1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Realizacja S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy wstrzymana. GDOŚ ponownie rozpatrzy odwołania

Realizacja S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy wstrzymana. GDOŚ ponownie rozpatrzy odwołania

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-27
  4. Aktualizacja: 2024-07-09
Realizacja S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy wstrzymana. GDOŚ ponownie rozpatrzy odwołania
Do domknięcia obwodnicy Warszawy brakuje drogi ekspresowej S17. Jej realizacja zamiast iść do przodu wróciła niemal do punktu wyjścia. Zdjęcia: GDDKIA
Ciemne chmury nad budową Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S17. Drogowcy nie mogą uruchomić inwestycji, bo Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ponownie rozpatrzy odwołania złożone w procesie wydawania decyzji środowiskowej. Tak zdecydował sąd. Oznacza to, że realizacja odcinków S17 Warszawa Wschód (Zakręt) - Ząbki i Ząbki - Drewnica jest wstrzymana przez kolejne miesiące.

Do domknięcia obwodnicy Warszawy brakuje około 14-kilometrowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy od węzła Drewnica na skrzyżowaniu z S8 do węzła Warszawa Wschód (Zakręt). Brak odcinka uniemożliwia ominięcie stolicy. Dziś wielu kierowców z braku WOW jeździ drogami wojewódzkimi: 631, 637, 638 i ulicami miejscowości Wesoła by móc skorzystać z węzła Warszawa Wschód, a jeśli jadą w kierunku Krakowa wybierają północno-zachodnią część ringu.

Niestety nic się ne zmieni, bo budowa Wschodniej Obwodnicy Warszawy niemal wróciła do punktu wyjścia. Drogowcy nie mogą uruchomić inwestycji, bo Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ponownie rozpatrzy odwołania złożone w procesie wydawania decyzji środowiskowej. Tak zdecydował sąd. Oznacza to, że realizacja odcinków S17 Warszawa Wschód (Zakręt) - Ząbki i Ząbki - Drewnica jest wstrzymana przez kolejne miesiące. 

Wschodnia Obwodnica Warszawy w ciągu S17 jak w zaklętym kręgu. Jej budowa znowu wstrzymana

Wschodnia Obwodnica Warszawy w ciągu S17 jak w zaklętym kręgu. Jej budowa znowu wstrzymana

Zdjęcia: GDDKIA

- Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) dla S17 Ząbki – Warszawa Wschód nie wpłynęły do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) skargi kasacyjne. Tym samym stał się on prawomocny. Oznacza to, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) ponownie rozpatrzy odwołania od decyzji środowiskowej. Akta sprawy zostały już przekazane do GDOŚ. Są to kolejne miesiące oczekiwania na dalsze procedowanie. Co za tym idzie realizacja ostatniego fragmentu ringu warszawskiego dalej jest wstrzymana- poindformowała Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w ciągu drogi S17 to najbardziej ale i najdłużej oczekiwana inwestycja drogowa w Polsce. Jej budowa planowana jest od kilkunastu lat i nadal nie ma decyzji, które pozwolą na jej realizację. Brak WOW na odcinku S17 Warszawa Wschód – Ząbki – Drewnica uniemożliwia domknięcie ringu wokół Warszawy.

Drogowcy przypominają, że od zaskarżenia decyzji środowiskowej na S17 Ząbki - Warszawa Wschód (czyli dłuższego z dwóch brakujących fragmentów Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW)) minęło już 5,5 roku. Dokumentacja z odwołaniami najpierw była rozpatrywana przez GDOŚ potem krążyła między sądami. Obecnie GDDKIA czeka na decyzję GDOŚ. Z kolei dla odcinka obwodnicy S17 Drewnica - Ząbki skargi kasacyjne utknęły w NSA. 

Mapa obwodnicy Warszawy w ciągu dróg ekspresowych S7, S8, S2 i S17

Mapa obwodnicy Warszawy w ciągu dróg ekspresowych S7, S8, S2 i S17

Mapa: GDDKIA

Kierowcy mają obecnie do dyspozycji 68 kilometrów trasy wchodzącej w skład Warszawskiego Węzła Drogowego. Ostatnio oddanymi odcinkami były: 

  • wiosną 2021 r. otwarty węzeł Lubelska, spinający autostradę A2 i dwie drogi ekspresowe: S2 oraz S17 
  • w 2022 r. oddanie do ruchu trasy głównej S17 od węzła Lubelska do węzła Warszawa Wschód (Zakręt). 

Obwodnica Warszawy mimo iż najbardziej potrzebna jest obecnie najdłużej realizowaną inwestycją drogową w kraju. 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S17 Jak dojadę - Warszawa Jak dojadę - Ząbki