• Facebook - conadrogach
S3 Świnoujście – Troszyn czeka na decyzję środowiskową
Decyzję środowiskową dla S3 Świnoujście - Troszyn drogowcy chcą uzyskać w 2018 r, następnie przeprowadzone zostaną badania geologiczne, tak by w latach 2020-2023 zrealizować zadanie. Zdjęcia: GDDKIA

Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S3 od Świnoujścia do Troszyna o długości około 34,5 km. Realizacja S3-ki aż do połączenia z tunelem drogowym w Świnoujściu przewidziana jest na lata 2020-2023.

– Decyzja środowiskowa określi wariant przebiegu drogi S3 i warunki środowiskowe jej realizacji, to ważny kamień milowy w pracach przygotowawczych – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

Złożona wraz z wnioskiem dokumentacja zawiera analizę kwestii środowiskowych, technicznych i społecznych dotyczących odcinka drogi ekspresowej S3 Świnoujście - Troszyn, której efektem ma być wskazanie jako preferowanego przez inwestora wariantu IV. Ostateczną decyzję w sprawie wyboru wariantu podejmie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

– Decyzję środowiskową planujemy uzyskać w przyszłym roku, następnie przeprowadzone zostaną badania geologiczne, tak aby móc w latach 2020-2023 zrealizować tą bardzo ważną inwestycję – dodaje Łukasz Lendner. W lipcu tego roku rząd zagwarantował w Programie Budowy Dróg Krajowych środki finansowe na realizację tej inwestycji.

 Mapa przebiegu drogi ekspresowej S3 od obwodnicy Troszyna do Świnoujścia

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S3 od obwodnicy Troszyna do Świnoujścia. Mapa: GDDKIA

 

Początkiem odcinka drogi ekspresowej S3 Świnoujście - Troszyn będzie skrzyżowanie ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej w Świnoujściu, które znajduje się przy terminalu promów morskich, w miejscu tym trasa połączy się z wlotem do tunelu spinającego wyspy Uznam i Wolin. Odcinek S3-ki będzie przebiegał w dużej mierze z wykorzystaniem istniejącego korytarza drogi krajowej nr 3. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z pasami awaryjnymi. Zaplanowano 7 węzłów drogowych, z tego 3 na terenie Miasta Świnoujście. Trasa zakończy się na włączeniu w istniejącą obwodnicę Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Droga ekspresowa S3 łączy Świnoujście z granicą czeską w Lubawce, to bardzo ważny szlak tranzytowy łączący północ Europy z południem kontynentu. W ostatnich latach droga została w znacznym stopniu zrealizowana, głownie na terenie województwa lubuskiego, a kolejne jej odcinki są budowane – m.in. na Dolnym Śląsku. Na terenie województwa zachodniopomorskiego istnieje odcinek od Szczecina w kierunku Gorzowa. W realizacji są odcinki od obwodnicy Parłówka do węzła Rzęśnica, oraz leżące w ciągu drogi S3 brakujące fragmenty autostrady A6 (Szczecin Dąbie-Rzęśnica i węzeł Szczecin Kijewo).

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: