1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Otwarcie kolejnego fragmentu drogi S7 coraz bliżej

Otwarcie kolejnego fragmentu drogi S7 coraz bliżej

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-10
  4. Aktualizacja: 2024-07-13
Otwarcie kolejnego fragmentu drogi S7 coraz bliżej
Budowa drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa powoli ale zmierza do końca. Najdłużej poczekamy na węzeł Mistrzejowice na połączeniu S7 i S52. Zdjęcia: GDDKIA
Do ukończenia całej drogi ekspresowej S7 pomiędzy Warszawą i Krakowem brakuje niespełna 24 km. Są to dwa odcinki, pierwszy jako obwodnica i wylotówka z Krakowa i drugi Miechów – Szczepanowice. Z tego drugiego kierowcy skorzystają już w sierpniu i ominą ekspresówką Miechów. Dalsza część trasy S7 przy Krakowie będzie oddawana etapami. Najdłużej poczekamy na węzeł Mistrzejowice, gdzie S7 połączy się z S52, Północną Obwodnicą Krakowa (POK). Poniżej terminy otwarcia i nowe zdjęcia z budowy S7 z Krakowa.

GDDKiA zapowiada, że w sierpniu tego roku otwarty zostanie brakujący odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy Miechowem a Szczepanowicami w woj. małopolskim. To obecnie kluczowy fragment do upłynnienia ruchu na trasie S7 Warszawa – Kraków. Mimo, że odc. liczy zaledwie 5,3 km, to jego oddanie pozwoli kierowcom ominąć zakorkowany Miechów przez który przechodzi stara DK7. Odcinek połączy oddane wcześniej fragmenty ekspresowego połączenia Kraków - Warszawa.

Jak do tej pory GDDKiA zapewniała, że prace postępują w dobrym tempie i planowany na sierpień termin otwarcia trasy zostanie dotrzymany.

- Prowadzimy teraz prace wykończeniowe i przygotowujemy ten odcinek do otwarcia – informuje Robert Jakubiak, zastępca dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Ważny etap w budowie S7 z Warszawy. Pojedziemy nowymi jezdniami i szerszym mostem na S7 Modlin – Czosnów

Droga ekspresowa S7 omijająca Miechów. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S7 omijająca Miechów


Przypomnijmy, budowę 57 km trasy na północ od Krakowa podzielono na cztery odcinki.
Obecnie dwa z nich są w użytkowaniu. To 18,7 km odcinek między granicą województwa świętokrzyskiego i Miechowem oraz część trasy pomiędzy Szczepanowicami a Widomą. W sierpniu ma być otwarty odcinek przy Miechowie. Do pełnego domknięcia trasy S7 na północ od Krakowa zabraknie już tylko odcinków powiązanych z obwodnicą Krakowa. Droga S7 stanowi bowiem nie tylko Wschodnią Obwodnicę Krakowa ale również połączy się z budowaną Północną Obwodnicą Krakowa w ciągu drogi S52 tworząc docelowy ringu dróg szybkiego ruchu wokół miasta.

Nowy, 5,3 km odc. S7 Miechów - Szczepanowice szykowany jest do otwarcia w sierpniu. Zdjęcia: GDDKIA

Nowy, 5,3 km odc. S7 Miechów - Szczepanowice szykowany jest do otwarcia w sierpniu


Realizacja krakowskiego odcinka S7-ki o długości 18,3 km z Widomej do Nowej Huty w została podzielona na dwa etapy.
Budowa pierwszego, tzw. pozamiejskiego fragmentu o długości ponad 11 km powoli dobiega końca. Droga w tej części będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku, powstaną na niej dwa węzły, Łuczyce i Raciborowice. W ciągu odcinka powstaje 21 mostów i wiaduktów. Według deklaracji drogowców pojedziemy nim jeszcze w tym roku.

Budowa S7 Kraków - Widoma, odc. pozamiejski. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa S7 Kraków - Widoma, odc. pozamiejski


Dłużej poczekamy na ponad 7 km odcinek na terenie miasta, od węzła Mistrzejowice w stronę Grębałowa i Nowej Huty.
S7 w tej części będzie miała trzy pasy ruchu w każdym kierunku i dwa węzły drogowe: Mistrzejowice i Grębałów. Umownym terminem zakończenia tego zadania jest 2025 rok. 

- W tym roku chcemy drogą S7 dotrzeć do Krakowa, a w przyszłym domknąć ring wokół miasta - zapowiada krakowski oddział GDDKIA.

Budowa odcinka miejskiego drogi S7 Kraków - Widoma. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa odcinka miejskiego drogi S7 Kraków - Widoma


Dotrzymanie terminu przy uwzględnieniu oddania kompletnej trasy z węzłem Mistrzejowice, gdzie łączą się S7 i S52, jest nierealne. Budowa węzła Mistrzejowice potrwa zdecydowanie dłużej.
Węzeł został  przeprojektowany tak, by poprawić przepustowość i zminimalizować korki i dopiero teraz mogą ruszyć roboty. Terminem otwarcia tego ważnego elementu krakowskiego ringu będzie najwcześniej połowa roku 2026. Być może wcześniej drogowcy zdecydują się go oddać w niepełnej przejezdności. 

Węzeł Mistrzejowice - to tu połączą sie drogi S7 i S52 Północna Obwodnica Krakowa

Węzeł Mistrzejowice - to tu połączą sie drogi S7 i S52 Północna Obwodnica Krakowa

Zdjęcia: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S52 Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Miechów