Przetargi na dokumentację dla 700 km dróg zaowocują budową ekspresówek na wschodzie kraju
Oddane ostatnio kolejne odcinki nowoczesnych dróg szybkiego ruchu pozwoliły przekroczyć próg 2000 km dróg ekspresowych w Polsce. GDDKIA przymierza się do zlecenia przygotowań na następne 700 km tras, z czego 444 km to drogi ekspresowe. Zdjęcia: GDDKIA

Ostatni kwartał br. ma obfitować w przetargi na prace przygotowawcze dla około 700 kilometrów nowych tras. Z czego ponad 60 procent to planowane drogi ekspresowe. Dzięki temu w najbliższych latach tereny na wschodzie Polski staną się olbrzymim placem budowy. To tu powstaną brakujące odcinki ekspresówek S74, S17, S19 S12. Na północy w budowie będzie droga S6.

W ostatnich miesiącach na mapie drogowej Polski pojawiły się nowe kilometry dróg szybkiego ruchu. Dzięki odcinkowi S8 szybko podróżujemy na trasie Białystok - Warszawa, a po S7 z Trójmiasta do granicy z woj. mazowieckim. W sumie mamy już sieć dróg ekspresowych o długości około 2038 km. Do końca grudnia dojdą jeszcze kilometry drogi S3 koło Polkowic i woj. lubelskim. Wtedy przejedziemy z północy na południe w ciągu S3 od Szczecina przez Zieloną Górę, Legnicę i autostradę A4 do Bolkowa w okolicach granicy z Czechami.

 

Pod koniec 2018 r. pojedziemy ekspresowo ze Szczecina do bolkowa na Dolnym Sląsku

Pod koniec 2018 r. pojedziemy ekspresowo ze Szczecina do Bolkowa na Dolnym Śląsku. Zdjęcia: GDDKIA

 

Prace nad nowymi drogami poprzedzają czynności projektowe, przygotowanie dokumentacji i zezwoleń. Dlatego ostatni kwartał br. zaowocuje przetargami na prace przygotowawcze dla około 700 km dróg.

 

- Tylko w ostatnim kwartale 2018 r. rozpiszemy przetargi na prace przygotowawcze na ponad 700 km dróg krajowych. Z czego ok. 444 km to planowane drogi ekspresowe. Wśród tych odcinków są zarówno długie ciągi dróg jak i krótsze, ważne dla lokalnych społeczności – obiecują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Prace nad nowymi drogami nie zaczynają się jednak na placach budowy. Dlatego ostatni kwartał br. zaowocuje przetargami na prace przygotowawcze (ok. 700 km) i realizację (ok. 130 km).

Kolejne odcinki dróg będą przygotowywane do realizacji na najbliższe lata. W większości są to trasy ekspresowe na wschodzie i północy kraju. Zdjęcia: GDDKIA

 

W ogłoszonych ostatnio przetargach na dokumentację znalazły się już m.in.:

  • droga ekspresowa S74 o łącznej długości ponad 130 km w woj. świętokrzyskim (przetarg na koncepcję programową) i podkarpackim (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe)

  • droga ekspresowa S6 Słupsk - Bożepole Wielkie oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej o łącznej długości ok. 111 km (przetarg na elementy KP)

  • droga ekspresowa S12 Piaski - Dorohusk (bez obwodnicy Chełma) niemal 60 km (przetarg na KP),

  • droga krajowa nr 7 Libertów, budowa dwupoziomowego węzła oraz przejścia podziemnego

  • droga krajowa nr 77 Sandomierz, most na Wiśle (materiały do decyzji środowiskowej).

 

Do końca roku drogowcy chcą objąć procedurą przetargową kolejne odcinki S17, S6 i S19:

  • droga ekspresowa S17 Piaski - Hrebenne, ok. 120 km (KP),
  • droga ekspresowa S6 Koszalin - Słupsk, ok. 45 km (elementy KP),
  • droga ekspresowa S19 przebudowa do przekroju drogi 2+2 od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki, na długości ok. 15 km.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

ziki
2019-02-20 06:17
Przekaż, podaj dalej ten wpis: Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
Marcez
2018-12-16 15:10
S19 Sokołów Małopolski - Jasionka Pytanie do decydentów. Po jaka cholerę było robić tę S w standardzie 1+1 (w porywach 1+2), a teraz znowu się pieprzyć od nowa z przebudową. Zwłaszcza, że wszystkie wiadukty i przejścia dla zwierząt przechodzace nad, są zrobione pod 2+2. To samo z obwodnica Kocha. Tam już tylko 1+1. Trasa poprowadzona łukami i mimo że na na nasypie przez dolinę Wieprza i Tyśmienicy to tak zrobiona widoczność przy wyprzedzaniu jest bardzo słaba, co czyni taki manewr skrajnie niebezpiecznym. A każdy pędzi bo eSka. No ale chyba po to te eSki mąka być żeby poprawiać komunikację. Decydenci ważne żeby gonić króliczka a nie go złapać ...
Polak
2018-11-27 19:59
S74 oraz S12 to aktualnie najbardziej potrzebne Ski. Wiadomo że każdy by chciał Ske pod dom, ale tak sie nie da. Te 2 drogi to absolutny dramat i hańba. Na 74 ograniczenia do 40km/h to norma, koleiny i korki, rzeka tirów płynąca centralnie przez wsie w których wjazd na posesje jest z krajówki. Ale fakty są takie ze za Naszego życia tych dróg nie bedzie i ten smutny fakt pogodzi nas wszystkich.
CKer
2018-11-19 21:25
Nie gadajcie głupot o polityce. Wystarczy, żebybktoś się przejechał 74ką z Piotrkowa do Kielc. Jeden welki dramat, kawalkada tirów brak możliwości wyprzrdzenia. Jak ktoś postoi 12 km w korku do Sulejowa to zmieni zdanie. Ta droga to szansa rozwoju wschodu. Tu jest dramat!!!!! Czekamy na tą drogę!!!
Pomorzanin
2018-11-19 16:42
A ze środkowego Pomorza nadal nic się nie dzieje (poza obwodnicą Szczecinka). Mieszkając na północnym i środkowym Pomorzu czy płn Wielkopolsce trzeba jechać 2-3 godziny do najbliższej autostrady czy ekspresówki, by w jakiś rozsądny sposób dostać się na południe Polski. Niecierpliwie czekamy na S11!!! Do tego zaczyna u nas brakować - ja to tak nazywam - "spinek" czyli dogodnych połączeń między głównymi autostradami i ekspresówkami! Jak np, DK 50 na odcinku Żyrardów (węzeł Wiskitki na A2) - Grójec węzeł z S7 (może aż do S17) co znacznie by odciążyło kierunek na Warszawę. Inne to Kutno - Łowicz czy równoległy odcinek autostrady A4 na południe od Wrocławia (Kąty Wrocławskie - Krajków (tu także skrót o ok. 8 km i to zadanie zapobiegło by konieczności budowy 3 pasa na wrocławskim odcinku A4).
Wschodniak
2018-11-17 20:49
Pelo jak rządził to budowali u Was. Jest Pisss budują u nas.
filozof
2018-11-15 09:35
Bardzo dobrze, że wzięli się za wschód bo w tym momencie jest tam tragedia. Mimo wszystko powinni najpierw zrobić S12 do Chełma i S17 do Zamościa. Reszta mogłaby być zrobiona w przyszłości. O wiele bardziej potrzebna jest S12 of Puław do Piotrkowa. Jeśli chodzi o zachód to jest już całkiem nieźle i teraz na miejscu drogowców skupiłbym się na S10. S11 na odcinku Poznań - aglomeracja śląska to dla mnie dubel dla S5/A4, więc raczej można z tym poczekać. Poznań - Koszalin jest oblegana głównie w lato, więc tu trzeba się skupić najpierw na obwodnicach i na jakiś czas wystarczy.
frant
2018-11-12 14:20
Do Obserwatora- przecież już budują na wschodzie i północy: 1) A2 już jest budowana /projektowana tylko na wschód od Warszawy [od w.W-wa Lubelska (A2/S2/S17)] do Siedlec (z pominięciem gotowej 21 km Obw.Mińska Maz.) i dalej do Kukuryk (PL/BY); 2) S16 (Ełk-Mrągowo-Olsztyn) na Mazurach, 3) S61 (Via Baltica: Ostrów Maz-Łomża-Ełk-Suwałki- Budzisko gr.(PL/LT)- na Podlasiu.
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: