S12 Piaski – Dorohusk z umowami na koncepcję trasy
Powstanie dokumentacja dla 57,6 km drogi ekspresowej S12 z Piask do Dorohuska. Zdjęcia: GDDKIA

Cała droga ekspresowa S12 od Piask koło Lublina do granicy z Ukrainą w Dorohusku z wyłączeniem obwodnicy Chełma jest już w opracowywaniu kolejnego etapu dokumentacji. Prace potrwają niecałe dwa lata i posłużą do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i zbuduje drogę.

W poniedziałek, 4 marca 2018 r., GDDKiA podpisała dwie umowy na wykonanie koncepcji programowej od Piask do węzła Chełm Zachód (34,6 km) oraz od węzła Chełm Wschód do Dorohuska (23 km). Oznacza to, że opracowywana jest dokumentacja dla całego odcinka drogi ekspresowej S12 od Piask koło Lublina do granicy z Ukrainą w Dorohusku o długości 75 km.

Koncepcje dla obu odcinków zrealizuje ta sama firma – TPF. Łączny koszt opracowania dokumentacji ustalającej ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji oraz przeprowadzone rozpoznanie podłoża gruntowego to blisko 9,7 mln zł. Projektanci przygotują analizy i prognozy ruchu, opracowania geodezyjne i kartograficzne dla celów projektowania dróg, a także opracowania geologiczno–inżynierskich, hydrogeologicznych, geotechnicznych i hydrologiczno-hydraulicznych. Będą mieli na to 23 miesiące. Wyniki ich pracy posłużą również do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj.

Przebieg przyszłej drogi ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska jest już ustalony decyzją środowiskową i nie ulegnie zmianie. - Projektanci przygotują propozycje rozwiązań obsługi ruchu lokalnego, dojazdów do pól i posesji. Rozwiązana te zostaną przedstawione mieszkańcom terenów przez które poprowadzi przyszła S12 podczas spotkań informacyjnych. Będzie to ostatni czas na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu – informują drogowcy.

 

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S12 Piotrków Tryb. - Radom - Lublin - Dorohusk

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S12 Piotrków Tryb. - Radom - Lublin - Dorohusk. Mapa: GDDKIA

S12 to bardzo ważna trasa ekspresowa na mapie samochodowej wschodniej Polski. Połączy trzy województwa: łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Droga przecinając kraj za zachodu na wschód skomunikuje się z autostradą A1 (pośrednio z S8) ekspresowymi trasami S7, S17 i S19 poprzez obwodnicę Lublina.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

S12_do_Belchatowa
2019-03-15 06:38
Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obowdnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przełużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
EEjjjjjjjj
2019-03-10 21:13
Przecież Piaski - Dorohusk to najmniej potrzebny odcinek S12. Odcinek od Piotrkowa do Sulejowa to jedna z najbardziej zatłoczonych tras w Polsce ! Decydenci obudźcie się !!!!
jrk
2019-03-06 08:49
Załączona mapką idealnie pokazuje obszar kraju jakim interesuje się obecny minister. Reszta Polski w ogóle go nie obchodzi. Po co Pomorzanom ekspresówka na zachód Europy? Po co komu dojazd do kotliny kłodzkiej, poco droga z Olsztyna nw schód? Ważne by Ukraińcy komfortowo mogli dojechać do Lublina!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: