Obwodnica Bolkowa na DK5 w budowie. W 2020 r. szybciej dojedziemy do Jakuszyc i Lubawki
Trwają duże prace budowlane na obwodnicy Bolkowa na DK5. Zaawansowanie robót przekroczyło już 40 procent. Trasa ominie Bolków i połączy się z S3. Ułatwi dojazd do południowej granicy. Zdjęcia: Kobylarnia SA

Trwają zaawansowane prace przy budowie obwodnicy Bolkowa na Dolnym Śląsku. Powstają nowe estakady i wiadukty. Kierowcy podróżujący w kierunku Jeleniej Góry oraz przejść granicznych w Lubawce i Jakuszycach dzięki nowemu odcinkowi drogi krajowej nr 5 ominą ulice historycznego miasta. Od niedawna korzystają już z drogi ekspresowej S3, która docelowo połączy się z budowaną obwodnicą.

- Inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – wyjaśnia prezes zarządu Kobylarnia S.A. Andrzej Ładyński. – Umowę z GDDKiA podpisaliśmy w grudniu 2016 roku. Z początkiem tego roku rozpoczęliśmy podstawowe prace budowlane. Obecnie kontynuujemy roboty ziemne, budujemy nasypy na nowym przebiegu drogi oraz wznosimy konstrukcję estakad, wiaduktów i murów oporowych. Inwestycja wiąże się również z przebudową sieci teletechnicznych, energetycznych i wodociągowych. Zaawansowanie prac przekracza już 40 procent.

 

Mapa przebiegu obwodnicy Bolkowa w ciągu DK5

Mapa przebiegu obwodnicy Bolkowa w ciągu DK5. Mapa: Kobylarnia SA

W ramach umowy powstaje obwodnica o długości około 7,8 km, w tym trasa po nowym śladzie o długości ok. 5,7 km. Największym wyzwaniem jest wzniesienie trzech estakad w trudnym terenie. W zakres inwestycji wchodzi też budowa dwóch wiaduktów nad drogami lokalnymi oraz nowego odcinka drogi krajowej nr 5 w kierunku Kamiennej Góry wraz z rondem. Zadanie obejmuje poza tym budowę 1 węzła drogowego i trzech skrzyżowań jednopoziomowych skanalizowanych. By ograniczyć oddziaływanie inwestycji na środowisko stosowane będą m.in. ekrany akustyczne, przepusty dla zwierząt oraz szereg nasadzeń kompensacyjnych.

 

Pierwsi kierowcy skorzystają z nowej trasy w połowie 2020 roku. W ramach przedsięwzięcia modernizowany jest też 2-kilometrowy odcinek drogi krajowej od Bolkowa do miejscowości Sady Dolne, gdzie powstał węzeł łączący drogę krajową z drogą ekspresową S3 (w kierunku Legnicy).

 

Budowa wiaduktu w ciągu obwodnicy Bolkowa w ciągu drogi krajowej DK5

Budowa wiaduktu w ciągu obwodnicy Bolkowa w ciągu drogi krajowej DK5. Zdjęcia: Kobylarnia SA

 

Ciekawostki z obwodnicy Bolkowa:

- 73,45 mln zł to wartość całego kontraktu realizowanego przez spółkę „Kobylarnia”

- 530 m liczyć będzie estakada nad ul. Jeleniogórską i Nysą Szaloną

- 1 węzeł drogowy zaplanowano w rejonie miejscowości Bolków-Zdrój.

 

Obwodnica Bolkowa jest jednym z kluczowych zadań na Dolnym Śląsku. Nowa obwodnica stanie się fragmentem drogi krajowej nr 5 łączących m.in. Bydgoszcz, Poznań i Wrocław oraz drogi krajowej nr 3 komunikującej m.in Szczecin, Legnicę i Pragę. Obie drogi stanowią też międzynarodowe korytarze transportowe (TEN-T).

 

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

A
2019-03-13 16:12
Jeśli ta obwodnica ułatwi dojazd do lubawki to komuś tutaj gratuluję ,a jeśli przyspieszy dojazd w kierunku jeleniej to drugie gratulacje ,po wyjeździe z obwodnicy w kier,jeleniej zrobią się korki ,bo tiry też jeżdŻą,a jeszcze trafi się maruder,to w ogóle nie da się wyprzedzić ,obwodnica tylko ulży mieszkańcom bolkowa ,no i sklepy i cpn będą mieć mniejsze utargi
grand
2018-11-19 20:36
Wszystko cacy. Ale, aby szybko dojechać do S3 w Bolkowie, by pojechać do Lubawki (PL/CZ) i dalej do Czech, koniecznie należy też zbudować 2 jezdnię DK5 od Kostomłotów (na w. A4) przez Strzegom do Bolkowa. Wtedy wszyscy kierowcy z Wrocławia, centralnej, wschodniej i północnej Polski ekspresowo pojadą na południe Europy.
Zenada
2018-11-17 11:35
W systemie 1+1, to żenada, standard to kin 2+1

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: