Do końca roku przetarg na S6 Koszalin – Słupsk. Powstanie w formule PPP do 2023 r.
Budowa brakującego fragmentu drogi ekspresowej S6 z Koszalina przez Słupsk do m. Bożepole Wielkie za Lęborkiem realizowana będzie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma on powstać do 2023 r. Zdjęcia: budowa S6, GDDKIA

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka drogi ekspresowej S6 Koszalin – Słupsk ma być ogłoszony do końca tego roku. Na realizację czeka też fragment od Słupska do miejscowości Bożepole Wielkie. Z rządowych zapowiedzi wynika, że ten brakujący, liczący łącznie około 100 km, fragment powstanie w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego PPP.

Przetarg na który czekamy dotyczy drogi ekspresowej S6 na odcinku od końca obwodnicy Koszalina i Sianowa do początku obwodnicy Słupska. Długość tego odcinka wynosi około 45,1 kilometrów. Resort infrastruktury obiecał, że przetarg na opracowanie elementów Koncepcji Programowej ruszy jeszcze w tym roku.

Prace te będą polegały m.in. na opracowaniu projektów umów oraz materiałów koniecznych do przeprowadzenia postępowań przetargowych. Ministerstwo Infrastruktury przewiduje, że pierwszy przetarg na wybór wykonawcy PPP zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2019 roku.

 

Analogiczny schemat działania przewidziany jest dla 55 kilometrowego odcinka od Słupska do miejscowości Bożepole za Lęborkiem.

 

Realizacja odcinków S6 na trasie Koszalin – Słupsk – Bożepole za Lęborkiem w modelu PPP zakłada, że partner prywatny zaprojektuje i wybuduje drogi, a następnie będzie utrzymywał je przez określony czas. W zamian strona publiczna zobowiąże się do wnoszenia cyklicznej opłaty za dostępność. Resort infrastruktury zapewnił, że zastosowanie modelu PPP w tym przypadku nie będzie wiązało się z wprowadzeniem opłat dla kierowców samochodów osobowych.

 

Rolą partnera prywatnego przy realizacji inwestycji będzie zaprojektowanie, uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie, utrzymywanie i eksploatowanie powierzonego odcinka drogi, zapewnienie finansowania w okresie budowy i eksploatacji oraz przekazanie drogi w uzgodnionym stanie po zakończeniu umowy.

 

Tak więc jeżeli uda się znaleźć partnerów do budowy odcinków Słupsk – Lębork to cała ekspresówka ze Szczecina do Trójmiasta ma szansę powstać do 2023 r.

 

Obecnie dobiega końca budowa drogi ekspresowej S6 w woj. zachodniopomorskim od Goleniowa koło Szczecina do Koszalina o łącznej długości ponad 140 km. Cała S6 – tzw. Trasa Kaszubska pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią jest też w fazie realizacji. GDDKIA podpisała w tym roku umowy w formuje projektuj i buduj z wykonawcami wszystkich trzech odcinków na jakie podzielono inwestycję. Pierwsze pojazdy pojadą tą trasą w II połowie 2021 r.

 

W 2019 r. ruszą przygotowania do budowy S6 – zachodniej obwodnicy Szczecina

 

Droga ekspresowa S6 docelowo ma mieć około 330 km długości. Połączy Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z autostradą A1.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Hubert
2018-11-21 08:43
to zemsta PiS-u za Biedronia w Slupsku!
autobahner
2018-11-08 17:54
olo- Nieprawda- to nie tyle brak kasy na budowę, bo ona była- poprzedni rząd rozpisał wszystkie przetargi i gdyby nie ostatnia zmiana władzy- to cała S6 spokojnie byłaby gotowa w ciągu najbliższych trzech lat!!! Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wstrzymanie finansowania przez obecny rząd i przesunięcie środków na inne cele!!! do POrażka- "cieszyć się, że ktoś chce tu budować"- nie rozmieszaj mnie!!! Przecież jest dokładnie na odwrót. Owa planowana formuła to przecież jawna kpina i "odwracanie kota ogonem" Nikt w tym kraju za tego rządu nie budował, i nie będzie budował żadnych dróg w ramach PPP!!! Wydaje się ,że jedyną szansą dla trasy S6 wokół Słupska w ciągu kilku najbliższych lat jest ponowna zmiana władzy w najbliższych wyborach!!!
olo
2018-11-08 11:52
Jag. Czego nie rozumiesz? Brak kasy na budowę tej drogi. I tyle. Gdyby była kasa to prawdopodobnie ta droga by powstała.
Mazowszanin
2018-11-08 10:42
Jak na razie to platfusiarska lewicowa baba zablokowała budowę obwodnicy Żukowa , całej metropolii gdańskiej !!! Skandal zeby jeden babsztyl z Glincza blokował inwestycję wszystkich Polaków !!!
POrazka
2018-11-08 10:39
A wy jak zwykle na pomorzu, coś się dzieje w dobrą stronę, ktoś chce budować ale wy wolicie kłapać dziobami byle by hejtować wszystko co NIE PRZEZ WASZE ŁAPY przechodzi, BA! bo nie możecie się nachłapać! mało wam po PO-PSL-owym eldorado dla złodziei???
JAG
2018-11-07 12:36
"...jeżeli uda się znaleźć partnerów do budowy..." W tym retorycznym zapytaniu już jest przemycona odpowiedź na tę kwestię. Albo się nie uda znaleźć partnera, albo będzie to droga płatna, a cena z kosmosu. Vide przypadek prywatnej autostrady Kulczyka, gdzie państwo, czyli my, do tego interesu sporo dopłacamy. Czyżby spadochroniarze z pisu szykowali sobie miękkie lądowanie ? Ciekaw też jestem wielce, jakież to tajemnicze kryteria przesądziły, że ten akurat fragment S6 ma powstać w formule ppp.
875691847236947812364
2018-11-07 07:18
Naprawdę budowa dobiega końca? Chyba mamy inne kryteria oceny.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: