Opłaty za przejazd autostradą A4. Ile zapłacimy po podwyżkach?
Autostrada A4 od zachodniej granicy do Wrocławia i na wschód od Krakowa jest bezpłatna dla aut osobowych i motocykli. Nie zapłacimy tez na obwodnicy Aglomeracji Śląskiej i Krakowa. Zdjęcia: GDDKIA

Opłaty za przejazd autostradą A4 pobierane są przez GDDKIA na trasie Wrocław - Gliwice i przez koncesjonariusza pomiędzy Katowicami a Krakowem. Ostatnie podwyżki opłat na koncesyjnym odcinku A4-ki nie dotyczą na szczęście aut osobowych.

Od 1 marca za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4-ki kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony zapłacą więcej o 10 zł. Podwyżka dotyczy to pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 i wzrosła z 30 zł do 35 zł. Przypominamy, że opłaty pobierane są na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach i stanowią połowę opłaty za przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków. Zatem za przejazd całym odcinkiem, kierowcy aut ciężarowych zapłacą aż 70 zł. Kierowców aut osobowych nadal obowiązuje stawka 20 zł a motocyklistów 10 zł.

 

 

Podwyżka opłat na autostradzie A4 Katowice - Kraków

Opłaty na autostradzie A4 Katowice - Kraków po 1 marca 2019 r. Źródło: SAM SA

 

Dużo tańszy jest przejazd odcinkiem A4 od Wrocławia (Bielany Wrocławskie) do Gliwic (Sośnica). Opłata za państwowy odcinek o długości 162,5 km kosztuje kierowcę samochodu osobowego 16,2 zł.

 

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław - Katowice

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław - Katowice. Źródło: GDDKIA

 

Pozostała część autostrady A4 jest dla osobówek bezpłatna. Odcinek A4 od Krzyżowej do Wrocławia nie spełnia standardów autostrady płatnej. Z kolei odcinek od Krzyżowej do granicy w Jędrzychowicach standardy spełnia, ale jest za krótki, aby wprowadzać tam manualny system poboru opłat.

Na Obwodnicy Aglomeracji Śląskiej autostrada jest darmowa. Podobnie na obwodnicy Krakowa. Odcinki autostrady A4 na wschód od Krakowa miały być dostosowane do manualnego poboru opłat, ale rząd wycofał się z tego pomysłu. Obecnie trwają prace nad nowym, ujednoliconym systemem poboru opłat w Polsce.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: