Ponad 41 mln zł wyniesie budowa obwodnicy Myśliborza
W tym roku ruszy budowa obwodnicy Myśliborza, która ominie zabytkowe centrum miasta i poprowadzi do drogi ekspresowej S3.

Poznaliśmy kwoty, za które oferenci deklarują zbudować obwodnicę Myśliborza w ciągu drogi krajowej nr 26. Trasa ominie Myślibórz i poprowadzi do drogi ekspresowej S3. Budową zainteresowanych jest trzech wykonawców, ich oferty zaczynają się od ponad 41 do 49 milionów złotych.

– Po sprawdzeniu złożonych przez wykonawców ofert cenowych zostanie wybrana najkorzystniejsza oferta. Podpisanie umowy planowane jest w II kwartale tego roku. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć w IV kwartale 2021 roku.

Najniższą cenę za realizację tej inwestycji zaoferowała firma Maldrobud z Myśliborza. - Jeśli w procedurze odwoławczej nie wydarzy się nic zaskakującego, jeszcze w drugim kwartale wejdziemy na plac budowy - zapowiedział prezes Maldrobudu Łukasz Malinowicz.

Przez zabytkowe centrum Myśliborza biegnie droga krajowa nr 26 prowadząca od drogi S3 do przejścia granicznego w Krajniku Dolnym. Przebieg drogi przez centrum miasta wiąże się z wieloma uciążliwościami zarówno dla mieszkańców, jak i dla kierowców. Wjazd od strony zachodniej do Myśliborza prowadzi przez średniowieczną bramę miejską, ciężarówki nie mieszczą się pod bramą, dlatego muszą przejeżdżać „pod prąd” obok bramy.

 

Obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 - mapa przebiegu

Obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 - mapa przebiegu. Mapa: GDDKIA

Obwodnica Myśliborza rozwiąże problemy wyprowadzając z centrum ruch tranzytowy. Nowa trasa ominie centrum miasta od południa, zostanie poprowadzona w większości po śladzie zlikwidowanej linii kolejowej. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na początku obwodnicy (patrząc od strony zachodniej) powstanie rondo będące połączeniem dróg krajowych nr 23 i 26, dalej na obwodnicy powstaną dwa skrzyżowania, jedno z ulicą Łużycką, a drugie przy końcu obwodnicy będące połączeniem z obecną drogą krajową w kierunku centrum Myśliborza. W ramach inwestycji powstaną również drogi wspomagające, chodniki i ciągi pieszo – rowerowe.

Koszt całkowity realizacji obwodnicy Myśliborza to ponad 57 mln zł, z tego 13 mln zł to wkład własny myśliborskiego budżetu. Gmina Myślibórz na etapie przygotowania zrezygnowała z odszkodowań za grunty gminne przejęte pod obwodnicę i pokryła koszty odszkodowań pod drogi wspomagające. Na etapie realizacji Gmina pokryje również koszt budowy części dróg wspomagających.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: