Rusza projektowanie drogi ekspresowej S10 w Szczecinie
Droga ekspresowa S10: trwa budowa obwodnicy Wałcza, za kilka lat ruszy budowa odcinka S10-ki w w Szczecinie. Zdjęcia: GDDKIA

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka drogi ekspresowej S10 na odcinku Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo (granica Miasta Szczecin). Nowa droga wylotowa ze Szczecina w kierunku wschodnim będzie miała około 6 kilometrów długości. Trasa ominie Płonię i skrzyżowanie z drogą wojewódzką w kierunku Pyrzyc (dawny przebieg DK3).

Dokumentację dla odcinka drogi ekspresowej S10 w Szczecinie wykona firma Transprojekt Gdański Sp. z o.o. za kwotę 2,292 miliona złotych. W skład zlecanych opracowań będzie wchodziło miedzy innymi opracowanie Studium Techniczno Ekonomiczno Środowiskowego, uzyskanie decyzji środowiskowej i elementy Koncepcji Programowej wraz z dokumentacją geologiczno-inżynierską. Będzie to komplet opracowań i decyzji niezbędnych do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę.

– Proces przygotowawczy trwa wiele lat, z przygotowaniem inwestycji na przyszłą perspektywę musimy ruszyć już teraz, tak aby zawczasu mieć gotowe projekty – powiedział Łukasz Lendner Dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Dokumentacja dla tego odcinka S10-ki powinna być gotowa do końca 2020 roku.

- Droga S10 jest kluczowa dla rozwoju naszego województwa – powiedział wicewojewoda Marek Subocz – W ciągu tej drogi na terenie Zachodniopomorskiego budowana jest obecnie obwodnica Wałcza oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki. Planowany odcinek drogi S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo rozładuje ruch tranzytowy na wschodnich przedmieściach Szczecina.

Ekspresowa wylotówka S10 w Szczecinie

Odcinek dla którego podpisano umowę na realizację dokumentacji rozpoczyna się od węzła Szczecin Kijewo będącego połączeniem autostrady A6 i drogi S10 (węzeł ten jest obecnie w trakcie rozbudowy). Droga będzie prowadzić w kierunku wschodnim w obecnym śladzie DK10 odchodząc od obecnego przebiegu w rejonie stacji paliwowej omijając od północy Płonię. Droga będzie włączała się w istniejący przebieg DK nr 10 za granicą Miasta Szczecin. Nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy z Płoni – wschodnich przedmieść Szczecina. Kierowcy nie będą musieli już przejeżdżać przez skrzyżowanie z drogą wojewódzką w kierunku Pyrzyc (dawna DK3), nowa droga ominie również znajdujące się na wlocie do miasta skrzyżowanie w kierunku Zdunowa.

Droga ekspresowa S10 o długości docelowej ok. 460 km ma za zadanie połączyć Warszawę ze Szczecinem i utworzyć ważną oś transportu drogowego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Richi
2019-02-25 16:18
Taka obwodnica Płoni to trafiona idobrze ureguluje wjazd i wyjazd ze Szczecina ..ryszard z Płoni

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: