Rozbudowa obwodnicy Poznania rusza na dobre. Będą duże utrudnienia w ruchu
Kolejny krok do poszerzenia autostrady A2. Koncesjonariusz odcinka w Wielkopolsce rozpoczął rozbudowę Autostradowej Obwodnicy Poznania. Zdjęcia: GDDKIA

Pierwsze prace związane z rozbudową autostrady A2 na odcinku obwodnicy Poznania ruszyły z początkiem marca, ale te właściwe rozpoczną się w drugiej połowie miesiąca. Kierowcy muszą spodziewać się dużych utrudnień w ruchu, za to za 9 miesięcy mieszkańcy stolicy Wielkopolski oraz wszyscy kierowcy korzystający z autostrady A2 pojadą nowoczesną, trzypasmową obwodnicą Poznania. Cała inwestycja zostanie ukończona do połowy 2020 roku.

Przez minione dwa weekendy marca drogowcy odgradzali teren na obwodnicy, na którym będą prowadzone prace oraz montowali znaki. Wytyczano tymczasowe pasy włączania się do ruchu oraz przewiązki na węzłach Poznań Komorniki oraz Poznań Luboń. Lada dzień, bo w II połowie miesiąca, ruszy już sama rozbudowa. Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas ruchu w każdym kierunku, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia - w pełni przystosowana do większego natężenia ruchu, wymienione bariery ochronne i całe oświetlenie oraz wybudowane nowe i rozbudowane istniejące ekrany akustyczne wzdłuż całej trasy, które w efekcie potroją swoją powierzchnię i zapewnią lepszą ochronę większej liczbie mieszkańców Poznania. Ponadto na odcinku liczącym 27 km pomiędzy Nagradowicami i Gołuskami powstanie 10 tablic zmiennej treści na bieżąco informujące kierowców o sytuacji na drodze.

 

Rozbudowa autostrady A2 na odcinku obwodnicy Poznania - mapa z zakresem inwestycji

Rozbudowa autostrady A2 na odcinku obwodnicy Poznania - mapa z zakresem inwestycji. Mapa: GDDKIA

Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania, to pierwsza w Polsce tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradzie „pod ruchem”. Jest ona niezwykle ważna dla wielu milionów kierowców nie tylko z Poznania i okolic, ale również i z całej Polski, bo autostrada A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę.

- Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe miesiące będą trudnym czasem dla wszystkich kierowców, ale jeszcze nikt nigdy w Polsce nie podejmował tak dużego wyzwania, jakim jest rozbudowa działającej autostradowej obwodnicy miasta. Dzięki naszemu know-how i innowacyjności planujemy zakończenie prac nawierzchniowych, wymianą barier i oświetlenia, o pół roku wcześniej, niż pierwotnie zakładaliśmy, czyli do końca 2019 roku – obiecują przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej, koncesjonariusza autostrady A2.

Prace drogowe mają być prowadzone tak , aby ruch odbywał się w miarę możliwości płynnie na 2 pasach w każdym kierunku. Pozostałe prace związane z rozbudową i budową ekranów akustycznych oraz budową 10 tablic zmiennej treści ukończone zostaną w połowie 2020 roku.

- Należy pamiętać, że inwestycja będzie realizowana w znacznie szerszym zakresie niż przewiduje to umowa koncesyjna. Dlatego mamy nadzieję, że pogoda ułatwi prace drogowcom, a my ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by zrobić to jak najlepiej i przede wszystkim zgodnie z planem – zapewnia Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrada Wielkopolska SA.

Obwodnicą przejeżdża dziennie około 65 tysięcy pojazdów co oznacza, że rocznie korzysta z niej blisko 23 mln kierowców. Tak duże natężenie ruchu spowodowało, że Autostrada Wielkopolska SA zarządzająca tym odcinkiem drogi, już w 2013 roku w porozumieniu z GDDKiA podjęła działania zmierzające do rozbudowy obwodnicy o dodatkowy trzeci pas ruchu. Głównym wykonawcą prac jest wyłonione w publicznym przetargu konsorcjum A2Route Sp. z o.o. (Strabag Polska Sp. z o.o., KI One SA).

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Janek
2019-03-12 12:25
A dlaczego 3 pasy nie będą aż do s5 ma Bydgoszcz? Według mnie właśnie tak powinno być bo jakieś tam samochody z s5 będą zjezdzasz na a2 więc tam łączą się 2 szybkie drogi i raczej powinny od tego momentu bycb3 pasy..
pooos
2019-03-11 22:47
Kolego przecież masz rezerwę od środka pomiędzy pasami ruchu i wiadukty już są w odpowiedniej wielkości... teraz jest tam trawa kiedyś będzie w końcu 3 pas... ale w tym roku lepiej omijać Poznań ile i jak się da....
Ale jaja
2019-03-11 18:37
Drogowiec no dobra ale co z wiaduktami? Jak tam niby zmieszczą ?
Drogowiec
2019-03-11 17:22
Ale jaja 2019-03-11 16:29 Wytłumaczcie mi gdzie oni zmieszczą trzeci pas na odcinku Poznań zachód a Komorniki ? Przecież tam nie ma miejsca bo nie zostawili rezerwy Jest, w pasach zewnętrznych. Spojrzyj na Google Street - wyraźnie widać.
sabota
2019-03-11 17:01
to jest komunikacyjny sabotaż, żeby jednocześnie w Poznaniu w kierunku wschód - zachód przebudowywać A2 i DK 92 na moście Lecha . Miasto i tranzyt sparaliżowane
Ale jaja
2019-03-11 16:29
Wytłumaczcie mi gdzie oni zmieszczą trzeci pas na odcinku Poznań zachód a Komorniki ? Przecież tam nie ma miejsca bo nie zostawili rezerwy

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: