Nowa droga S3 z Legnicy do Lubina na Dolnym Śląsku oddana!
Droga ekspresowa S3 omija Legnicę i dociera do Lubina. Do końca roku kolejne odcinki trasy na Dolnym Śląsku. Zdjęcia: Mota-Engil

Zakończyła się budowa 24 km odcinka drogi ekspresowe S3, który połączył okolice Lubina z autostradą A4 koło Legnicy. Jeden z odcinków nowej trasy pełni rolę obwodnicy Lubina. Kolejne odcinki S3-ki w stronę Zielonej Góry są w trakcie budowy i do końca roku planowane jest udostępnienie ich ciągów głównych kierowcom – zapewniają drogowcy. W budowie pozostaje również trasa z Legnicy na południe do Bolkowa.

W poniedziałek, 25 czerwca, kierowcy otrzymali do dyspozycji nową drogę ekspresową S3 o wysokim standardzie, z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. W ciągu trasy udostępniono cztery ważnych węzły drogowe o komfortowym połączeniu z istotnymi drogami na Dolnym Śląsku, tj:

  • węzeł Legnica Południe – połączenie drogi ekspresowej S3 z autostradą A4 umożliwiające relacje w kierunku Wrocławia oraz Jędrzychowic i Zgorzelca;

  • węzeł Legnica Zachód – połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową nr 94 w kierunku Legnicy i Zgorzelca;

  • węzeł Legnica Północ – połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą wojewódzką 323 w kierunku Legnicy i Kochlic;

  • węzeł Lubin Południe – połączenie drogi ekspresowej S3 z obecną drogą krajową nr 3. Ruch z S3 zostanie skierowany na obecną DK3 w kierunku Lubina i dalej do Zielonej Góry.

Ta 24 km trasa składała się z dwóch odcinków realizacyjnych, za które odpowiadały firmy Budimex i Mota-Engil powstały 42 obiekty mostowe, 208 przepustów, w tym 60 ekologicznych. Przy węźle Lubin Zachód powstaje Obwód Utrzymania Drogi, który wykonuje niezależny wykonawca. Termin zakończenia prac na obiekcie to IV kwartał 2019 r.

Przypomnijmy, że od 7 maja br. kierowcy korzystają z obu jezdni S3 na odcinku 6,5 km od węzła Legnica Południe (skrzyżowania z A4) do węzła Legnica Zachód (przy ul. Chojnowskiej). Natomiast na odcinku S3 o długości ok. 15 km od węzła Legnica Zachód do wysokości miejscowości Chróstnik ruch odbywał się do tej pory jedną jezdnią w obu kierunkach.

Kiedy kolejny odcinek S3 Lubin – granica województwa?

Niestety były problemy i prace przeciągnęły się na budowie drogi S3 z Lubina na północ, do granicy województwa dolnośląskiego i lubuskiego.

- W kolejnych etapach udostępniany będzie odcinek S3 od węzła Lubin Południe do węzła Kaźmierzów. Obecnie wykonawca tego zadania – konsorcjum firm Salini – Pribex, prowadzi intensywne prace budowalne na całym zadaniu. Jednak główne siły skoncentrował na robotach przy węźle Lubin Północ, w celu jak najszybszego przejęcia ruchu od strony węzła Lubin Południe. Szybsze udostępnienie samego węzła, ma pozwolić na przekazanie do ruchu kolejnego, już zrealizowanego fragmentu trasy w pełni omijającego Lubin – zapowiadają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

S3 na południe w budowie. Odcinki Legnica Bolków jeszcze w tym roku

Kolejne, budowane obecnie fragmenty trasy S3 prowadzące od A4 do Bolkowa w kierunku granicy z Czechami, również mają zostać udostępnione kierowcom jeszcze z końcem roku. Są to odcinki od węzła Legnica Południe do węzła Bolków. Inwestycja podzielona jest na dwa zadania realizowane przez Konsorcjum Eurovia - Warbud oraz Mota – Engil. Stan zaawansowania rzeczowego inwestycji jest na poziomie ok. 80 proc. Koszt całego projektu wynosi ok. 900 mln zł.

S3 Bolków - Lubawka nadal w przetargu

Dalszy fragment trasy S3 od Bolkowa do granicy państwa, również podzielony na dwa zadania, jest obecnie na etapie prac komisji przetargowej. Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów z wykonawcami robót. To pozwoli na udostępnienie kierowcom tego odcinka w 2023 roku.

Kontynuacja trasy S3 w woj. lubuskim

W budowie są jeszcze dwa odcinki drogi ekspresowej S3 Nowa Sól – Gaworzyce i Gaworzyce – Kaźmierzów o łącznej długości ponad 33 km. Są one realizowane na zlecenie zielonogórskiego oddziału GDDKiA przez firmy Dragados oraz konsorcjum Mirbud - PBDIM Erbedim i planowane jest ich udostępnienie jeszcze przed końcem roku.

Tym samym udrożniony zostanie cały szlak drogowy wzdłuż zachodniej granicy Polski, od Szczecina do Lubawki.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: