1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Przebudowa „gierkówki” w śląskim. Będzie umowa na DK91 Zawada – Siedlec Duży

Przebudowa „gierkówki” w śląskim. Będzie umowa na DK91 Zawada – Siedlec Duży

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-19
Przebudowa „gierkówki” w śląskim. Będzie umowa na DK91 Zawada – Siedlec Duży
W styczniu 2024 r. umowa na rozbudowę DK91 Zawady - Siedlec Duży w woj. śląskim. Mapa: GDDKIA
Drogowcy wybrali wykonawcę przebudowy DK91 Zawada – Siedlec Duży w woj. śląskim. Do 2027 roku zostanie zmodernizowane ponad 40 km starej gierkówki w województwie.

- Wybraliśmy wykonawcę przebudowy DK91 Zawada – Siedlec Duży. Najkorzystniejszą ofertę o wartości nieco ponad 119 mln zł złożyło konsorcjum Firm NDI z Warszawy oraz NDI Sopot. Uzyskało także maksymalną punktację w kryterium przedłużenie okresu gwarancji jakości, wydłużając je o 5 lat. Jeżeli do 21 grudnia 2023 r. nie wpłyną odwołania od wyboru oferty, to umowę podpiszemy jeszcze w styczniu 2024 r. – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej będzie później

Zadanie przewiduje przebudowę jezdni drogi krajowej nr 91, o długości ponad 5,5 km od skrzyżowania DK91 z ul. Długą w Zawadzie aż do granicy Siedlca Małego i Dużego. W ramach inwestycji konstrukcja drogi zostanie dostosowana do nośności 11,5 t/oś a skrzyżowania zostaną przebudowane. Powstaną również ciągi piesze oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska.

Na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wpłynie m.in. wykonanie oświetlenia i sygnalizacji świetlnych. Działania z zakresu ochrony środowiska obejmą przebudowę i budowę przepustów, rowów przydrożnych, płotków herpetologicznych i osadników zawiesin. Na redukcję hałasu wpłynie budowa ekranów akustycznych.

GDDKIA: Do 2026 r. chcemy przebudować ponad 40 km DK91 na południe od Częstochowy

Przebudowa dawnej „gierkówki” w województwie śląskim już trwa. Kierowcy korzystają już z niemal 5-kilometrowego odcinka, a na kolejnych blisko 15 km prowadzone są prace. Plan drogowców jest taki, by do 2027 roku zmodernizować ponad 40 km tej trasy w województwie. W lipcu br. w ręce wykonawców trafiły odcinki: Częstochowa – Nowa Wieś oraz Siedlec Duży – Koziegłowy. Dla kolejnych dwóch odcinków tj. Nowa Wieś – Zawada i Markowice – Brudzowice umowę z wykonawcą zawarto 9 września 2021 r. oraz 19 stycznia 2022 r. Łączna długość tych czterech odcinków to 19 km, a wartość umów realizacyjnych to w sumie prawie 310 mln zł. Dla pozostałych trzech odcinków o długości około 17 km wykonywana jest dokumentacja projektowa.

Odcinki DK91 Częstochowa - Podwarpie objęte rozbudową - mapa

GDDKIA: Chcemy przebudować ponad 40 km DK91 na południe od Częstochowy

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 91 Jak dojadę - Częstochowa Jak dojadę - Koziegłowy