1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Powstaje droga S5 Wrocław - Trzebnica. Zmiany w ruchu dla kierowców

Powstaje droga S5 Wrocław - Trzebnica. Zmiany w ruchu dla kierowców

  1. conadrogach.pl
  2. info. prasowe
  3. 2015-07-28
Powstaje droga S5 Wrocław - Trzebnica. Zmiany w ruchu dla kierowców
Budowa drogi ekspresowej S5 Wrocław - Trzebnica. Zdjęcia: Astaldi
Od wtorku 28 lipca na drodze krajowej nr 5 na wysokości Kryniczna wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu – kierowcy przejeżdżać będą w obu kierunkach krótkim objazdem po specjalnie przygotowanej tymczasowej drodze dwukierunkowej. Dzięki temu na wyłączonym odcinku „piątki” firma Astaldi będzie mogła rozpocząć prace przy budowie zaplanowanego w ramach drogi ekspresowej S5 węzła Kryniczno. Nową trasa pojedziemy pod koniec 2017 roku.

Objazd będzie miał około kilometra długości i prowadzić będzie równolegle do obecnej drogi krajowej nr 5. Dla kierowców jadących od strony Wrocławia zaczynać się będzie tuż za tablicami oznaczającymi wyjazd z Kryniczna (przy dawnej stacji paliw), a kończyć się będzie kilkaset metrów przed miejscowością Ligota Piękna. Wykonawcą tego odcinka drogi ekspresowej S5 jest polski oddział włoskiej firmy Astaldi S.p.A.

Zobacz jak będzie wyglądać droga ekspresowa S5 na Dolnym Śląsku

Droga ekspresowa S5. Węzeł Wrocław Północ

- Przygotowywaliśmy się do tego etapu od dłuższego czasu, wybudowaliśmy drogę objazdową, która pozwoli utrzymać dotychczasową przepustowość ruchu – podkreśla Tomasz Mołdysz, dyrektor kontraktu z firmy Astaldi. – Jezdnia będzie dwukierunkowa, nie będzie ruchu wahadłowego ani świateł, nie zawęzimy pasów, zachowany będzie ciąg pieszo-rowerowy. Jedyną zmianą dla kierowców będzie konieczność zjechania na objazd, a następnie powrotu na „piątkę”. Mamy nadzieję, że kierowcy podejdą do tej zmiany ze zrozumieniem, bo powstająca droga S5 już wkrótce zdecydowanie usprawni lokalny ruch.

Zgodnie z projektem nowej organizacji ruchu na przygotowanym objeździe obowiązywać będzie zakaz wyprzedzania oraz ograniczenie prędkości do 50 km/h (dotychczas obowiązywało 70 km/h). Objazd funkcjonować będzie do ukończenia prac związanych z wykonaniem wiaduktu.

Wprowadzenie objazdu jest konieczne w związku z postępującymi pracami na budowie drogi S5 na odcinku od węzła Trzebnica do węzła Wrocław Północ. Firma Astaldi szykuje się do rozpoczęcia robót przy budowie wiaduktów drogowych będących elementami powstającego węzła Kryniczno. Wykonawca stara się prowadzić prace tak, aby nie były odczuwalne dla kierowców czy mieszkańców. Dlatego też spółka Astaldi wybudowała wzdłuż całej trasy drogi technologiczne, którymi przemieszcza się sprzęt i ciężarówki, nie utrudniając ruchu na drodze krajowej nr 5. Przy tak dużej inwestycji ma to kluczowe znaczenie, bo po terenie budowy porusza się wiele maszyn i samochodów dostawczych – wystarczy wspomnieć, że w ciągu tylko jednego dnia transportowanych jest około 2000 – 3000 ton piasku oraz innych kruszyw, a na wszystkie nasypy potrzebne będą w sumie 2 mln m3 ww. materiałów. Wybudowanie dróg technologicznych minimalizuje utrudnienia w ruchu lokalnym, pozwala również na dobrą organizację budowy i zapewnienie systematycznych, terminowych dostaw.

Budowa drogi ekspresowej S5 Wrocław - Trzebnica

Rozpoczęły się również roboty przy węźle Wrocław Północ (Widawa), który połączy przyszłą drogę ekspresową S5 z A8 Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Roboty palowe i powstawanie podpór obiektów inżynierskich wymusiło wprowadzenie takiej organizacji ruchu, aby z jednej strony móc prowadzić prace budowlane, a z drugiej strony ograniczyć do minimum utrudnienia w ruchu drogowym. Ponieważ w okolicy ronda Obrońców Grodna trwają prace związane z budową fundamentów pod filary wiaduktu WD-43, dlatego należy liczyć się z ruchem ciężarówek wjeżdżających na tamtejszy plac budowy (zlokalizowany wewnątrz ronda) i wyjeżdżających z niego. Tymczasowa organizacja ruchu wiąże się też z wprowadzeniem w obrębie wjazdu i zjazdu z AOW zwężenia do jednego pasa ruchu na odcinku max. 200 m.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S5 w województwie dolnośląskim

Astaldi wybuduje 19-kilometrowy odcinek drogi S5, który jest częścią dolnośląskiego fragmentu trasy Korzeńsko-Wrocław. Jest to ważny szlak komunikacyjny ułatwiający kierowcom dojazd do Poznania, ale także poprawiający płynność ruchu tranzytowego. Poprawi on zdecydowanie również ruch lokalny i zlikwiduje bardzo częste korki od ulicy Żmigrodzkiej do świateł w miejscowości Kryniczno. Gotowy odcinek zostanie oddany do użytku pod koniec 2017 r.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S5 Jak dojadę - Trzebnica