Rośnie estakada nad Pasłęką w ciągu drogi ekspresowej S51
Rozpoczęło się nasuwanie przęseł najdłuższej estakady w ciągu drogi ekspresowej S51 Olsztyn - Olsztynek. Pobiegnie ona nad doliną rzeki Pasłęki. Zdjęcia: GDDKiA

Na budowie drogi ekspresowej S51 rozpoczął się pierwszy etap montażu mierzącej ponad 400 m estakady nad rzeką Pasłęką. Operacja polega na nasuwaniu przęseł obiektu na wykonane wcześniej podpory.

Cała operacja nasuwania przęseł estakady w ciągu drogi S51 została podzielona na sześć etapów. Kolejny etap montażu konstrukcji przewidziany jest na czerwiec. Zastosowany sposób montażu obiektu wynika z istniejących w dolinie rzeki Pasłęki uwarunkowań środowiskowych - estakada będzie biegła nad terenem chronionym w ramach sieci obszarów Natura 2000.

Ponad 400 metrowa estakada nad rzeką Pasłętą w ciagu S51

Czynność nasuwania odbywa się za pomocą hydraulicznych siłowników, które podczas jednego ruchu tłoka przesuwają w ciągu 15-30 minut ważący 300 ton element przęsła o dł. 50 cm. W pierwszym etapie nasuniętych zostanie 12 elementów wysyłkowych w dwóch ciągach – po jednym na każdą jezdnię.

Montowana obecnie estakada to najdłuższy obiekt inżynierski realizowany w ramach budowy drogi ekspresowej S51. Jego długość wynosi 422m. Jest to obiekt siedmioprzęsłowy o rozpiętości przęseł: 46m + 5 x 66m + 46m.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: