1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa droga w woj. śląskim. Prawie 34 km DK78 Poręba – Zawiercie będzie obwodnicą

Nowa droga w woj. śląskim. Prawie 34 km DK78 Poręba – Zawiercie będzie obwodnicą

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-01-18
Nowa droga w woj. śląskim. Prawie 34 km DK78 Poręba – Zawiercie będzie obwodnicą
Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 woj. śląskie. Zdjęcia: GDDKIA
W ramach trzech inwestycji drogowych powstanie prawie 34-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 78 (DK78) w woj. ślaskim. Obwodnica Poręby i Zawiercia będzie mierzyła prawie 24 kilometry. Jej realizacja została podzielona na dwa odrębne zadania - pierwsza część jest już w budowie. Całością nowego przebiegu DK78 przejedziemy w 2027 r., przy czym zakończenie pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia nastąpi w 2025 roku, obwodnicy Kroczyc w 2026 r. zaś drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w 2027 r.

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia została na dwa odrębne zadania. Pierwsze, o długości 16,7 km i prowadzące przez Siewierz, Porębę do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów, jest realizowane w systemie Projektuj i buduj. 28 lutego 2022 roku Wojewoda Śląski wydał decyzję ZRID, co umożliwiło w marcu 2022 r. rozpoczęcie robót budowlanych. Zaawansowanie rzeczowe robót na koniec 2023 roku wynosiło ponad 50 procent. Pierwotnie, umowny termin zakończenia robót przypadał w kwietniu 2023 r. Jednakże, po rozpatrzeniu roszczenia wykonawcy m.in. w związku z przedłużającą się procedurą uzyskiwania decyzji ZRID, strony umowy podpisały aneks przesuwający czas na ukończenie do 25 kwietnia 2025 r.

Przebudowa „gierkówki” w śląskim. Będzie umowa na DK91 Zawada – Siedlec Duży


Wiadukt drogowy nad torami kolejowymi na odc. Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) budowanej obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78

Budowa DK78 Poręba - Zawiercie, obwodnica

Zdjęcia: GDDKIA

Dla drugiego zadania, od Kromołowa do Zawiercia, 21 stycznia 2020 r. została podpisana umowa na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany i wykonawczy wraz z materiałami do wniosku o decyzję ZRID. Złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID nastąpiło we wrześniu 2022 r.

Mapa inwestycji w woj. ślaskim - budowa DK78, obwodnicy Zawiercia i Poręby

Mapa inwestycji w woj. ślaskim - budowa DK78 obwodnica Zawiercia i Poręby

Mapa: GDDKIA

W 2023 r. ruszyło postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy drugiej części obwodnicy. Odcinek o długości 7,5 km, stanowiący kontynuację budowanego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, swój początek będzie miał na budowanym węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach obwodnicy Kroczyc. 17 stycznia 2024 r. Wojewoda Śląski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej będzie później

Węzeł Kromołów na odc. Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) budowanej obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby

Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy, że w listopadzie 2023 r. GDDKIA ogłosiła również przetarg na realizację obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78 o długości ok. 9,1 km. To pierwsza obwodnica, która powstanie w woj. śląskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Szacowany termin podpisania umowy z wykonawcą to połowa tego roku.

- Obecnie jesteśmy na etapie udzielania odpowiedzi na zapytania ofertowe. Na oferty czekamy do 2 lutego br. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, do podpisania umowy mogłoby dojść w połowie tego roku – poinformował katowicki oddział GDDKIA.

Obwodnica Kroczyc stanowić będzie kontynuację obwodnicy Poręby i Zawiercia. Koniec tej trasy będzie łączył się z obwodnicą Pradeł. Jednojezdniowa droga o długości ok. 9,1 km przebiegać będzie po nowym śladzie. Jej realizacja wynika m.in. z konieczności dostosowania całego ciągu drogi krajowej nr 78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Wraz z jezdnią główną powstanie infrastruktura towarzysząca drodze, w tym dwa skrzyżowania typu rondo.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 78 Jak dojadę - Kroczyce Jak dojadę - Poręba