1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowy przebieg DK8 obwodnicy Szalejowa w drodze po decyzję środowiskową

Nowy przebieg DK8 obwodnicy Szalejowa w drodze po decyzję środowiskową

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl, GDDKIA
  3. 2024-05-09
Nowy przebieg DK8 obwodnicy Szalejowa w drodze po decyzję środowiskową
Obwodnica Szalejowa planowana jako 3,2 km odcinek nowego przebiegu DK8 ma już wybrany wariant przebiegu. Zdjęcia: GDDKIA
Będą ważne decyzje dla obwodnicy Szalejowa Górnego na DK8 Kłodzko – Kudowa. Do Wójta Gminy Kłodzko trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Decyzja zatwierdzi ostateczny przebieg obwodnicy i otworzy drogę do jej realizacji. Kiedy budowa obwodnicy Szalejowa na DK8?

Spis treści:

Obwodnica Szalejowa na DK8 Kłodzko – Kudowa na etapie decyzji środowiskowej

Przebieg i mapa obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8

Kiedy budowa obwodnicy Szalejowa Górnego?

 

Obwodnica Szalejowa na DK8 Kłodzko – Kudowa na etapie decyzji środowiskowej

- Do Wójta Gminy Kłodzko trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8. Postępowanie administracyjne zakończy się wydaniem decyzji, która ostatecznie zatwierdzi przebieg trasy – informuje wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypominamy o rewolucyjnych zmianach na ósemce na Dolnym Sląsku. Obecną DK8 Wrocław - Kłodzko zastąpi ekspresowa S8. Nadzieja też w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., w którym zapisano realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami. 

Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo

Obecną DK8 na odc. Wrocław - Kłodzko zastąpi ekspresowa S8

 

Zdjęcia: GDDKIA

Przebieg i mapa obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8

Do tej pory została opracowania dokumentacja projektowa, w której po analizach zaproponowano najkorzystniejszy wariant przebiegu obwodnicy na trasie DK8 Kłodzko - Kudowa. Obwodnica ominie Szalejów Górny po północnej stronie DK8 – to wariant W1B. Jak podkreślają drogowcy, korytarz obwodnicy został zaprojektowany tak, aby maksymalnie omijać zabudowania mieszkalne. Realizacja będzie jednak wiązać się z wyburzeniem dwóch budynków gospodarczych.

W rekomendowanym wariancie obwodnica ma około 3,2 km długości. Rozpoczyna się od ronda w km ok. 28+620, projektowanego w ramach równolegle prowadzonych prac dokumentacyjnych dla rozbudowy DK8 na odcinku Szczytna – Kłodzko, a kończy również rondem w km ok. 31+617.

Przez pierwsze 400 m obwodnica prowadzona jest przez tereny pól uprawnych, następnie przekroczy estakadą dolinę rzeki Cicha oraz drogę powiatową prowadzącą w kierunku Wolan (nr 3304D). Ze względu na znaczną głębokość i rozpiętość doliny, trasa prowadzona będzie obiektem inżynierskim o dł. ok 170 m.

Na dalszym przebiegu obwodnica Szalejowa Górnego krzyżować się będzie w formie obiektu z drogą powiatową w kierunku Kamieńca (nr 3239D), a następnie prowadzona będzie polami uprawnymi i połączy się z odcinkiem DK8 Szczytna – Kłodzko.

Mapa przebiegu obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8

Mapa obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8

Mapa: GDDKIA

Kiedy budowa obwodnicy Szalejowa Górnego?

Ostateczny przebieg trasy zatwierdzony decyzją środowiskową, będzie skierowany do dalszych prac projektowych. Wydanie decyzji umożliwi również ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót w systemie projektuj i buduj. Kolejnym krokiem, po zakończeniu prac projektowych, będzie uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).  Decyzja będzie równoznaczna z rozpoczęciem budowy obwodnicy.

Uzyskanie decyzji środowiskowej planowane jest w I kw. 2025 r. Ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj ma nastąpić w I kw. 2026 r. Realizacja inwestycji zaplanowana została na lata 2026 - 2029.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 8