Powroty z wakacji: Wąskie gardło na drodze S3 – obwodnicy Goleniowa
Uwaga na korki na S3! W rejonie Goleniowa (woj. zachodniopomorskie) cały czas jedziemy jedną jezdnią drogi S3. Trwa przebudowa mostów. Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy o utrudnieniach na trasie ekspresowej S3 – głównej arterii drogowej prowadzącej nad Bałtyk. Trwa przebudowa mostów na rzece Ina w rejonie Goleniowa. Zadanie realizowane jest w ramach budowy odcinka Miękowo – Rzęśnica, będącego częścią przyszłej drogi ekspresowej S3 Szczecin - Świnoujście. Z ruchu wyłączona jest jedna jezdnia S3 i tworzą się korki.

Na obwodnicy Goleniowa w ciągu S3 przebudowywane są istniejące mosty przez rzekę Ina do klasy nośności A, takiej jaka powinna obowiązywać na drogach ekspresowych.

Realizowane prace wymagały zamknięcia jednej jezdni S3 i skierowania ruchu pojazdów w dwóch kierunkach na przeciwległą jezdnię. Obecnie zamknięta jest jezdnia w kierunku Świnoujścia (wschodnia), pojazdy poruszają się w dwóch kierunkach jezdnią w kierunku Szczecina (zachodnią). Ta organizacja ruchu będzie obowiązywała do listopada tego roku, wówczas nastąpi przełożenie ruchu na przebudowaną już nitkę i rozpoczęcie robót na tej po której obecnie odbywa się ruch.

Utrudnienia na drodze S3 - obwodnica Goleniowa

Utrudnienia na drodze S3 - obwodnica Goleniowa. Mapa: GDDKIA

Mosty przez rzekę Ina powstały w II połowie lat 70 ubiegłego wieku w ramach budowy ówczesnej drogi E-14 od węzła Rzęśnica do Goleniowa. Obiekty powstały według wówczas obowiązujących norm, które nie przystają do obecnych wymagań wobec obiektów inżynierskich dla dróg ekspresowych. W ramach robót przewidziano rozbiórkę ustroju nośnego mostu. Istniejące filary i przyczółki zostaną wzmocnione i na nich zostanie wykonany nowy ustrój nośny z belek prefabrykowanych. Roboty te są jednym z elementów realizacji drogi S3 na odcinku Miękowo-Rzęśnica. Roboty na tym odcinku obejmują również budowę dużego górnego przejścia dla zwierząt na południe od węzła Goleniów Południe, likwidację skrzyżowania w Kliniskach Wielkich wraz z budową nowego węzła drogowego Kliniska oraz przebudowę węzła drogowego Rzęśnica. Wzdłuż większości trasy powstaną drogi dojazdowe, a cała droga zostanie wygrodzona siatkami.

Zakończenie wszystkich robót dla odcinka drogi ekspresowej S3 Miękowo – Rzęśnica planowane jest na kwiecień 2021 roku.

Na utrudnienia na S3 trzeba uważać również w woj. lubuskim, gdzie trwa budowa mostu przez Odrę na wysokości Cigacic. Tu również, przy dużym ruchu tworzą się korki. Prace potrwają do końca tego roku. To ostatni fragment budowanej trasy S3 w woj. lubuskim. W całym województwie kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Droga ekspresowa S3 to najczęściej wybierana trasa nad Bałtyk w zachodniej części Polski. Docelowo cała trasa S3 będzie miała ok. 470 km długości i połączy Świnoujście z granicą państwa z Czechami w Lubawce. Obecnie trwa realizacja jej ostatnich odcinków na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Najdłużej, bo do 2023 roku poczekamy na brakujące odcinki S3 z Bolkowa (woj. dolnośląskie) do Lubawki (granica z Czechami) i na fragment z Troszyna do Świnoujścia (woj. zachodniopomorskie). Niestety nadal nie ma rozstrzygnięć dot. niedokończonego odcinka drogi S3 Polkowice - Lubin w woj. dolnośląskim. 

Droga ekspresowa S3 jest też ważną drogą europejską. Stanowi fragment trasy międzynarodowej E65. Za pośrednictwem linii promowych zapewni połączenie Skandynawii z Czechami, i dalej przez Austrię, z portami basenu Morza Śródziemnego.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: