Ponad 984 mln zł z UE na budowę S6 Słupsk – Gdańsk
Realizacja drogi ekspresowej S6 od m. Bożepole Wielkie za Lęborkiem do Gdyni wyniesie ponad 2 mld zł. Prawie połowę dołoży UE. Zdjęcia: GDDKIA

Unia dofinansuje realizację fragmentu drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie – Gdynia. Wartość projektu to ponad 2 mld zł. Prawie połowę pokryje unia. Odcinek jest częścią większej inwestycji, jaką jest budowa drogi S6 ze Słupska do Gdańska.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zatwierdziło wniosek o dofinasowanie dla odcinka drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - początek obwodnicy Trójmiasta. Zadanie otrzyma ponad 984 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Od  tego roku cała S6 – tzw. Trasa Kaszubska pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią jest w fazie realizacji. GDDKIA podpisała umowy w formuje projektuj i buduj z wykonawcami wszystkich trzech odcinków na jakie podzielono inwestycję. Pierwsze pojazdy pojadą tą trasą w II połowie 2021 r.

 

mapa z odcinkami drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia

 

Pierwszym odcinkiem S6 Bożepole Wielkie - Szemud zajmuje się firma PORR SA za prawie 338 mln zł.

 

Za realizację drugiego fragmentu S6 między Luzinem a Szemudem odpowiada firma Budimex SA, która wyceniła prace na prawie 336 mln zł.

 

Z kolei wykonawcą najdłuższego odcinka Szemud – Gdynia jest firma Polaqua. Za zaprojektowanie i wybudowanie trasy otrzyma nieco ponad 817 mln zł.

 

Ku końcowi zmierzają prace przy budowie drogi ekspresowej S6 w woj. zachodniopomorskim od Goleniowa koło Szczecina do Koszalina o łącznej długości ponad 140 km. Z nowej drogi skorzystamy już w przyszłym roku. Wyjątkiem będzie obwodnica Koszalina – tu prace przeciągną się do 2020 r.

 

Pozostałe odcinki drogi S6: Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, Koszalin - Bożepole Wielkie oraz Zachodnia Obwodnica Szczecina będą realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzję w tej sprawie podjął 5 czerwca 2018 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Odcinki powinny powstać w 2023 r.

 

Do końca roku przetarg na S6 Koszalin – Słupsk. Powstanie w formule PPP do 2023 r.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

JAG
2018-11-13 01:20
Mnie intryguje w tej sprawie jedno. Jakież to tajemnicze kryteria sprawiły, że akurat odcinek S6 Sianów-Bożepole, ma powstać w formule ppp. A co do "tabloidowego" tytułu artykułu, to pełna zgoda z przedmówcami.
Christ
2018-11-10 13:26
Od Sianowa do Bozegopola Wielkiego nie bedzie dofinansowana przez UE , bo ma byc budowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego , tytul pod propagande sukcesu .
kiwi
2018-11-08 17:43
Tytuł tego artykułu jest co najmniej "lekko" mylący, gdyż dotyczy dofinansowania przez UE jedynie małego fragmentu trasy S6 Słupsk - Gdańsk, a mianowicie Bożepole Wielkie - Gdynia. Do całości pozostaje jeszcze wiele kilometrów do przygotowania i wybudowania. Ale najważniejsze, że już się coś dzieje (czyt. buduje !!! ;-)

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: