1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa na DK15 na etapie decyzji środowiskowej

Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa na DK15 na etapie decyzji środowiskowej

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-01-19
Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa na DK15 na etapie decyzji środowiskowej
W ciągu DK15 (woj. wielkopolskie) powstanie obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa). Zdjęcia: GDDKIA
Ważny krok w realizacji obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15 (DK15). Obwodnica jest już na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. W DŚU został wskazane najkorzystniejszy wariant przebiegu nowej obwodnicy na trasie Wrocław - Jarocin.

Decyzja Środowiskowa dla nowej obwodnicy na DK15 Wrocław - Jarocin

- Do Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla ostatniej z ośmiu obwodnic (obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa) zaplanowanych do budowy w woj. wielkopolskim. W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic umowy na realizację podpisaliśmy już dla pięciu tras, a dwie kolejne są na etapie uzyskiwania DŚU – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Długość projektowanej obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa wynosi 17,2 km. Wydana przez Urząd Miasta i Gminy Krotoszyn decyzja ostatecznie zatwierdzi przebieg drogi. Pozwoli też na ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj.

Jak podkreślają drogowcy rekomendowany we wniosku o DŚU wariant przebiegu został wybrany w oparciu o analizę wielokryterialną: kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne. Jest to przebieg oznaczony jako wariant 2 (kolor niebieski).

Siedem nowych obwodnic na Dolnym Śląsku – co z ich budową?

Jak pobiegnie obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa na DK15?

Początek obwodnicy znajduje się na południe od miejscowości Guzowice na terenie województwa dolnośląskiego. Obwodnica zmierza w kierunku północnym, gdzie przecina drogę powiatową 1414D. W tym miejscu zaprojektowane zostało skrzyżowanie umożliwiające zjazd z obwodnicy zarówno na drogę powiatową jak i na stary ślad drogi krajowej nr 15. Dalej obwodnica biegnie w kierunku północnym omijając miejscowości Cieszków oraz Zduny po stronie zachodniej. W rejonie Zdun zostało zaprojektowane skrzyżowanie z drogą powiatową, która prowadzi do Baszkowa. Powyższe skrzyżowanie odsunięto na zachód od linii energetycznej wysokiego napięcia, aby zachować funkcjonowanie ulicy Przemysłowej oraz oczyszczalni ścieków przy drodze gminnej 772372P.

Następnie obwodnica zmienia swój bieg w kierunku północno-zachodnim wchodząc tym samym na krótkim odcinku na obszar Natura 2000, ale omijając po stronie zachodniej tereny zabudowane Konarzewa, gdzie na przecięciu z drogą powiatową 5500P zaprojektowano skrzyżowanie. W dalszym przebiegu trasa prowadzi wiaduktem nad linią kolejową nr 14 Łódź Kaliska – Tuplice i pomiędzy Krotoszynem a Lutogniewem, gdzie na przecięciu z DK36 zaprojektowano skrzyżowanie. Następnie trasa mija od wschodu Wróżewy i od zachodu Bożacin, przecinając linię kolejową nr 281 Oleśnica - Chojnice by włączyć się poprzez skrzyżowanie do istniejącej DK15.

Obwodnica Milicza coraz bliżej. Wiemy jaki będzie jej przebieg

Mapa przebiegu obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa

 

Mapa wariantów przebiegu obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15

Mapa wariantów przebiegu obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15. Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 15 Jak dojadę - Cieszków Jak dojadę - Krotoszyn