1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Kolbuszowej. Na początku 2024 r. wniosek o decyzję środowiskową

Obwodnica Kolbuszowej. Na początku 2024 r. wniosek o decyzję środowiskową

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-29
Obwodnica Kolbuszowej. Na początku 2024 r. wniosek o decyzję środowiskową
Nowa droga krajowa nr 9 ominie Kolbuszową. Obwodnica będzie częścią 60 km trasy łączącej S74 z A4. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnica Kolbuszowej to jedna z obwodnic planowanych do realizacji na Podkarpaciu w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic. Obwodnica Kolbuszowej, podobnie jak obwodnica Nowej Dęby, będzie częścią nowego przebiegu drogi krajowej nr 9. Docelowo DK9 połączy drogę S74 z autostradą A4.

Obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9 ma powstać przed końcem 2029 roku. Obecnie trwają prace projektowe - wykonanie STEŚ-R. prowadzone są w oparciu o umowę z 12 kwietnia 2021 r. Wartość umowy zawartej w kwietniu 2021 r. opiewa na prawie 2,9 mln zł, wykonawcą jest Promost Consulting.  

Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9 – stan prac i harmonogram

W lutym br. wykonawca przedłożył opracowane STEŚ-R Etap I, prowadzone dla czterech wariantów obwodnicy Kolbuszowej wybranych po etapie studium korytarzowego (SK) tj. W2, W3, W4, W9 oraz jednego podwariantu 4.1. Aktualnie trwa odbiór dokumentacji. 8 maja br. odbyło się posiedzenie ZOPI, a w grudniu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych planuje posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI).  

19 kwietnia br. Marszałek Województwa Podkarpackiego zatwierdził opracowaną dokumentację hydrogeologiczną. Ponadto, wykonano badania geofizyczne oraz geotechniczne w ciągu planowanych przebiegów obwodnicy.

Nowa droga na Podkarpaciu. DK9 połączy autostradę A4 z drogą S74

Aktualnie wykonawca przygotowuje materiały do wniosku o wydanie DŚU. Złożenie wniosku planowane jest w lutym 2024 r. Po wydaniu rekomendacji dla wariantu inwestycyjnego przez KOPI, wykonawca przystąpi do realizacji prac projektowych dla dokumentacji STEŚ-R Etap II.

Ogłoszenie przetargu na realizację obwodnicy Kolbuszowej w systemie Projektuj i buduj planowane jest w maju 2025 r., a zakończenie robót przewiduje się na wrzesień 2029 r. 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 9 Jak dojadę - Kolbuszowa