Rok na dokumentację dla S17 Drewnica – Ząbki. Później przetarg na projekt i budowę
Mapa przebiegu odcinka drogi ekspresowej S17 Drewnica - Ząbki jak części Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Mapa: GDDKIA

Rok czasu będzie miała firma Mosty Katowice na zaprojektowanie 3,6 km odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy. To odcinek drogi ekspresowej S17 łączący się z drogą ekspresowa S8, od węzła Drewnica do węzła Ząbki. Opracowana dokumentacja otworzy drogę do realizacji inwestycji w formule projektuj i buduj. Odcinek obwodnicy ma być gotowy w 2024 roku.

- Podpisana została umowa na opracowanie elementów koncepcji programowej dla budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi krajowej nr 17 na parametrach drogi ekspresowej, na odcinku węzeł Drewnica (z węzłem) na dr. S8 - do węzła Ząbki. Wykonawcą dokumentacji jest firma Mosty Katowice Sp. z o. o.. Wartość zadania wynosi ok. 2,4 mln zł. a czas realizacji to 12 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do września 2019r. – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Opracowanie będzie dotyczyło 3,6 km odcinka obwodnicy w standardzie drogi ekspresowej na odcinku węzeł Drewnica (z węzłem) na drodze ekspresowej S8 - do węzła Ząbki. Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, jak na przykład zajętość terenu pod przyszłą drogę ekspresową S17. Projektant przeprowadzi również szczegółowe badania warunków geologicznych.

Projektowany odcinek S17 ma mieć 2 jezdnie po 3 pasy ruchu. W jego ciągu znajdą się dwa węzły drogowe: Drewnica, Ząbki.

Planowany harmonogram zakłada w IV kwartale przyszłego roku ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy w systemie ,,Projektuj i Buduj” i rok później podpisanie umowy. Po zakończeniu prac projektowych w 2022 r mogłaby ruszyć realizacja robót budowlanych. Z nowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy skorzystamy najwcześniej w 2024 roku.

Szacunkowy łączny koszt inwestycji (dokumentacja, wykup gruntów, budowa) wynosi ok. 583 mln zł.

Wschodnia Obwodnica Warszawy to kluczowy odcinek drogi ekspresowej S17 bo umożliwi m.in. ruch w kierunku Terespola (planowaną autostradą A2), w kierunku Białegostoku (droga krajowa nr 8-docelowo droga ekspresowa S8), Lublina (droga krajowa nr 17 – docelowo droga ekspresowa S17) oraz poprzez Południową Obwodnicę Warszawy (istniejący odc. S2 w. Konotopa – Puławska oraz planowany odcinek w. Puławska – w. Lubelska) umożliwi połączenie z zachodnim węzłem Konotopa autostrady A2.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: