• Facebook - conadrogach
Przetarg na S52 Północną Obwodnicę Krakowa ogłoszony!
Jest przetarg na Północna Obwodnicę Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S52 jako Północna Obwodnica Krakowa będzie budowana. Właśnie ruszył przetarg na wybór wykonawcy prac. Ponad 12 kilometrowa trasa połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK79, DK 94, S7). Skorzystamy z niej najwcześniej w 2023 roku.

21 grudnia 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa podpisał program inwestycyjny realizacyjny dla obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52. W ślad za tym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na projekt i realizację inwestycji do UE. Wykonawcy będą mieli ponad 40 dni na składanie ofert.

Północna obwodnica Krakowa będzie dwujezdniowym odcinkiem drogi ekspresowej S52 od węzła Modlnica do węzła Mistrzejowice o długości 12 km 327 m. Każda jezdnia będzie miała po 3 pasy ruchu z czego ok 1,6 km będzie przebiegała w 3 tunelach.

W ciągu obwodnicy powstaną:

 • Węzły:
  Modlnica– dobudowa 4 łącznic
  Zielonki - węzeł zespolony, z dwoma rondami, na skrzyżowaniu POK S52 z ulicami : Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę i projektowaną Trasą Wolbromską ( projekt ZDW )
  Węgrzce – w miejscu skrzyżowania z DK 7 i Al. 29 – listopada
  Batowice – w miejscu skrzyżowania z drogą powiatową 1256 K

  Węzeł Zielonki w ciągu drogi ekspresowej S52 na północnej obwodnicy Krakowa
  Węzeł Zielonki w ciągu drogi ekspresowej S52 na północnej obwodnicy Krakowa. Zdjecia: GDDKIA

 • 3 tunele – pod rzeką Prądnik o długości 870 m, pod wzgórzem w Batowicach o dł. 653 m, pod wzgórzem „Syberia” na terenie Krakowa o dł. 98 m

 • 27 obiektów mostowych, 4 km murów oporowych, 20 km dróg zbiorczych dojazdowych.

Według planów Północna Obwodnicy Krakowa S52 powstanie do końca 2023 r.

Droga ekspresowa S52 - Północna Obwodnica Krakowa powstanie w 2023 roku

Droga ekspresowa S52 - Północna Obwodnica Krakowa powstanie w 2023 roku. Zdjęcia: GDDKIA

 

Ciąg obwodnic Krakowa połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK 79, DK 94, S7,) usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto. Przejmie cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79. Według prognoz na nowym odcinku już w roku 2025 ruch przekroczy średnio 30 tys. poj./dobę.

Mapa przebiegu północnej obwodnicy Krakowa

Mapa przebiegu północnej obwodnicy Krakowa. Mapa: GDDKIA

Przypominamy, że na początku września 2016 r ogłoszony został przetarg nieograniczony na wykonanie „Koncepcji Programowej” dla tej drogi ekspresowej. Wykonawcą koncepcji została firma Sweco.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: