• Facebook - conadrogach
Olbrzymie utrudnienia na Zakopiance w Poroninie. Za rok nowy węzeł Tatrzański
Olbrzymie utrudnienia na Zakopiance w Poroninie w postaci ruchu wahadłowego. Taka sytuacja potrwa do końca sierpnia. Zdjęcia: GDDKIA

W poniedziałek 31 lipca rozpoczął się kolejny etap przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 47 z drogą wojewódzką nr 961 czyli popularnej Zakopianki z ul. Tatrzańską w Poroninie. Przez cały sierpień, obowiązywał będzie ruch wahadłowy.

Termin wprowadzenia kolejnej zmiany organizacji ruchu w obrębie „węzła tatrzańskiego” zaplanowano na 31 lipca br. (poniedziałek) w godzinach południowych. Po wprowadzeniu kolejnego etapu tymczasowej organizacji ruchu na drodze krajowej nr 47 w Poroninie w kilometrze 34+840 – 34+971 (tj. na wysokości skrzyżowania z ul. Kasprowicza) nastąpi czasowe ograniczenie ruchu (połówkowe zajęcie jezdni), wprowadzony zostanie ruch wahadłowy po jednej części jezdni na długości ok.130 mb sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej.

Aktualne utrudnienia na DK47

Utrudnienia potrwają 30 dni. W tym czasie poszerzona zostanie droga, powstanie dodatkowy pas ruchu i lewoskręt w kierunku ul. Kasprowicza w Poroninie.

Do końca sierpnia będzie obowiązywał ruch wahadłowy na Zakopiance w Poroninie

Do końca sierpnia będzie obowiązywał ruch wahadłowy na Zakopiance w Poroninie. Zdjęcia: GDDKIA

Nowym węzłem tatrzańskim w Poroninie kierowcy pojada w sierpniu przyszłego roku. Inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. i jest kluczową dla całego Podhala. Koszt jej realizacji wynosi prawie 50 mln zł. Wykonawcą węzła jest konsorcjum firm Banimex i Eurovia.

Nowy węzeł Tatrzański w Poroninie

Nowy węzeł Tatrzański w Poroninie. Zdjęcia: GDDKIA

Inwestycja została zaplanowana tak, aby nie tylko usprawnić problematyczny przejazd w kierunku stolicy Tatr, Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka, ale także zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Tradycyjne skrzyżowanie DK45 z DW961 zastąpi bezkolizyjny węzeł, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową (nr 99) oraz drogą krajową (DK 47). Ponadto nad drogą wojewódzką zostaną poprowadzone dwa wiadukty - drogowy i kolejowy. Na udogodnienia mogą liczyć także piesi, dla których powstaną nowe chodniki, kładka nad drogą wojewódzką 961 oraz przejście podziemne z wygodną pochylnią pod drogą krajową 47 i linią kolejową. W miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową nr 1651 powstanie rondo. Projekt węzła zakłada także budowę nowych mostów - na Białym Dunajcu i nad potokiem Poroniec. Przebudowane zostanie skrzyżowanie zakopianki z ul. Kasprowicza.

Przypomnijmy, prace budowlane prowadzone są również dla odcinka ekspresowej Zakopianki na trasie S7 Lubień – Rabka. Oprócz budowy nowej drogi, trwa budowa tunelu przez masyw Luboń Mały. Prowadzone inwestycje mają upłynnić ruch na trasie Kraków-Zakopane, gdzie w sezonie turystycznym tworzą się gigantyczne korki.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

h
2017-08-17 23:48
Moderatorzy gdzie kolejne artykuły. Od tygodnia się nie mogę doczekać
misiu
2017-08-05 09:05
cała ta inwestycja jest nic nie warta. powinno się zrobić normalna dwupasmówkę po dwa pasy w każda stronę i wtedy by się wygodnie jeździło i było mniej korków.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: