S3 Szczecin – Świnoujście: 40 km w budowie, ponad 30 km w przygotowaniu
- S3 będzie przejezdna w całym przebiegu w 2024 r. – obiecał minister Andrzej Adamczyk. Wiosną ruszyła budowa jej 40 km w woj. zachodniopomorskim. Zdjęcia: GDDKIA

Trwa realizacja fragmentów drogi S3 od Szczecina w kierunku Świnoujścia. Dwa odcinki drogi są już w budowie: Brzozowo - Miękowo oraz Miękowo - Rzęśnica o łącznej długości ponad 40 km. Zakończenie inwestycji zaplanowano na II kwartał 2021 roku. Z kolei dla 34 km trasy od Troszyna do Świnoujścia trwają przygotowania do realizacji. Tu przetarg na wybór wykonawcy ma być ogłoszony najpóźniej na początku 2020 r.

S3 Brzozowo - Miękowo i Miekowo - Rzęśnica w budowie

Umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim Brzozowo - Miekowo i Miękowo - Rzęśnica zawarto z firmą Budimex. Za pierwszy z odcinków Budimex powinien otrzymać 360,5 mln zł, drugi natomiast ma kosztować 126,3 mln zł.

Wykonawca 11 kwietnia otrzymał decyzję ZRID dla GDDKiA odcinka od Rzęśnicy do Miękowa (długość 19 km), a 26 kwietnia od Miękowa do Brzozowa (długość 22,4 km). To łącznie ponad 40 km drogi ekspresowej, która będzie gotowa w 2021 roku.

W ramach inwestycji zostanie dostosowany do współczesnych parametrów wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku dwujezdniowy odcinek Rzęśnica - Miękowo oraz powstanie odcinek Miękowo-Rzęśnica (obecnie jest tam jednojezdniowa DK3). W ramach tych dwóch inwestycji powstaną nowe węzły drogowe, a węzeł Rzęśnica, na którym dotychczas często tworzyły się zatory, zostanie przebudowany.

Mapa drogi ekspresowej S3 Szczecin - Świnoujście - odcinki w budowie i przygotowaniu. Mapa: GDDKIA

Mapa drogi ekspresowej S3 Szczecin - Świnoujście - odcinki w realizacji

 

W 2020 r. "Projektuj i Buduj" dla S3 Troszyn - Świnoujście 

Odcinek drogi S3 Troszyn-Świnoujście - jest na etapie opracowania dokumentacji. Przetarg na jego realizację ma być ogłoszony na przełomie 2019/2020 roku, obecnie trwają tam badania geologiczne. Zrealizowanie na przełomie 2023/2024 roku tego odcinka będzie oznaczała ukończenie S3 w województwie zachodniopomorskim. Wcześniej, bo już w przyszłym roku zakończy się przebudowa dwóch ostatnich odcinków autostrady A6, które leżą na wspólnym przebiegu z drogą S3.

Planowana droga ekspresowa S3 będzie przebiegała w dużej mierze z wykorzystaniem istniejącego korytarza drogi krajowej nr 3. Będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z pasami awaryjnymi. Zaplanowano 7 węzłów drogowych, z tego 3 na terenie Miasta Świnoujście. Początkiem odcinka Świnoujście – Troszyn będzie skrzyżowanie ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej w Świnoujściu i połączenie z budowanym tunelem drogowym pomiędzy Uznam i Wolin. Odcinek S3 zakończy się na włączeniu w istniejącą obwodnicę Troszyna, Parłówka i Ostromic.

Cała S3 Świnoujście - Lubawka w 2024 r. 

- Droga ekspresowa S3 będzie przejezdna w całym przebiegu w 2024 r. – obiecał minister Andrzej Adamczyk podczas wizyty w woj. zachodniopomorskim.

Docelowo S3 będzie miała około 470 km długości i połączy Świnoujście z granicą państwa z Czechami w Lubawce. Droga przebiegać będzie w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę.

Droga ekspresowa S3 ma strategiczne znaczenie dla układu komunikacyjnego Polski zachodniej. Jest też ważną drogą europejską. Stanowi fragment trasy międzynarodowej E65. Za pośrednictwem linii promowych zapewni połączenie Skandynawii z Czechami, i dalej przez Austrię, z portami basenu Morza Śródziemnego. Dokończenie jej budowy to priorytety zarówno dla strony polskiej jak i czeskiej, bowiem kontynuacją S3-ki na południe od Lubawki ma być czeska droga R11.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Obserwator
2019-05-23 09:14
Panie Paw: ale tak konkrety poproszę gdzie w których miejscach jest większy ruch? I są takie dane jak Średni Dobowy Ruch Roczny - pomiary są robione co 5 lat.. I jest coś takiego jak Plan i Program Budowy Dróg Krajowych. I taka droga nie powstaje w rok. Przygotowania jakieś - strzelam - plus minus 5 lat i potem od momentu podpisania kontraktu do uzyskania pozwolenia dopuszczenia do ruchu też jeżeli idzie to w miarę sprawnie plus minus 4 lata. I tak w tej w chwili eSek i Autostrad jest ok 3840 km, a w planach jest docelowo 7800 km - tak że jesteśmy prawie że na półmetku. Jeżeli chodzi o samą S3 w zachodniopomorskim - jak najbardziej powinna być - rozwój portów, a co za tym rozwój naszej Polski. (ŚDRR bardzo duży = 12 tyś pojazdów), ale jeżeli chodzi o drugi koniec przy granicy z Czechami - Bolków - Lubawka - tam (ŚDRR = prawie 5 tyś, a przy samej granicy jeszcze mniej... ciekawostką jest że po stronie Czech na przedłużeniu tej trasy jest ograniczenie pojazdów do 9 ton... (po za wyjątkami) i dopóki Czesi tego nie wyprostują - będzie śmiesznie... Bardzo śmiesznie.... :) A drogi - wszędzie są potrzebne, ale nie wszystko na raz, nie od razu Rzym zbudowano. I tak jako tako to się kula... a kwiatki to zawsze będą (Chińczycy A2, obwodnica Łodzi, most Mszana A1, Makarony...ojojoj... (moje osobiste wrrrrr!!!!! ) , Rubau ). Pomyślności i zdrowotności dla Wszystkich!!!
Fundacja Inlegis
2019-05-21 14:33
Pomagamy wywłaszczonym.
MM
2019-05-20 17:33
Do Paw: Latem jest baaardzo duże.
Gargamel60
2019-05-16 23:55
Budowa sieci dróg to są realne zdarzenia ekonomiczne.Mazanie paluchem po tablecie nie wytwarza niczego. Proszę spróbować najeść się obrazkiem kotleta schabowego z kapustką zasmazana.Smacznego i nie krytykować budowy dróg które i tak są spóźnione o co najmniej o 50 lat.
KKKKKKK
2019-05-16 20:26
PANIE paw JESTES Pan idiota !!!!!!
paw
2019-05-16 18:47
Czy tam rzeczywiście jest takie natężenie ruchy codziennego że potrzeba ekspresowego odcinka? W wakacje wiadomo, że ruch jest większy. Myślę, że w innych częściach kraju w okolicy dużych miast bardziej by się przydała ekspresówka. Chyba, że ta ekspresówka dla polityków, żeby szybciej dojechali limuzynami jak trzeba się pokazać w gazoporcie...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: