1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Powstanie obwodnica Rusinowa na trasie DK22 Wałcz – Gorzów Wielkopolski

Powstanie obwodnica Rusinowa na trasie DK22 Wałcz – Gorzów Wielkopolski

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-14
Powstanie obwodnica Rusinowa na trasie DK22 Wałcz – Gorzów Wielkopolski
Obwodnica Rusinowa o dł. 4,5 km ominie miejscowość od południa i wschodu. Będzie częścią DK22. Mapa: GDDKIA
Obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22 (DK22) weszła w etap przetargu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych szuka wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje 4,5 km obwodnicę na trasie pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Wałczem. Przebudowy doczeka się też odcinek DK22 Wałcz – Człopa.

Spis treści:

Obwodnica Rusinowa – etap przetarg i realizacja

Mapa obwodnicy Rusinowa na DK22 Wałcz - Człopa

Przebieg obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22

Terminy dla obwodnicy Rusinowa. Kiedy koniec budowy?

 

Obwodnica Rusinowa – etap przetarg i realizacja

Jest przetarg na realizację obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22 (woj. zachodniopomorskie). Około 4,5 km obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP i ominie miejscowość od południa i wschodu wyprowadzając z niej ruch tranzytowy.

- Ogłosiliśmy przetarg na realizację obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22. Kryteriami oceny ofert jest w 55 proc. cena, w 20 proc. przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze, w 20 proc. przedłużenie gwarancji na obiekty mostowe i w 5 proc. zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego. Na oferty wykonawców czekamy do 19 grudnia tego roku – poinformował szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace nad obwodnicą Rusinowa ruszyły w czerwcu 2020 r. od podpisania umowy na opracowanie dokumentacji. Umowa obejmowała również prace projektowe dla przebudowy odcinka DK22 Człopa – Wałcz (co planowane jest do realizacji jako odrębne zadanie). Firma projektowa Transprojekt Gdański opracowała dokumentację studialną wraz z raportem oddziaływania na środowisko. Opracowano trzy warianty przebiegu – dwa omijające miejscowość od zachodu i jeden od wschodu. W lutym 2022 roku został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a w lipcu 2022 roku wydano DŚU dla wariantu omijającego Rusinowo od wschodu.

Komplet przetargów dla drogi S10 Szczecin – Piła. Kierowcy pojadą nią za pięć lat

Mapa obwodnicy Rusinowa na DK22 Wałcz - Człopa

Mapa przebiegu obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22

Mapa: GDDKIA

 

Przebieg obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22

Obwodnica Rusinowa będzie rozpoczynała się, patrząc od strony Człopy, za skrzyżowaniem z drogami do Tuczna i Trzcianki. Na wyjściu z terenów leśnych obwodnica odejdzie od obecnego przebiegu DK22 w stronę wschodnią, będzie tu zlokalizowane rondo. Trasa będzie biegła po polach na wschód od Rusinowa. Na przecięciu z DW179 powstanie rondo. W rejonie wejścia DK22 w obszar leśny na północ od Rusinowa obwodnica wejdzie w obecny przebieg DK22 i zakończy się po około 500 metrach.

W ramach inwestycji przewidziano budowę wiaduktu nad drogą gminną oraz przepustu dla małych zwierząt. Na odcinku od strony północnej do ronda z DW179 przewidziano budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie kontynuacją ścieżki wzdłuż DK22 przewidzianej do realizacji w ramach przebudowy DK22. Powstanie również system odwodnienia drogi z trzema zbiornikami retencyjno-infiltracyjnymi.

Realizacja obwodnicy Rusinowa w formule projektuj i buduj planowana jest w latach 2024-2027. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Terminy dla obwodnicy Rusinowa. Kiedy koniec budowy?

Zgodnie z zakładanymi terminami w 2024 roku planowane jest podpisanie umowy.

- Wykonawca będzie miał 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że stanie się to w roku 2025 co pozwoli rozpocząć roboty, na które założono 15 miesięcy. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oddanie obwodnicy do ruchu przewidziano w 2027 r. - zapowiada GDDKIA.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22