1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa droga ekspresowa na Podlasiu. Będzie umowa na S16 Knyszyn – Krynice

Nowa droga ekspresowa na Podlasiu. Będzie umowa na S16 Knyszyn – Krynice

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-24
Nowa droga ekspresowa na Podlasiu. Będzie umowa na S16 Knyszyn – Krynice
Osiem ofert w przetargu na S16 Krynice - Knyszyn Odcinek połączy się z S19. Zdjęcia: GDDKIA
S16 Knyszyn – Krynice to pierwszy fragment drogi ekspresowej S16 w województwie podlaskim, który przejdzie do fazy realizacji. A będzie to możliwe po zakończeniu przetargu i podpisaniu umowy, które planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku. Zaprojektowaniem i budową odcinka, który połączy się z trasą S19, zainteresowanych jest ośmiu wykonawców.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych otworzyła oferty w przetargu na podlaski fragment trasy S16. Realizacją 8,44 km odcinka S16 Knyszyn – Krynice w formule projektuj i buduj zainteresowanych jest ośmiu wykonawców. Wszystkie oferty mieszczą się w budżecie drogowców, który wynosi ponad 440 mln zł. Najtaniej prace wyceniło konsorcjum Mirbud (lider) i Kobylarnia na 314,7 mln. zł. Najwyższą ofertę, na kwotę 379,65, złożyła firma Unibep S.A. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w okresie 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy).  

Otwarcie ofert to ważny etap postępowania dla odcinka od projektowanego węzła Knyszyn do okolic Krynic. Tam S16 będzie się łączyć z projektowaną drogą ekspresową S19 (planowany węzeł Dobrzyniewo). Dalej wspólnym przebiegiem S16 i S19 poprowadzona jest do węzła Białystok Zachód, gdzie połączy się z drogą ekspresową S8.  

GDDKIA: W 2023 oddaliśmy kierowcom blisko 267 km nowych dróg

Mapa drogi ekspresowej S16 i połączenia z siecią dróg w woj. podlaskim

Mapa drogi ekspresowej S16 i połączenia z siecią dróg w woj. podlaskim

Mapa: GDDKIA

Odcinek S16 Knyszyn – Krynice powstanie jako droga ekspresowa o dwóch jezdniach, po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. W ciągu trasy zaplanowano dziewięć obiektów inżynierskich, w tym: trzy wiadukty, cztery przejścia dla zwierząt oraz dwa przepusty. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś.

- Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku. To pozwoliłoby uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku i wybudowanie tego odcinka S16 w latach 2025-2028 – szacują drogowcy.

Umowy na S16 Olsztyn - Biskupiec dużo później

Droga ekspresowa S16 pomiędzy Ełkiem a Knyszynem została wpisana Rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 maja 2016 r. do sieci dróg ekspresowych w Polsce. Obecnie trwają nad nią prace planistyczne związane z wyborem najkorzystniejszego wariantu. Tego typu prace dla odcinka Knyszyn – Krynice zakończyły się wcześniej, za sprawą wykorzystania decyzji środowiskowej wydanej w grudniu 2015 roku (ostatecznej od lutego 2016) na wówczas jeszcze przygotowywany fragment S19 Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo – Choroszcz (obecnie węzeł Białystok Zachód). Program Inwestycyjny na odcinek S16 Knyszyn – Krynice uzgodniono 19 lipca 2023 r., zaś przetarg został ogłoszony we wrześniu br.

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S16 Jak dojadę - Dobrzyniewo Duże Jak dojadę - Knyszyn