1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w formule PPP. Przetarg w I połowie 2020 r.

S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w formule PPP. Przetarg w I połowie 2020 r.

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-11-28
S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w formule PPP. Przetarg w I połowie 2020 r.
S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej powstanie w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jej realizacja wyniesie ok. 2 mld zł. Wizualizacja: Multiconsult, GDDKIA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do realizacji zadań inwestycyjnych w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Wytypowała cztery projekty do tej formuły. Pierwszym z nich będzie budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu drogi ekspresowej S6 o szacowanej wartości ok. 2 mld zł.

Realizacja Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) będzie obejmowała budowę trasy o łącznej długości 37,5 km. Rozpocznie się na węźle Chwaszczyno (realizowanego w ramach tzw. Trasy Kaszubskiej), wspólnym z drogą S6 (Lebork - Obwodnica Trójmiasta) i zakończy na węźle Gdańsk Południe (skrzyżowanie S7 Południowej Obwodnicy Gdańska i S6 Obwodnicy Trójmiasta). Zdecydowaną częścią OMT będzie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 o długości 32,7 km (z rezerwą pod trzeci pas ruchu). W ramach inwestycji przewidziano również budowę obwodnicy Żukowa (droga w klasie GP) o długości 6,6 km. W ciągu obwodnicy powstaną 3 węzły drogowe, 1 obwód utrzymania drogi i MOP I po obu stronach trasy. Zadanie będzie wymagało przebudowy istniejącego węzła Gdańsk Południe.

Mapa przebiegu Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej - S6 i obwodnicy Żukowa GP

Mapa przebiegu Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej - S6 i obwodnicy Żukowa GP. Żródło: GDDKIA

- Jeszcze w 2020 r. planujemy rozpisanie przetargu w trybie dialogu konkurencyjnego na wybór partnera prywatnego, którego zadaniem będzie zaprojektowanie i wybudowanie OMT w ciągu 48 miesięcy od podpisania umowy i utrzymywanie jej przez kolejne 26 lat. W zamian partner prywatny będzie otrzymywał z budżetu państwa tzw. opłatę za dostępność – informuje GDDKIA.

Harmonogram prac dla S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Źródło: GDDKIA

Harmonogram prac dla S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

 

Nowa obwodnica ma odciążyć m.in. trasy Gdynia-Kościerzyna, Żukowo-Gdańsk i obwodnicę Trójmiasta oraz odkorkować Żukowo i Chwaszczyno.

Oto jak bezie wyglądać trasa S6 na odcinku obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej i obowdnica Żukowa:

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w ciągu S6 i obwodnica Żukowa

 

Z rządowych planów wynika, że w formule Partnerstwa Pubiczno-Prywatnego realizowane będą jeszcze: S6 Obwodnica Szczecina, S6 Koszalin – DK6 (Bożepole Wielkie) oraz S10 Bydgoszcz - Toruń. 

Zakres prac Partnera Prywatnego obejmował będzie wykonanie prac projektowych, budowę, zapewnienie finasowania i utrzymanie (w tym zapewnienie dostępności drogi ekspresowej). Opłata za dostępność stanowić będzie sumę płatności należnych Partnerowi Prywatnemu od Partnera Publicznego w danym okresie rozliczeniowym z tytułu wynagrodzenia za wspomniane prace.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdańsk Jak dojadę - Gdynia