1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Omijamy Inowrocław nową obwodnicą

Omijamy Inowrocław nową obwodnicą

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl
  3. 2017-07-18
Omijamy Inowrocław nową obwodnicą
Od 17 lipca 2017 r. kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Na drogę kierowcy czekali wiele lat. Zdjęcia: GDDKIA
Na kilka tygodni przed terminem (17 lipca) udostępniono obwodnicę Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Nowa trasa omija miasto od wschodu i znacznie skraca czas przejazdu na trasie Toruń – Poznań. Na realizację czeka jeszcze odcinek północny obwodnicy tzw. łącznik.

Obwodnica wschodnia Inowrocławia to prawie 19-kilometrowa trasa posiadającej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. W ramach zadania powstały 3 węzły drogowe (Latkowo, Jacewo i Tupadły), kilkanaście obiektów inżynierskich, a także przebudowano istniejącą sieć dróg lokalnych. W ramach prac wykonano też wiele urządzeń ochrony środowiska.

Tak wygląda nowa obwodnica Inowrocławia - galeria zdjeć lotniczych

Obwodnica Inowrocławia oddana do ruchu

Obwodnica Inowrocławia w ciagu DK15 i DK25. Zdjęcia: GDDKIA

Umowę na budowę obwodnicy podpisano 5 listopada 2014 roku na okres 27 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Ogólny koszt inwestycji to ponad 359 mln zł. Wykonawcą było konsorcjum firm: Mirbud S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów "Erbedim" Sp. z o.o., a głównym podwykonawcą Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA.

Obwodnica północna Inowrocławia

Oprócz oddanego do ruchu odcinka obwodnicy wschodniej, planowany jest jeszcze do realizacji prawie 5- kilometrowy odcinek trasy między drogami krajowymi nr 15 i 25 stanowiący północne obejście miasta. Pozytywnie zakończona Kontrola Uprzednia prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych pozwala podpisać umowę z wykonawcą. Będzie on miał na wykonanie tego zadania 22 miesiące (do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych - do czasu projektowania wlicza się okresy zimowe).

Przypominamy też 7 kwietnia 2017 r. podpisano aneks do umowy na roboty uzupełniające, który obejmuje realizację robót w zakresie skomunikowania miejscowości Markowice z obwodnicą Inowrocławia. Termin realizacji tego zadania to 10 miesięcy od daty podpisania umowy (wyłączając okres zimowy). Rozwiązanie to umożliwi skomunikowanie Markowic z siedzibą gminy w Strzelnie.

Na tym jednak nie koniec, bo obwodnica Inowrocławia uruchamia proces remontów na sąsiadujących drogach w regionie. – W momencie powstania obwodnicy Inowrocławia szereg dróg krajowych, obecnie remontowanych przez GDDKiA, zostanie przekazanych pod administrację samorządu. Jest to wartość 11 mln zł, która zostanie w powiecie. Już zostały przygotowane programy inwestycyjne na drogi nr 15 i 25, których remont jest nie mniej ważny niż powstanie obwodnicy - chodzi o dobre skomunikowanie z autostradą A1 i powstającymi S5 i S10 – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 15 Utrudnienia na drodze 25 Jak dojadę - Inowrocław