Od grudnia Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych
Nowe myto w Czechach. Od grudnia zmieni się pobór opłat dla pojazdów ciężarowych. Zdjęcia: DKV

1 grudnia br. Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych. Miejsce obecnego operatora, firmy Kapsch, zajmie czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Dotychczasowe urządzenia do poboru opłat zostaną zastąpione nowymi boxami, opartymi na technologii satelitarnej, dlatego przewoźnicy będą musieli wymienić swoje urządzenia. Od 2020 r. opłaty za przejazd będą pobierane na wszystkich czeskich drogach państwowych.

Dla przewoźników oznacza to wymianę dotychczasowych urządzeń pokładowych, niezależnie od tego, czy rozliczają się w systemie pre-paid czy post-paid. Warto więc zacząć tę procedurę możliwie najwcześniej.

- Już 2 września uruchamiamy rejestrację do nowego systemu czeskiego, aby dać firmom czas na przygotowanie - mówi Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service Polska. Naszym celem jest odciążenie przewoźników z formalności związanych z tą zmianą - od rejestracji i wysyłki nowego urządzenia, do obsługi codziennych rozliczeń i zwrotu VAT.

Wszystko o drogach i podróżowaniu autem osobowym w Czechach - MAPA SAMOCHODOWA CZECH, AUTOSTRADY, OPŁATY

Mapę samochodową Czech tworzy sieć dróg szybkiego ruchu - autostrad i tzw. dróg dla pojazdów samochodowych (po czesku Silnice pro motorová vozidla).

 

Nowy system będzie połączeniem globalnego systemu satelitarnego pozycjonowania (GNSS) z technologią mikrofalową (DSRC). Będzie zgodny z wytycznymi EETS, co w przyszłości oznacza łatwe włączenie Czech do jednolitego systemu rozliczania opłat drogowych w Europie.

Urządzenia będą dystrybułowane wysyłane przez DKV od 22 września. Montaż nowego boxa będzie możliwy na zasadzie Plug&Play, gotowe do instalacji zestawy będzie można nabyć w punktach dystrybucji (POS). Na dziś 99% punktów w Czechach potwierdziło już obsługę nowego systemu. Nowy czeski box nie będzie obowiązywał na Słowacji (mimo zaangażowania w przedsięwzięcie SkyToll).

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

do poprawki
2019-08-06 15:07
"dystrybułowane" - jakaś buła się wdarła, dystrubuować

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: