1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Powstaje pierwszy szlakowy odcinek drogi ekspresowej S11 – aktualności z budowy S11 Koszalin - Bobolice

Powstaje pierwszy szlakowy odcinek drogi ekspresowej S11 – aktualności z budowy S11 Koszalin - Bobolice

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-11-15
Powstaje pierwszy szlakowy odcinek drogi ekspresowej S11 – aktualności z budowy S11 Koszalin - Bobolice
W lipcu 2021 r. ruszyła budowa ok. 50 km drogi ekspresowej S11 na północy Polski. Obecnie układana jest nawierzchnia bitumiczna. Zdjęcia: GDDKIA
Koszalin - Bobolice to pierwszy budowany odcinek szlakowy drogi ekspresowej S11. Wcześniej na tej trasie powstawały tylko obwodnice miejscowości. Nowa S11 wyprowadzi ruch tranzytowy z obecnej DK11, który przebiega przez centrum Koszalina i szereg innych miejscowości, w tym Bobolice, gdzie często w okresie wakacyjnym tworzą się zatory drogowe. Z nowej, 48 kilometrowej drogi ekspresowej S11 kierowcy skorzystają już w przyszłym roku.

Realizacja drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice składa się z trzech odcinków:

  • S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie; długość: 16,8 km; wykonawca: Budimex; wartość umowy: 579,8 mln zł,

  • S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino; długość: 19,3 km; wykonawca: Mostostal Warszawa; wartość umowy: 478,3 mln zł,

  • S11 Kłanino - Bobolice; długość: 11,6 km; wykonawca: Kobylarnia i Mirbud; wartość umowy: 450 mln zł.

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA

 

Umowy na zaprojektowanie i budowę zostały podpisane w lutym i marcu 2020 roku. Wykonawcy zgodnie z terminami kontraktowymi opracowali projekty budowlane, następnie zostały złożone wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W czerwcu 2021 roku decyzje ZRID zostały uzyskane, co pozwoliło od lipca rozpocząć roboty budowalne.

Obecnie na wszystkich trzech odcinkach trwają intensywne prace. Na inwestycji pracuje ponad 1000 osób oraz 430 jednostek sprzętu. Niemal wszystkie roboty ziemne zostały już wykonane. Trwają prace przy wykonywaniu nawierzchni drogi. Do tej pory ułożono 260 tys. ton mas bitumicznych, czyli 40 proc. całości. Budowane są również obiekty mostowe, których łącznie powstanie 38. Na odcinku Koszalin - Zegrze Pomorskie oddano już do ruchu pięć wiaduktów nad S11 w ciągu dróg poprzecznych.


Budowa trasy S11 - węzeł Zegrze Pomorskie

Budowa trasy S11 - węzeł Zegrze Pomorskie. Zdjęcia: listopad 2022 r., GDDKIA


Realizacja nowej drogi S11 obejmuję budowę pięciu węzłów drogowych, powstają również dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych oraz obwód utrzymania drogi ekspresowej w rejonie węzła Bobolice. Zakończenie realizacji robót planowane jest w III kwartale przyszłego roku.

Całkowity koszt realizacji drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice o długości 48 km, włącznie z nadzorem i wykupem gruntów, wynosi ponad 1,7 mld zł. Ponad 856 mln zł wyniesie dofinansowanie ze środków UE.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Bobolice Jak dojadę - Koszalin