowym odcinku, ale także wieloletni proces budowy autostrady A1 w Polsce. To drogowy kręgosłup kraju łączący Trójmiasto z granicą Czech a także z dużymi miastami w sąsiedztwie tej trasy, krzyżujący się z autostradami A2 i A4 oraz innymi drogami. Autostrada A1 to większości dwujezdniowa i dwupasowa droga, a od Tuszyna do Częstochowy oraz na kilku krótszych odcinkach w woj. śląskim trzypasowa trasa.

Koniec budowy autostrady A1 w Polsce

Koniec budowy autostrady A1 w Polsce

Zdjęcia: GDDKIA

W tegorocznym sezonie wakacyjnym można się spodziewać kolejnego usprawnienia w ruchu na A1. Do użytku oddany zostanie bowiem trzeci pas ruchu w okolicach węzła Częstochowa Północ, co powinno wpłynąć na zwiększenie przepustowości tego odcinka, zwłaszcza w urlopowym szczycie.

Droga S7

28 kwietnia 2023 r. kierowcy dostali także obie jezdnie drogi ekspresowej S7 na południe od Warszawy. Mowa o odcinku S7-ki pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Południe. Udostępniono węzeł Złotokłos, a na sąsiednich odcinkach pełną funkcjonalność zyskały węzły Lesznowola oraz Tarczyn Południe. Tym samym w jeden ciąg ekspresówki połączyły się funkcjonujące już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca. Dwujezdniową drogą S7 dojedziemy już do położonej blisko 230 km dalej granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

Trasa S7 Gdańsk - Rabka-Zdrój – odcinki w przetargach, budowie i użytkowaniu

Obwodnica Praszki

25 kwietnia 2023 r. zakończyły się prace przy budowie blisko 13-kilometrowej obwodnicy Praszki w ciągu DK45. Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewnia komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi łączącej województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Obwodnica odciążyła z ruchu tranzytowego dotychczasowe ciągi DK42 i DK45 w centrum Praszki, dając jednocześnie alternatywę w doborze najdogodniejszej trasy przejazdu dla ruchu lokalnego.

S61 – Via Baltica

22 grudnia 2022 r. międzynarodowy szlak transportowy Via Baltica połączył Polskę i Litwę. Tego dnia otwarto 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 Suwałki - Budzisko. Oddany do ruchu odcinek oprócz tego, że łączy Polskę z Litwą, wydłuża także wcześniej oddane do użytku części S61. Kierowcy mogą już korzystać z prawie 70-kilometrowego fragmentu Via Baltiki w standardzie drogi ekspresowej od węzła Kalinowo do granicy z Litwą.

S5 do autostrady A1

22 grudnia 2022 r. zakończyły się również zasadnicze roboty na budowie drogi ekspresowej S5 ze Świecia do Bydgoszczy. Po wprowadzeniu stałej organizacji ruchu na tym ponad 22-kilometrowym odcinku możemy przejechać w ekspresowym tempie całą S5, ok. 370 km, od autostrady A1 w Nowych Marzach omijając Bydgoszcz i Poznań do Wrocławia.

Z kolei od 20 grudnia 2022 r. kierowcy mogą korzystać z drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy, czyli kontynuacji obwodnicy Ostródy w ciągu DK16. Łączna ich długość to ponad 12 km i razem stanowią ciąg drogi ekspresowej będący częścią docelowego przebiegu S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7).

Obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego

21 grudnia 2022 r. zakończyły się prace na budowie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi krajowej nr 15. Dzięki tej inwestycji kierowcy omijają miejscowość od wschodu drogą o długości około 18 km.

S6 – Trasa Kaszubska

21 grudnia 2022 r. oddano do ruchu drogę ekspresową S6 między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack, nazywaną Trasą Kaszubską. Od początku października kierowcy korzystali z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a od grudnia ubiegłego roku do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S6, która pozwala ominąć Rumię, Redę i Wejherowo.

S7 - tunel na Zakopiance

12 listopada 2022 r. nastąpiła długo wyczekiwana chwila przez kierowców jadących w Tatry. Tego dnia otwarto tunel pod górą Luboń Mały w ciągu S7 Lubień - Rabka-Zdrój. Dzięki temu połączone są oddane wcześniej nowe odcinki Zakopianki. Pomiędzy Myślenicami i Rabką-Zdrój kierowcy mają do dyspozycji ok. 32 km drogi ekspresowej.

Obwodnica Wałbrzycha

28 października 2022 r. oddano do ruchu obwodnicę Wałbrzycha zrealizowaną wspólnie przez Gminę Wałbrzych i GDDKiA. Nowa, sześciokilometrowa trasa w ciągu DK35 to wielka zmiana komunikacyjna dla całej lokalnej aglomeracji, która poprawiła przepustowość w Wałbrzychu.

Autostrada A18

15 września 2022 r. otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie rozbudowanego do parametrów autostrady dawnego odcinka DK18 między węzłami Żary Zachód i Iłowa. Prace budowlane trwają jeszcze na trzech pozostałych odcinkach o łącznej długości 50 km:

  • granica państwa w Olszynie - Żary,
  • Iłowa - granica województw lubuskiego i dolnośląskiego,
  • granica województw lubuskiego i dolnośląskiego - Golnice.
  • Wszystkie mają zostać ukończone jesienią tego roku.

S61

13 września 2022 r. oddano do ruchu odcinek drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Ełk Południe o długości 23,3 km. To drugi z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który został zakończony. Tym samym nową S61 można przejechać 65 km od okolic Łomży pod Ełk.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A18 Jak dojadę - Wałbrzych Jak dojadę - Łódź