1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S8 Kłodzko – Wrocław: Ruszają konsultacje społeczne nad wariantem przebiegu trasy

S8 Kłodzko – Wrocław: Ruszają konsultacje społeczne nad wariantem przebiegu trasy

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-05-06
S8 Kłodzko – Wrocław: Ruszają konsultacje społeczne nad wariantem przebiegu trasy
Obecna droga krajowa nr 8 Wrocław - Kłodzko jest wąska i niebezpieczna. Trasa ma być drogą ekspresową S8. Zdjęcia: GDDKIA
Ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko. Realizację około 80-kilometrowego fragmentu S8-ki podzielono na trzy krótsze odcinki: Kłodzko – Ząbkowice, Ząbkowice – Łagiewniki, Łagiewniki – Wrocław (Magnice). Jako pierwszy analizom poddany jest odcinek prowadzący z Magnic koło Wrocławia. Przetargi na "projektuj i buduj" dla S8 będą ogłoszone najwcześniej w 2022 roku.

Zbliżamy się do wydłużenia S8 z Wrocławia do Kłodzka. W ubiegłym roku drogowcy wskazali rekomendowany przebieg przyszłej drogi ekspresowej S8 pomiędzy Kłodzkiem i Wrocławiem i złożyli wnioski o wydanie decyzji środowiskowej do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Wnioski dotyczą trzech odcinków na jakie podzielono realizację trasy: Kłodzko – Ząbkowice, Ząbkowice – Łagiewniki, Łagiewniki – Wrocław (Magnice). Jako pierwszy wpłynął wniosek dotyczący odcinka Wrocław (Magnice) – Łagiewniki i to właśnie dla niego, w toku procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Oto jak pobiegnie nowa droga ekspresowa S8 Wrocław - Kłodzko - szczegółowe mapy przebiegu trasy (wariant rekomendowany do wniosku o DŚU):

Rekomendowany przebieg przyszłej drogi ekspresowej S8 Kłodzko - Wrocław

S8 wydłuży się o odcinek Wrocław – Kłodzko. Obecny etap to decyzje środowiskowe. Mapa przebiegu wariantu drogi S8, źródło: GDDKIA

Nowe autostrady i drogi ekspresowe – czego możemy oczekiwać w 2021 roku?

Konsultacje ruszają w czwartek, 6 maja br. Uwagi i wnioski można przesyłać do 4 czerwca 2021 r.

- W dniach 6 maja – 4 czerwca br. wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z wnioskiem oraz dokumentacją sprawy, w tym przede wszystkim z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, które są dostępne na stronie internetowej http://bip.wroclaw.rdos.gov.pl/obwieszczenia, a także w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Al. Jana Matejki 6, 50-333 Wrocław – informuje wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na podstawie konsultacji, zgromadzonych materiałów i przeprowadzonych analiz RDOŚ, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wskaże wariant drogi przeznaczony do dalszych prac na Koncepcją Programową i ostatecznie do realizacji. Określi też dla niego środowiskowe uwarunkowania, co oznacza m.in. lokalizację przejścia dla zwierząt czy ekranów akustycznych.

Znamy projektantów 80 km autostrady A4 i 50 km drogi S5 na Dolnym Śląsku

Jak wyjaśniają drogowcy, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Do wniosków o wydanie DŚU został dołączony raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko. To jeden z elementów procedury oceny oddziaływania na środowisko, którą przeprowadził RDOŚ we Wrocławiu, jeszcze przed wydaniem DŚU. W raporcie dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy drogi ekspresowej S8 w zakresie hałasu, powietrza, jakości wód oraz na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące wpływ inwestycji na środowisko. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód,  zakres nadzoru przyrodniczego itp.

- Każda osoba zainteresowana tą kwestią będzie miała możliwość zapoznania się z ww. raportem na etapie procedury z udziałem społeczeństwa, która rozpocznie się 6 maja br. i zostanie zostanie przeprowadzona przez RDOŚ we Wrocławiu w trakcie postępowanie w sprawie wydawania DŚU – dodają przedstawiciele GDDKIA.

Droga krajowa DK8 Wrocław - Łagiewniki

DK8 Wrocław - Łagiewniki. Źródło: GDDKIA

Droga krajowa nr 8 od Wrocławia do Kłodzka będzie drogą o parametrach klasy drogi ekspresowej (klasa S). To ważna inwestycja dla kierowców ale i dla mieszkańców wszystkich miejscowości położonych wzdłuż obecnej krajówki. Droga ta nie bez powodu bardzo często nazywana jest drogą śmierci i zajmuje czołowe miejsce na liście dróg z największą liczbą wypadków.

Budowa ekspresowej trasy z Wrocławia do Kłodzka to nie jedyne inwestycje zaplanowane na krajowej ósemce w woj. dolnośląskim. Dla odcinków DK8 Kłodzko – Szczytna i Duszniki – Kudowa Zdrój o łącznej długości 30 km w toku są prace projektowe (umowę z wykonawca podpisano w styczniu 2020 r.). Wykonawca dokumentacji projektowej uzyska decyzję środowiskową, wykona projekt budowlany, uzyska decyzję ZRID, wykona projekt wykonawczy i materiały przetargowe. Planowany termin zakończenia dokumentacji projektowej to początek 2022 roku. Przypominamy, ze w poprzednich latach wyremontowano DK8 na odcinku Szczytna – Duszniki Zdrój.

Droga krajowa nr 8 liczy blisko 830 km długości i łączy Kudowę Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Od Wrocławia, przez Warszawę, do Białegostoku dojedziemy już drogą ekspresową S8, która ma ok. 560 km długości. W najbliższych latach przybędzie wspomniane 80 km dwujezdniowej ekspresówki na południe od Wrocławia. Droga S8 jest odcinkiem międzynarodowej trasy E67, łączącej Europę Środkową z Finlandią.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Kłodzko Jak dojadę - Łagiewniki