• Facebook - conadrogach
Półmetek na budowie autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice
Wykonawca odcinków autostrady A1 Zawodzie – Woźniki i Woźniki - Pyrzowice poinformował o półmetku prac na budowie. Zdjęcia: Strabag

Budowę dwóch odcinków autostrady A1 na trasie Zawodzie – Woźniki – Pyrzowice realizuje firma Strabag. Jest to w sumie 32 km z 57 km trasy z Rząsawy do Pyrzowic. Jak informuje wykonawca prace osiągnęły półmetek.

15-km odcinek „I” Woźniki – Pyrzowice (bez węzłów), który powstaje w ciągu autostrady A1, jest w połowie gotowy. Konsorcjum firm z grupy STRABAG wykonało 50 proc. wykopów i nasypów, a także w całości wzmocnienia podłoża gruntowego. Realizacja ok. 17-km odcinka „H” pomiędzy węzłem Zawodzie (bez węzła) i węzłem Woźniki (wraz z węzłem) rozpoczęła się kilka miesięcy później, zaś stan wykonania zadania wynosi już blisko 41 procent.

Autostrada A1 Woźniki – Pyrzowice

Budowę pierwszego odcinka „I” autostrady A1 rozpoczęto w sierpniu 2015 r. Ze względu na zróżnicowane warunki geotechniczne oraz wysokość nasypów zaprojektowano specjalne rozwiązania wzmocnień podłoża nasypów. Na szczególną uwagę zasługuje również nietypowe zabezpieczenie głębokiego wykopu w rejonie MPL „Katowice”. Wykop o długości 1625 m został zabezpieczony wanną szczelną w celu odcięcia od wód gruntowych. Ich napływ mógłby spowodować powstanie leja, który miałby niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie drogi startowej. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu, Wykonawca może obecnie swobodnie kontynuować prowadzenie robót ziemnych.

Autostrada A1 Zawodzie - Woźniki

Na odcinku „H” wykonano ok. 42 proc. prac związanych z realizacją podłoża gruntowego, w tym stabilizację spoiwami hydraulicznymi i wzmocnienie materacami kamiennymi. Ponadto zrealizowano ok. 71 proc. wykopów i 40,6 proc. nasypów, a także ok. 40 proc. prac na sieci wodociągowo - kanalizacyjnej.

Docelowo powstaną dwa odcinki drogi klasy A o łącznej długości 32 km. Trasa będzie miała po dwa pasy w jedną stronę o szerokości 3,75 m każdy. Inwestycje realizowane są w systemie „buduj”, a ich wartość wynosi łącznie 962,5 mln PLN netto. Termin zakończenia prac na odcinku „I” zaplanowano na listopad 2018 r., zaś odcinka „H” na czerwiec 2019 r.

Mapa budowanych odcików autostrady A1 z Rząsawy do Pyrzowic

Mapa A1 Rząsawa - Pyrzowice. Źródło: GDDKIA

 

Autostrada A1 Rząsawa - Pyrzowice

Cały odcinek autostrady A1 z Rząsawy do Pyrzowic, który będzie pełnił funkcję obwodnicy Częstochowy liczy 57 km długości. Umowy z wykonawcami podpisywane były od sierpnia 2015 roku do marca 2016 r. Całość zadania podzielono na 4 odcinki:

  • Projekt i budowa A1 na odcinku F od węzła Rząsawa (z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem). Długość odcinka ok. 20,3 km. Umowę na projekt i budowę podpisano w październiku 2015 r. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Salini i Todini.

  • Projekt i budowa autostrady A1 na odcinku G od węzła Blachownia (bez węzła) do węzła Zawodzie (z węzłem). Długość odcinka 4,7 km. Pod koniec sierpnia 2015r. została podpisana umowa o wartości ponad 219 mln zł z konsorcjum firm BERGER Bau.

  • Budowa autostrady A1 na odcinku H od węzła Zawodzie (bez węzła) do węzła Woźniki (z węzłem). Długość odcinka 16,7 km. Umowę podpisaną w marcu 2016 r. realizuje konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. oraz STRABAG Sp. z o.o. Zadanie opiewa na kwotę 574 mln zł brutto.

  • Budowa autostrady A1 na odcinku, odcinek I od węzła Woźniki (bez węzła) do węzła Pyrzowice (bez węzła). Długość odcinka ok. 15,2 km. Wykonawcą jest STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz STRABAG Sp. z o.o. Kontrakt na budowę 15-kilometrowego odcinka autostrady A1 podpisano pod koniec sierpnia 2015 r. Prace pochłoną 609,50 mln zł brutto.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Cross
2018-04-09 21:36
Autostradą na pewno nie pojedziemy w 2019 bo za odcinek F odpowiedzialna jest firma Salini która dostała teraz do realizacji odcinek wylotowy S7 z Krakowa ( ciekawe kto do tego dopuścił, i kto za to odpowie!) a zawaliła terminy chyba wszystkich ostatnich kontraktow S7 S8 S3.
enrico
2017-08-20 18:13
Mam nadzieję, że ten newralgiczny w tamtym regionie odcinek A1 (stanowiący Zachodnią Obwodnicę Częstochowy) zostanie zbudowany do końca 2018r. Poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Częstochowy, stanowić to będzie b.istotne usprawnienie i udrożnienie ruchu drogowego relacji: Południe - Północ (i vice versa) - kręgosłupa transportowego Polski. Pozostanie do zbudowania ostatni odcinek A1: Częstochowa (Rząsawa)-Piotrków Tryb.(Tuszyn)=84 km. Dopiero wtedy kierowcy będą mogli przejechać całą A1 przez całą Polskę - od Trójmiasta, przez Toruń- Łódź-Częstochowę -Śląsk do Gorzyczek( PL/CZ). Mam nadzieję , że doczekam.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: