• Facebook - conadrogach
Powstaje obwodnica Wałcza jako nowa droga ekspresowa S10
Pierwsze prace na obwodnicy Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10. Zdjęcia: GDDKiA

W listopadzie ubiegłego roku podpisano umowę na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 o długości 17,8 km. Kontrakt o wartości około 430, 5 miliona złotych realizuje firma Energopol Szczecin S. A. Wraz z nadejściem wiosny ruszyły prace ziemne, dojeżdżając do Wałcza widać już budowaną obwodnicę, sukcesywnie będą ruszały kolejne roboty budowlane.

Obwodnica Wałcza będzie dwujezdniową drogą ekspresową S10, która wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, przez które przejeżdża średnio na dobę 15 tysięcy pojazdów, w tym 2,6 tysiąca ciężarowych. Inwestycja powinna zakończyć się w połowie 2018 roku.

- Przy budowie obwodnicy wycięto drzewa, przeprowadzono polowe prace geodezyjne, rozpoznanie saperskie. W kilku miejscach trwa zdejmowanie warstwy humusu w pasie planowanej drogi ekspresowej. Wykonawca wykonuje drogi technologiczne prowadzące do estakad E-1 i E-2 oraz prowadzi przygotowawcze roboty ziemne do budowy przyczółków dla tych obiektów. Wspomniane estakady o długości odpowiednio 275 i 760 metrów będą największymi obiektami na trasie obwodnicy, powstaną na wschód od Wałcza (przed osadą Wałcz Drugi) – relacjonuje szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Póki co roboty nie będą powodowały utrudnień w ruchu, ale z czasem mogą wystąpić utrudnienia na włączeniach obwodnicy w obecną drogę krajową nr 10 (Chrząstkowo od zachodu i Witankowo od wschodu) oraz na przecięciach obwodnicy z drogą wojewódzką nr 163 i drogą krajową nr 22.

Droga ekspresowa S10 o długości docelowej ok. 460 km połaczy Warszawę ze Szczecinem i utworzy ważną oś transportu drogowego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem.Obecnie w budowie jest jedynie wspomniana obwodnica Wałcza.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: