1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Nowe autostrady i drogi ekspresowe – czego możemy oczekiwać w 2021 roku?

Nowe autostrady i drogi ekspresowe – czego możemy oczekiwać w 2021 roku?

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2021-03-24
Nowe autostrady i drogi ekspresowe – czego możemy oczekiwać w 2021 roku?
W 2021 r. najwięcej dróg ekspresowych przybędzie w województwach: mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Zdjęcia: GDDKIA
W 2021 roku drogowcy planują oddać do ruchu prawie 400 kilometrów nowych tras. W większości będą to nowe odcinki autostrady A1, dróg ekspresowych: S61, S19, S7, S5 i S3. Na mapie drogowe przybędzie również nowych obwodnic. Gdzie będą oddane nowe drogi w tym roku?

W 2020 roku na mapie drogowej Polski pojawiło się zaledwie 138 km nowych dróg. Ten rok zapowiada się dużo lepiej, bo ma powstać 385 km nowych tras. Na ten wynik złoży się 40 km autostrady A1 w woj. łódzkim, ok. 300 km dróg ekspresowych oraz obwodnice. Tak wynika z planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale według nas może być ich mniej, bo na kilku inwestycjach są opóźnienia lub kontraktowe terminy przypadają na końcówkę roku. Oto gdzie i kiedy drogowcy szykują się do otwarcia nowych dróg. Sprawdzamy też w których województwach przybędzie najwięcej nowych tras szybkiego ruchu.

Nowe kilometry dróg ekspresowych i autostrad planowane do otwarcia w 2021 roku w podziale na województwa:

 • Województwo mazowieckie – 57 km drogi ekspresowej S7 i 4,6 km Południowej Obwodnicy Warszawy
 • Województwo podlaskie – 59 km drogi ekspresowej S61
 • Województwo lubelskie – 54 km drogi ekspresowej S19
 • Województwo łódzkie – 40 km autostrady A1
 • Województwo zachodniopomorskie – 26 km drogi ekspresowej S3
 • Województwo warmińsko- mazurskie – 20 km drogi ekspresowej S61
 • Województwo podkarpackie – 16 km drogi ekspresowej S19
 • Województwo dolnośląskie – 14 km drogi ekspresowej S3
 • Województwo małopolskie – 13 km drogi ekspresowej S7
 • Województwo kujawsko-pomorskie – 10 km drogi ekspresowej S5
 • Województwo śląskie – 10 km drogi ekspresowej S1
 • Województwo wielkopolskie – 7 km drogi ekspresowej S11

 

Województwo mazowieckie – 57 km drogi ekspresowej S7 i Południowa Obwodnica Warszawy

Plany dla Mazowsza zakładają oddanie do końca roku trzech nowych odcinków drogi ekspresowej S7 na północy województwa i jednego na południe od Warszawy oraz Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S2.

Droga ekspresowa S7 na północ od Warszawy wydłuży się o ponad 57 km fragment Mława – Płońsk. Na odcinki poczekamy niemal do końca roku

 • w listopadzie S7 Mława - Strzegowo o długości 21,5 km), realizowany przez konsorcjum spółek Porr i Porr Bau (ponad 446 mln zł)

 • w grudniu S7 Strzegowo - Pieńki (dł. 22 km), prace o wartości ponad 516 mln zł realizuje konsorcjum Strabag, Strabag Infrastruktura Południe

 • w grudniu S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km), gdzie wykonawcą również jest konsorcjum Strabag, Strabag Infrastruktura Południe (wartość umowy 311,7 mln zł).

Z kolei na południe od Warszawy na trasie S7 Warszawa – Grójec uda się oddać jedynie jeden odcinek. Będzie to prawie 8 km fragment Tarczyn Północ - początek obwodnicy Grójca, budowany przez Mota-Engil Central Europe (wartość kontraktu 203 mln zł). GDDKIA zapewnia, że pojedziemy nim w maju br.

GDDKIA szuka wykonawcy S7 Lesznowola – Tarczyn. Opóźnienie na odcinku do Grójca

Nie w kwietniu, a najwcześniej w czerwcu, pojedziemy ostatnim brakującym fragmentem Południowej Obwodnicy Warszawy POW. Po raz kolejny przeciągają się bowiem prace przy budowie tunelu na Ursynowie w ciągu S2 Puławska - Warszawa Wilanów (4,6 km). Prace o wartości 1,22 mld zł realizuje firma Astaldi.

Koronawirus opóźni budowę tunelu na S2 Południowej Obwodnicy Warszawy?

W sierpniu planowane jest udostepnienie wiaduktu w Legionowie w ciągu drogi krajowej nr 61. To 1,8 km fragment trasy o parametrach GP, którą buduje Skanska.

Województwo podlaskie – 59 km drogi ekspresowej S61

Obecny rok przyniesie wyspy nowych kilometrów trasy via Baltica. W woj. podlaskim będą to cztery odcinki drogi ekspresowej S61 o łącznej długości 59 km.

Podlaskie odcinki S61 i S19 wreszcie w realizacji. S16 i obwodnice w przygotowaniu

Jako pierwszy, w czerwcu, oddany ma być odcinek S61 Śniadowo - Łomża Południe. Ten 17 kilometrowy fragment buduje firma Polaqua za ponad 380 mln zł.

W lipcu kierowcy dostaną kolejne kilometry:

 • 18 km odcinek od miejscowości Stawiski do obwodnicy Szczuczyna, który za ponad 342 mln zł realizuje Budimex,

 • 16,4 km fragment Kolno - Stawiski realizowany przez konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za ponad 288 mln zł.

W listopadzie firma Mota Engil Central Europe odda fragment obwodnicy Łomży, czyli odcinek S61 Łomża Południe - Łomża Zachód o długości 7,2 km. Budowa tego odcinka wyniesie ponad 218 mln zł.

Mapa drogi ekspresowej S61
Mapa drogi ekspresowej S61 via Baltica. Mapa: GDDKIA

Województwo lubelskie – 54 km drogi ekspresowej S19

Plany dla województwa lubelskiego to pięć odcinków drogi ekspresowej S19 oraz jeden odcinek S17, o łącznej długości ok. 64 km.

W maju na mapie drogowej Lubelszczyzny pojawi się 9,6 km obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. Prace o wartości 193,4 mln zł realizuje Mota-Engil Central Europe. Trzeba jednak pamiętać, że obwodnica będzie dopiero rozbudowana do parametrów dwujezdniowej ekspresówki. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Przed wakacjami pojedziemy też nowymi fragmentami trasy via Carpatia pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W maju zostaną udostępnione odcinki:

 • 6,4 km obwodnica Janowa Lubelskiego w ciągu S19, prace realizuje Mota-Engil Central Europe za 148,5 mln zł

 • 8,3 km odcinek S19 Janów Lubelski - Lasy Janowskie, budowany przez konsorcjum spółek Strabag i Strabag Infrastruktura Południe (wartość umowy 183,6 mln zł).

Budowa S19 Lublin – Rzeszów. Obwodnica Janowa Lubelskiego na finiszu

Z kolejnych odcinków drogi ekspresowej S19 kierowcy ucieszą się po wakacjach. Na wrzesień zaplanowano oddanie prawie 12 km odcinka S19 Lublin - Niedrzwica Duża, który za ponad 312 mln zł buduje konsorcjum spółek Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Miesiąc później kierowcy ekspresową S19-ka ominą Kraśnik. Obwodnicę Kraśnika o długości 9,6 km również buduje konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones (wartość umowy to 319,4 mln zł).

Jako ostatni, w listopadzie, oddany będzie ponad 18 km odcinek pomiędzy Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. Tem fragment S19-ki budowany jest przez konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 390 mln zł.

W sumie droga ekspresowa S19 w woj. lubelskim wydłuży się w tym roku o ponad 54 kilometry. Całą ekspresówką pomiędzy Lublinem a Rzeszowem pojedziemy w 2022 roku.


Województwo łódzkie – 40 km autostrady A1

W tym roku zakończą się prace na pierwszych odcinkach autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową. W woj. łódzkim do końca roku przybędzie około 40 km autostrady na odcinkach:

 • we wrześniu A1 Tuszyn - Bełchatów o dł. 15,9 km – wykonawca konsorcjum Budimex-Strabag (478,8 mln zł)

 • w październiku A1 Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego dł. 7 km, wykonawca Intercor (338,2 mln zł)

 • w listopadzie A1 Radomsko - Kamieńsk dł. 16,7 km, wykonawca konsorcjum Strabag-Budimex ponad 573 mln zł.

Za dwa lata po trzy pasy na całej A1 Tuszyn – Częstochowa. W tym roku pierwsze odcinki


Mapa autostrady A1 w podziale na odcinki realizacyjne

Mapa autostrady A1 w podziale na odcinki realizacyjne. Mapa: GDDKIA

Województwo zachodniopomorskie – 26 km drogi ekspresowej S3

Już na wiosnę, przybędą nowe kilometry drogi ekspresowej S3 pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem. W kwietniu kierowcy dostaną ponad 22 km odcinek trasy S3 Brzozowo - Miękowo i 4 km fragment Miękowo – Rzęśnica. Odcinki realizuje firma Budimex.

S3 od Szczecina do Świnoujścia – w 2024 finał prac

Poza tym zachodniopomorscy drogowcy zapowiadają otwarcie obwodnicy Myśliborza w ciągu DK26. Obwodnicę o dł. 3,4 km buduje firma Maldrobud (wartość umowy ponad 41 mln zł).


Województwo warmińsko- mazurskie – 20 km drogi ekspresowej S61

W woj. warmińsko-mazurskim ma przybyć ponad 20 kilometrów drogi ekspresowej S61. Na nowe kilometry będziemy musieli poczekać do listopada. Wtedy udostępnione zostanie 20,2 km trasy via Baltica jako drogi ekspresowej S61 na odcinku Wysokie - Raczki. Za zadanie o wartości ponad 484 mln zł odpowiedzialna jest firma Budimex.

Województwo podkarpackie – 16 km drogi ekspresowej S19

W woj. podkarpackim kierowcy dostaną dwa odcinki drogi ekspresowej S19 oraz dwa odcinki drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) - obwodnica Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77 i obwodnica Łańcuta w ciągu DK94. Ich łączna długość to ok. 37 km.

Wspomniane dwa odcinki drogi ekspresowej S19 wydłużą ekspresowe połączenie pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W sierpniu planowane jest otwarcie odcinka S19 Lasy Janowskie - Zdziary (9,5 km). Z kolei do października poczekamy na fragment S19 Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (dł. 6,5 km). Za budowę odcinków odpowiedzialne jest konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Na mapie Podkarpacia przybędą też nowe obwodnice. W maju GDDKIA planuje udostępnienie ponad 15 km obwodnicy Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77. Obwodnicę buduje konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion SA za ponad 199 mln zł. W ciągu drogi krajowej nr 94 (alternatywa dla autostrady A4) powstanie obwodnica Łańcuta. Prawie 6 km obwodnicę realizuje Budimex, a prace mają zakończyć się we wrześniu.

Województwo dolnośląskie – 14 km drogi ekspresowej S3

W woj. dolnośląskim sieć dróg krajowych wydłuży się jedynie o jeden odcinek drogi ekspresowej S3. To ostatni brakujący fragment ekspresówki na północ od autostrady A4 o długości 14 km, którego budowa ciągnie się od wielu lat. S3 Kaźmierzów - Lubin Północ (dł. 14,4 km) kończy po włoskim Salini konsorcjum spółek Mota-Engil Central Europe, Masfalt oraz Drogomex. Optymizmem nie napawa fakt, że po raz kolejny zmienił się termin zakończenia inwestycji. Po wyborze nowego wykonawcy trasa miała być gotowa przed wakacjami, teraz mowa jest o listopadzie. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Duży poślizg na S3 Polkowice – Lubin. Oddanie trasy pod koniec roku 

Województwo małopolskie – 13 km drogi ekspresowej S7

W województwie małopolskim drogowcy wspominają jedynie o oddaniu drogi ekspresowej S7 na odcinku Szczepanowice - Widoma na północ od Krakowa. Ponad 13 km fragment buduje firma Mota Engil Central Europe za ponad 508 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na październik.

Budowa 55 km trasy S7 na północ od Krakowa - roboty jedynie na ponad 30 km

Mimo składanych obietnic w zestawieniu drogowców brakuje odcinków Zakopianki Lubień – Rabka. Tu pod znakiem zapytania stoi termin ukończenia prac na odcinku tunelowym. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

GDDKIA: Chcemy oddać tunel na Zakopiance do końca roku

Województwo kujawsko-pomorskie – 10 km drogi ekspresowej S5

W woj. kujawsko-pomorskim oddanych zostanie jedynie 10 km drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ. Budowę tego odcinka kończy po włoskiej firmie Impresa Pizzarotti konsorcjum PBDiM Kobylarnia, Mirbud, a termin oddania wyznaczono na październik 2021 r. Na zakończenie prac na pozostałych odcinkach S5-ki od Bydgoszczy do autostrady A1 nowi wykonawcy potrzebują kolejnego roku.

Zaawansowanie prac i terminy dla odcinków drogi S5 z Bydgoszczy


Województwo śląskie – 10 km drogi ekspresowej S1

W woj. śląskim kierowcy pojadą rozbudowanym o nową jezdnie odcinkiem drogi ekspresowej pomiędzy Podwarpiem a lotniskiem w Pyrzowicach. Prawie 10 km odcinek ma być oddany w maju. Realizuje go za 121,7 mln zł konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau.

Województwo wielkopolskie – 7 km drogi ekspresowej S11

W woj. wielkopolskim rok 2021 zamknie się oddaniem obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11. Wykonawcą 7 km obwodnicy jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, które prace wyceniło na 122,6 mln zł. Ekspresowym odcinkiem ominiemy Kępno we wrześniu.

Województwo opolskie – obwodnica Niemodlina

W listopadzie zakończy się budowa 11,5 km obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46. Obwodnicę realizuje konsorcjum Mota-Engil Central Europe, Himmel i Papesch Opole za ponad 264 mln zł.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na drodze S19