1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Legnica - mapa samochodowa

LEGNICA - MAPA SAMOCHODOWA

LEGNICA - NA MAPIE

Legnica

Legnica jest miastem powiatowym położonym w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim (w latach 1975-1998 Legnica była siedzibą władz województwa legnickiego). Leży na Równinie Legnickiej, nad Kaczawą (lewy dopływ Odry). Miasto liczy ok. 102 tys. mieszkańców na niewiele ponad 56 km kw. powierzchni. Legnica ma dogodne położenie komunikacyjne w sąsiedztwie autostrady A4, przyszłej drogi ekspresowej S3. Na układ drogowy miasta składają się drogi krajowe nr 3 i 94 oraz droga wojewódzka nr 364.
Legnica

We wczesnym średniowieczu Legnica była siedzibą książąt piastowskich, z tego okresu pochodzi też legnicki zamek. W mieście można też oglądać gotyckie mury obronne, świątynie średniowieczne, renesansowe i barokowe oraz poźnobarokowy ratusz. Dziś Legnica stanowi ośrodek Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, znajdują się w niej zakłady należące do KGHM Polska Miedź S.A.

Drogi w Legnicy

Główną arterią komunikacyjną a zarazem obwodnicą południową Legnicy jest biegnąca na południe od centrum miasta autostrada A4 (którą biegnie trasa europejska E40 – trasa bezpośrednia relacji wschód-zachód o długości ok. 8000 km, łącząca Calais nad Kanałem La Manche we Francji z granicą Kazachstanu i Chin). A4 jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. Docelowo jej długość wyniesie 670 km. Przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski i największe miasta regionu jak Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów i Tarnów.

Przez Legnicę prowadzą także dwie drogi krajowe – nr 3 i nr 94. Krajowa droga nr 94 to alternatywa dla autostrady A4. Na odcinkach, gdzie oddawana jest do ruchu autostrada, droga zmienia oznaczenie ze „starej 4-ki” na 94-kę. To droga o długości ok. 634 km pomiędzy Zgorzelcem (województwo dolnośląskie) i granicą państwa z Ukrainą w Korczowej (województwo podkarpackie). 94-ka biegnie m.in. przez Bolesławiec, Wrocław, Opole, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Będzin, Sosnowiec, Olkusz, Kraków, Brzesko, Tarnów, Ropczyce, Rzeszów i Jarosław. W granicach Legnicy trasa przebiega przez centrum ulicami Chojnowską i Piastowską, na zachodzie miasta przecinając drogę krajową nr 3.

Droga krajowa nr 3 z kolei nie wpada do centrum miasta, ale omija je od zachodu i południa, przecinając się z autostradą na węźle Legnica. DK3 pełni dla rolę zachodniej obwodnicy Legnicy. Krajowa droga nr 3 to połączenie między polsko-czeską granicą Szklarska Poręba-Harrachov na południu a portem w Świnoujściu na północy kraju. Krajową 3-ką biegnie trasa europejska E65, o długości 3950 km, wiodąca z północy na południe Europy. Łączy szwedzkie Malmö z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania w Grecji. Droga krajowa nr 3 to jedna z najważniejszych dróg biegnących przez Polskę na osi północ-południe. Nie licząc odcinków, gdzie została zastąpiona przez drogę ekspresową S3, liczy 230 km i przebiega (oprócz Legnicy) przez Nową Sól, Polkowice, Lubin, Jelenią Górę i Szklarską Porębę.

W granicach Legnicy wiedzie też jedna droga wojewódzka – nr 364 – która zaczyna swój bieg w ścisłym centrum miasta, na skrzyżowaniu Piastowskiej i Dziennikarskiej. Droga kieruje się na południe, mija Złotoryję, Jerzmanice Zdrój i Lwówek Śląski by po 63 km dotrzeć do Gryfowa Śląskiego i tam skończyć bieg.

LEGNICA - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Legnica. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Legnica. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
LEGNICA - aktualna mapa dróg

LEGNICA - GŁÓWNE DROGI I ULICE

LEGNICA - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Legnica

LEGNICA - JAK DOJADĘ

LEGNICA - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL