Po ulewach utrudnienia na Zakopiance i na DK49
Ulewne deszcze, które padają na Podhalu od kilku dni spowodowały gwałtowne wezbrania rzek i potoków. Problemy pojawiły się na Zakopiance i na DK49. Zdjęcia: GDDKIA

Ulewne deszcze i wezbrane wody zagrażają mostom i drogom na Podhalu. W nocy z środy na czwartek rzeka Biały Dunajec przekroczyła stan alarmowy i niosąc kłody drzewa i kamienie zagroziła mostowi tymczasowemu na Zakopiance (DK47) w miejscowości Biały Dunajec. Wezbrane wody rzeki Białki w Bukowinie Tatrzańskiej niosły oprócz gałęzi całe drzewa niszcząc stożki przyczółku mostu od strony Czarnej Góry. Są zniszczenia na DK49.

W środę 18.07.2018 r. wieczorem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z uwagi na przekroczenie stanu alarmowego rzeki Biały Dunajec zamknęła dla ruchu most tymczasowy, w miejscowości Biały Dunajec, na DK47, gdzie trwa budowa nowego obiektu. Całą noc trwało usuwanie kłód i konarów, które zatrzymywały się na podporach i spiętrzały wodę przez strażaków i pracowników wykonawcy budowanego nowego mostu. Rano poziom wody trochę opadł i możliwe było dopuszczenie ruchu pojazdów na tymczasowym obiekcie. Po oględzinach stanu technicznego przyczółków, podpory nurtowej i przęseł nie stwierdzono odkształceń ani uszkodzeń. Przeprowadzono jeszcze próbne obciążenie przyczółków oraz podpory nurtowej i po pozytywnych pomiarach wznowiono ruch.

 

Most na Zakopiance w Białym Dunajcu

Most na Zakopiance w Białym Dunajcu. Zdjęcia: GDDKIA

Droga krajowa nr 49 od mostu w Czarnej Górze do granicy państwa w Jurgowie ma miejscami zerwane pobocze, skarpy, zamulone rowy odwadniające. Most na rzece Białce w Czarnej Górze ma zniszczone stożki przyczółku. Pracownicy GDDKiA Rejonu w Nowym Targu zabezpieczają je foliami, by nie namakały dalej. Woda podmywa skarpy drogowe DK49 w Czarnej Górze. Po ustaniu opadów deszczu i zmniejszeniu się poziomu wody w rzece rozpoczną się naprawy zniszczeń.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: