1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ok. 110 mln zł wyniesie projekt i budowa 1,5 km obwodnicy Giżycka

Ok. 110 mln zł wyniesie projekt i budowa 1,5 km obwodnicy Giżycka

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-16
Ok. 110 mln zł wyniesie projekt i budowa 1,5 km obwodnicy Giżycka
Ponad trzy lata zajmie projekt i budowa 1,5 km odcinka obwodnicy Giżycka w ciągu DK59. Zdjęcia GDDKIA
Drogowcy podpisali umowę z wykonawcą obwodnicy Giżycka w ciągu drogi krajowej nr 59 (woj. warmińsko-mazurskie). Projekt i rozbudowa 1,5 kilometrowej trasy wyniesie prawie 110 mln zł.

Obecna obwodnica Giżycka (ul. Obwodowa) ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją zakończonej w 2021 roku inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km. Planowana inwestycja obejmie kolejne 1,5 km DK59 od ronda w kierunku Wilkas.

Nowe obwodnice w warmińsko-mazurskim – stan prac

Mapa obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

Obwodnica Giżycka w ciągu DK59 - mapa

Mapa: GDDKIA

Zadanie zakłada powstanie drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2x2 i nośności 11,5 tony na oś, budowę dodatkowych jezdni obsługujących tereny przylegające do obwodnicy, budowę mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Wykonawcą zadania jest firma Unibep z Bielska Podlaskiego, która na realizację inwestycji ma 36 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych podczas robót budowlanych. Zawarta umowa jest efektem ponownego przetargu na wyłonienie wykonawcy obwodnicy.

Rozbudowa 1,5 km obwodnicy Giżycka niemal dwukrotnie droższa niż liczyła GDDKIA

- Pierwsze postępowanie przetargowe dla obwodnicy Giżycka unieważniliśmy, ponieważ złożone oferty przekroczyły nasz budżet. W obecnym przetargu oferty również przekroczyły budżet, ale tym razem podjęliśmy decyzję, że nie będziemy unieważniać postępowania. Po sprawdzeniu ofert wystąpiliśmy o przyznanie dodatkowych środków na realizację zadania. Minister Infrastruktury zatwierdził aneks do Programu inwestycji zwiększający finansowanie zadania i mogliśmy przystąpić do wyboru wykonawcy. Najniższą cenę spośród złożonych ofert zaproponowała firma Unibep z Bielska Podlaskiego - 109,4 mln zł – wyjaśniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 59 Jak dojadę - Giżycko